Topla solata iz pečenega krompirja z rdečim zeljem ter kremnim veganskim jogurtom s kurkumo in tahinijem

1Ne vem zakaj se toliko ljudi (vsaj mladih) brani krompirja? Sama ga imam zelo rada. Pravzaprav vedno bolj. Včasih nisem bila takšna ‘krompirjevka’, zadnje čase pa mi zelo prija. Različnih oblik, barv in okusov. Kuhan ali pečen v pečici je še vedno najboljši. In hvalabogu je na voljo skozi vse leto, medtem ko je večina druge zelenjave, ki jo jemo v hladnejši polovici leta, uvoženih in največkrat brez kakršnekoli vrednosti – kar se tiče okusa pa tudi vitaminov in mineralov.

Zdaj, ko smo že zakorakali v september in se med toplimi hitro pojavi kakšen bolj oblačen dan, si krompir z veseljem pripravim tudi kot samostojen obrok. Topla solata s pečenim krompirjem je kot nalašč za takšne dni. Je neke vrste hrana za dušo. Lepo pogreje in pocrklja, razvaja brbončice, poskbi za zdravje in za energijo.

Čeprav je pečen krompirček že sam po sebi prava delikatesa (hkrati pa zelo preprosta in poceni jed), si ga vseeno rada pripravim malce drugače. Dolgčasa v kuhinji namreč res ne maram!

Pri kmetu, kjer takrat, ko na našem vrtu ni skorajda ničesar več, kupujem zelenjavo, sem pred dnevi zagledala rdeče zelje. Še eno izmed preprostih in poceni živil, pa tako okusno je, veliko boljše kot belo, pa še fino hrustljavo ter lepe živo vijolične barve. Seveda sem ga morala kupiti. Če ne drugega, že zaradi barve 😉2Pa sem združila ti dve preprosti slovenski sestavini, zelje in krompir, v eno odlično toplo jesensko solato. Poleg svežega drobnjaka sem jo ‘začinila’ še s črnimi sezamovimi semeni, ki sicer ni tipična sestavina slovenske kuhinje. Pa tudi preliv je malce bolj eksotičen. Recepta za takšno kombinacijo se nisem spomnila sama, našla sem ga na spletu, na nekem tujem kuharskem blogu. In hvala osebi, ki ga je objavila – recept je preprost, a odličen. In takšne jedi imam najraje!

In ker imam že nekaj dni doma kokosov jogurt, ki je v tujini na voljo že dolgo časa, pri nas pa precejšnja novost (najdeš ga v Normi, zdravi trgovinici, ki se nahaja v samem centru Ljubljane, pa tudi v Mariboru jo imajo), sem recept morala preiskusiti tudi sama. To ni jogurt z okusom kokosa, da ne bo pomote. Gre za jogurt, narejen iz kokosovega oreha. Lahko ga sicer nadomestiš s kislo smetano ali običajnim jogurtom, a verjemi, da ti ne bo žal, če mu daš priložnost. Sploh, če se mlečnih stvari izogibaš, si vegan(ka) ali pa morda občutljiv(a) na laktozo. O, ali pa… tako kot jaz – preprosto rad(a) preizkušaš nove stvari 🙂

34Recept je za eno osebo…

Za solato potrebuješ:

  • 8 srednjih krompirjev (priporočam kifelčarje, če kje najdeš majhne, količino povečaj vsaj na 10 kosov)
  • olivno olje
  • grobo morsko sol
  • sveže mlet črni poper
  • rdeče zelje
  • drobnjak
  • črni sezam

Za preliv potrebuješ:

  • lonček (kokosovega) jogurta
  • čajno žličko mlete kurkume
  • čajno žličko tahinija (sezamove paste)
  • čajno žličko jabolčnega kisa (lahko ga nadomestiš z limono)
  • manjši strok strtega česna
  • sol in poper po okusu

55555Krompir z gobico obrišeš (če je mlad ali kifelčar, ga ni potrebno lupiti – ravno v lupini se skriva največ zdravju koristnih snovi), prerežeš na polovico ali na četritine. Krompir streseš v skledo, ga preliješ z olivnim oljem, potreseš z grobo morsko soljo ter začiniš s sveže mletim črnim poprom. Premešaš, nato pa krompir razporediš na pekač, obložen s peki papirjem. Pečeš ga v vnaprej ogreti pečici, nekje na 200 stopinjah, približno 20 minut, nato ga obrneš in pečeš še 10 minut na drugi strani. Čas pečenja je seveda odvisen od velikosti krompirja, pa tudi od tega, kako močno zapečenega si želiš.

Rdeče zelje tanko narežeš, drobnjak nasekljaš.

Za preliv dobro zmešaš vse zgoraj naštete sestavine. Poskusiš in po potrebi dopolniš. Morda malce več soli, kisline, kurkume? Zaupaj svojemu okusu.

Pečen krompir rahlo ohladiš, nato ga zmešaš z zeljem, drobnjakom ter sezamovimi semeni. Preliješ z prelivom. Če boš uporabil(a) vsega, solata dodatne maščobe ne bo potrebovala. V nasprotnem primeru zelje vnaprej prelij z malce oljčnega olja, limone in soli, omako pa uporabi zgolj kot piko na i.

Dodaj odgovor