Lani sem naredila svojo prvo potico (klik). In veš kaj? Prav ponosna sem bila nanjo! Zato sem skoraj vso (in s tem mislim vsaj 90 odstotkov nje) pojedla sama. Ne naenkrat, pač pa sem se z njo sladkala več dni. In čeprav mi je bil okus izredno všeč, pa je za novo leto nisem imela namena peči. Pa sem se v zadnjem hipu premislila!
Seveda ne bi bila jaz, če bi svoj lanski recept ponovila. Vedno pač želim poskusiti nekaj novega. In ko mi je pod roke prišel recept za brezglutensko potico iz večinoma ajdove moke (prejšnja je bila pirina) s kokosovim nadevom, me je peka vseeno zamikala. Zdi se mi, da sem pred kratkim ta recept že nekje zasledila, a mu nisem posvečala podrobnosti. Nato mi ga je, natisnjenega na papirju, podarila prijateljica in ko sem ga enkrat prijela v roke, ga nisem mogla odložiti. Glede na sestavine sem bila prepričana, da mi bo potica všeč. Pa mi bo uspela? Mislim, da mi je!
Seveda to ni povsem klasična potica. Že to, da ne vsebuje glutena (in hkrati ni pripravljena iz že kupljene brezglutenske mešanice) je velika razlika. Če pa ti povem, da v njej ni prav nobenih živalskih izdelkov (torej ne vsebuje ne laktoze ne jajc) boš morda začel/a dvomiti, da je potica sploh lahko okusna. Še posebno ker je potica tako rekoč brez sladkorja. No, sladka vseeno je, saj so bel sladkor v testu več kot uspešno zamenjali datlji, v kremi pa med. Seveda sta struktura in okus potice malce drugačna, ne pa veliko. In če ti bo spodnji seznam sestavin všeč, predlagam, da jo spečeš tudi ti, ker sem prepričana, da ti bo všeč. Pa tudi, če so prazniki že mimo, nič zato. S poticami res ni veliko dela – veliko enostavnejše in manj zamudne so od peke marsikaterega peciva, torte ali piškotov, hkrati pa so odlično sladko nadomestilo za zajtrk ali malico. Sploh če je potica tako zdrava kot je ta.
In še to – iskreno se opravičujem avtorici recepta. Z veseljem bi jo omenila in se ji zahvalila za tale recept, pa ne najdem (več) pravega vira. Mi je pa potička zagotovo polepšala zadnje decembrske dni. Saj ne, da ne bi že tako ali tako imela dovolj ‘cukra’, a potica je res prava slovenska praznična sladica. Pa četudi ne orehova 😉
V zadnjih decembrskih dneh sem lahko uživala v različnih domačih poticah: orehovi, pehtranovi in makovi (hvala pridnim gospodinjam tu okoli ;)), sem pa vesela, da sem jo spekla tudi sama.
Čeprav se ti postopek priprave potic zdi dolg, morda celo nekolko zapleten, pa speči potico sploh ni težko. Res pa je, da vaja dela mojstra. Zase vem, da bi to sladico lahko pripravila večkrat na leto, da bi svoje znanje izpopolnila (itak vsi zmeraj najdemo nekaj, kar bi lahko spremenil in popravili). A pri večini je rezervirana le za praznike. Priznam, tudi pri meni. Naslednjo bom tako verjetno naredila šele čez eno leto. Razen če me velikonočni prazniki ne premamijo, da se zopet lotim kakšne povsem nove 😉
Sestavine:
Za testo…
- 240 g ajdove moke (uporabila sem domačo polnovredno ajdovo moko)
- 80 g riževe moke (uporabila sem mešanico bele in rjave riževe moke ekološke znamke Doves Farm)
- 80 g koruznega škroba (Gustin)
- 22 g mletega indijskega trpotca
- ščep soli
- naribana lupinica bio limone
- 420 ml riževega mleka
- pol kocke svežega kvasa
- 110 g jabolčne čežane
- 1 čž kokosovega sladkorja
- 60 g izkoščičenih mehkih datljev
Za nadev…
- 120 g prosene kaše
- 350 ml riževega mleka
- 120 g kokosa
- 4 JŽ cvetličnega medu
Priprava:
Skuhaj čežano. Olupi jabolka, jih razkoščiči ter do mehkega kuhaj z nekaj kapljicami vode. Kuhana jabolka z vilico speštaj. Ohladi.
Datlje namoči v 320 ml riževega mleka.
V 100 ml toplega mleka vmešaj žličko sladkorja in vanj nadrobi kvas. Pusti stati približno 15 minut oz. dokler se kvas ne aktivira.
V suhi skledi zmešaj ajdovo in riževo moko, koruzni škrob, sol ter indijski trpotec. Naribaj limonico in jo vmešaj med sestavine.
V višjo posodo daj namočene datlje (skupaj z mlekom), jabolčno čežano (odmeri pravo količino) ter kvasec. S paličnim mešalnikom premešaj do gladkega.
Združi suhe in mokre sestavine ter dobro premešaj. Za nekaj časa postavi na stran, da trpotec popije odvečno vlago.
Pult (ali podlago za valjanje) potresi z moko. Na njem na rahlo umesi testo, le toliko, da nastane kepa. Preloži jo v pomokano posodo, pokrij s toplim kuhinjskim servietom in v toplem prostoru vzhajaj eno uro.
Medtem pripravi kremo. V mleku do mehkega skuhaj proseno kašo, nato dodaj kokoso in med ter s paličnim mešalnikom zmiksaj v gladko kremo*. Postavi jo na hladno.
Na svežem in čistem, pomokanem kuhinjskem servietu razvaljaj testo. Kremo z žlico premešaj, če se ti zdi pregosta, po potrebi vmešaj še nekaj kapljic riževega mleka. Nato jo enakomerno in nežno razmaži po testu. Robove testa pogumno poreži, tako da ti ostane lepa oblika pravokotnika. Nato potico tesno tesno zvij. Sprva z rokami oz. prsti, nato si pomagaj s kuhinjskim servietom na katerem je testo.
Za peko lahko uporabiš povsem navaden, podolgovat pekač za kruh ali potičnik (model za šarkelj). Pekač premaži s kokosovim oljem ter potresi z moko**. Potico previdno preloži v model. Z iglo*** jo večkrat prebodi in sicer povsem do dna. Pokrij s servetom in vzhajaj še eno uro.
V ogreti pečici peci potico približno 40 – 50 minut na 170 stopinjah (odvisno od debeline testa in s tem velikosti potice ter od izbora pekača). Pečeno nekaj časa pusti v modelu, nato jo prestavi na rešetko. Potico pred rezanjem popolnoma ohladi. Nato jo posuj s sladkorjem v prahu****, razreži in postreži.
* natančna količina mleka je odvisna od velikosti prosene kaše, saj se drobnejša skuha hitreje in potrebuje manj tekočine, enako, čee kašo pred tem za nekaj ur namočiš. Mleko zato po potrebi postopoma dodajaj toliko časa, da kaša ni povsem mehka
** odvečne moke se znebiš tako, da pekač preprosto obrneš na glavo in streseš odvečno moko
*** sama uporabim kar dolgo ravno iglo za štrikanje
****za zdravo sladkanje uporabi zdrav sladkor. Kot je na primer neškodljivo brezovo sladilo oz. ksilitol. Poleg kristalnega je na prodajnih policah na voljo tudi mleti sladkor.
Nasveti:
- Čežano lahko skuhaš že dan prej. Če jo skuhaš več, nič hudega, preostanek lahko pogreješ, vanjo vmešša suhe prunice ter kuhano kašo (proseno, ajdovo, lahko tudi riž). Vse skupaj začiniš s poljubnimi začimbami (cimet, ingver, klinčki…) ter potreseš z nasekljanimi lešniki, orehi, mandlji… Po želji priliješ malce medu ter tako dobiš odličen in zdrav zajtrk!
- Za res bogato premazano potico, lahko uporabiš tudi več kaše in kokosa, ustrezno pa povečaj tudi sladilo. Pred mazanjem potice kremo poskusi in se prepričaj, če je nadev dovolj sladek.
- Nekateri kokosovi kosmiči so večji od drugih. Če te v pecivu večji ostružki motijo, kokos lahko predhodno zmiksaš v mešalniku ali kavnem mlinčku. Enako oz. priporočljivo je, da to narediš tudi s trpotcem.
- Za vse, ki imate radi bolj sočne potice: pest predhodno namočenih rozin ali brusnic potresenih po beli kremi, bi tole potičko zagotovo izboljšalo.
Za konec pa še… Če imaš raje manjše, za grižljaj velike sladice, pa hitro skoči še do naslednjih receptov:
pozdravljena.
potickA izgleda res dobra.
jutri jo naredim.
ker nisem dobila rizeve moke lahko dam vec ajdove ??
pa me se zanima kako bi ta recept uspel z ajdovimi drozmi…
sporocila bom kako je slo .
?
Živjo! Upam, da še nisem prepozna… Več ajdeve bi šlo, morda pa bo zato malce gostejše testo… Z ajdovimi drožmi bi zagotovo uspel, a bi bilo potrebno prilagoditi rzmerja sestavin, pri čemer vam žal ne morem pomagati (z drožmi je namreč (še) nisem delala ;)) Informacije o nadomestkih bom vesela, hvala! Lepe, sončne, mirne in zdrave praznike želim!
Zdravo 🙂 zdi se mi, da je izvirna avtorica Suzana Fridl Vajda (100 zdravih in okusnih receptov). Moram jo jaz tudi speci! Zgleda božansko ❤
To bi bilo korajda nemogoče. Lahko gre za podobno zadevo? Avtorice ne poznam, knjige še manj 🙂 Je pa potička res okusna, ravno prav sladka in še zdrava. Tudi sama jo moram ponoviti 😉 Pozdravček, Katja
S čim se lahko nadomesti jabolčna vezana?
Sicer nisem poskusila in mislim, da je jabolčna čežana tukaj najprimernejša, a morda bi šlo tudi s pirejem hokaido buče ali pretlačeno banano, ki v nekaterih drugih receptih delujeta podobno, torej kot vezivo.