Puhaste makove palačinke z rdečim zeljem, hrenovim jogurtom in pečenim jajcem

Velika noč je res že mimo, sem pa prepričana, da imaš v shrambi in hladilniku še nekaj sestavin od praznične peke, ki jih lahko uporabiš za ta hranljiv in okusen obrok. Obrok, ki si ga lahko privoščiš zjutraj, če ti prijajo slani zajtrki, za brunch, torej nekakšno pozno dopoldansko malico oz. zgodnje kosilo ali pa si palačinke spečeš za večerjo.

Mak ni rezerviran le za potico, pač pa ga lahko uporabiš v številnih jedeh. Makova zrna so odličen vir kalcija za zdrave in močne kosti in zobe, železa za dobro kri in magnezija. Mak pomirja in sprošča ter tako prispeva k boljšemu spancu.. Zato ni napačno, če v njem uživaš celo leto, ne zgolj v prazničnih dneh. Odlično se obnese v sladko sadnih jutranjih ovsenih kosmičih, kot posip na testeninah, v mešanici solatnega preliva… Najlažje pa mak vključiš v peko kruha in žemljic ter pa v pripravo zmesi za palačinke. Na tej strani najdeš kar nekaj različnih makovih palačink. Različnih zato, ker so bodisi tanke ali pa debele, ker so vsakič pripravljene iz različne kombinacije naravno brezglutenskih mok ter ker jih srečaš tako v sladki kot v slani preobleki. Skupno jim je, tako kot velja za skoraj vse moje jedi, da so hranljive, torej takšnih, ki resnično nahranijo tudi tvoje telo in ne le brbončice, čeprav brez tega seveda tudi ne gre.

Današnje so slane. So puhaste makove palačinke, pripravljene iz kombinacije svetle ajdove in polnovredne riževe moke – obe kupujem v Mok’ci, kjer jih sveže meljejo po predhodnem naročilu, po želji tudi na posebne mlinu, tako da ni bojazni za stik z glutenskimi žiti, kar je dobra informacija za vse celiakaše, torej tiste, ki so na gluten alergične, ne zgolj občutljivi (kot sem sama). Makovim palačinkam sem dodala rdeče zelje, ki sem ga narezala, dobro nasolila in ‘premasirala’, nato pa pustila nekaj dni, da se je fino zmehčal in postal veliko okusnejši kot tik pred zdajci narezano zelje. Če zelje dalj časa pustiš na sobni temperaturi, pa bo začel fermentirati, kar je super za zdravje črevesja.

V duhu velikonočnih praznikov, sem svojim palačinkam dodala še eno ekstra jajce (dva sem porabila že za pripravo palačink). Pirhov ni več, jajca pa morajo vedno biti v hladilniku. Vsaj pri meni je tako, saj jih pojem zares veliko. Zadnje čase najraje svilnato vmešana, z dodatkom bučk in avokado ter seveda dobrega domačega ajdovega kruha, ki ga včasih zamenjajo kar doma pečene tortilje, na katere vse to lepo razporedim, zvijem in uživam v zdravem in hitrem obroku. Tokrat po dolgem času pa eden na oko. Pečen tako, da je rumenjak še fino tekoč.

Je pa tukajle še ena jed, ki je zadnja leta rezervirana le za velikonočne praznike. Skriva se v grškem jogurtu (tokrat sem izbrala sojin grško jogurt Soyade, ki je eden mojih najljubših). Sveže nastrgan hren je tako zelo zdravo in okusa polno živilo, da je škoda, da se ga ne uporablja bolj pogosta. Vsaj pri nas je tako, da ga kupimo zgolj okoli Velike noči, čeprav ga potem vedno uporabim še kako drugače kot le ob tipičnem velikonočnem zajtrku. Hren v kombinaciji z jogurtom zgubi nekaj svoje ostrine, seveda pa na to lahko vplivaš s tem, da ga pač dodaš manj ali več, če so ti všeč ostrejši okusi.

Sestavine:

za puhaste palačinke…

  • 2 jajci
  • 40 g grškega jogurta (zame tokrat sojinega znamke Soyade)
  • 20 ml radenske
  • nekaj kapljic limone
  • 20 g svetle ajdove moke*
  • 20 g polnovredne riževe moke*
  • sol
  • žlička vinskega kamna
  • 10 g makovih semen

za prilogo…

  • rdeče zelje
  • 50 g jogurta
  • žlička sveže naribanega hrena
  • limonina lupinica
  • koprc
  • sol in sveže mlet črni poper

**sveže mleti moki sem kupila v trgovini Mok’ca. Razlika s katerokoli drugo moko je neverjetna.

Postopek:

prilogi…

Zelje bo okusnejše, če ga pripraviš že nekaj dni prej. Čim tanjše nareži, res dobro nasoli ter z rokami dobro premečkaj, Tesno ga zloži v čist steklen kozarec, potlači in obteži z utežjo (ali prekrij z nekaj celimi listi zelja). Rahlo zapri, postavi v temen prostor in pusti nekaj dni da fermentira. Po želji pa kozarec že čez nekaj ur tesno zapri in postavi v hladilnik.

V jogurt drobno naribaj svežo korenino hrena, dobro premešaj ter do postrežbe hrani v hladilniku.

palačinke…

Za makove palačinke najprej loči beljake od rumenjakov.

Rumenjakom dodaj jogurt, radensko ter moki, ki ju prej preseješ skozi cedilu, da postaneta zračni in bodo palačinke zares puhaste. Dodaj še vinski kamen ter sol ter vse skupaj z ročno metlico dobro premešaj.

V drugi skledi beljake stepi v trd sneg. Skupaj z makom ga narahlo vmešaj v mes rumenjakov. Sneg vmešaj z žlico, res nežno in rahlo.

Na ponvi na malce kokosovega olja speci palačinke tako, da z žlico na ponev polagaš kupčke. (za eno palačinko sem potrebovala približno 3 žlice zmesi iz zgornjih sestavin pa sem pripravila 6 palačink).

postrežba…

Palačinke serviraj z žlico rdečega zelja, dodaj hrenov jogurt ter jajce na oko, ki ga spečeš tik pred postrežbo. Začini s soljo, sveže mletim črnim poprom. Za svežino naribaj še malce lupinice ekološke limonine ter dodaj nekaj svežega koprca.

Prepričana sem, da hrana močno vpliva na naše počutje in nenazadnje na zdravstveno stanje. Veliko lahko naredimo z izbiro pravih živil, s pripravo hranljivih obrokov, z uživanjem vseh skupin živil, torej beljakovin, ogljikovih hidratov in zdravih maščob ter z zadostnim vnosom vitaminov, mineralov in drugih mikrohranil.

Včasih pa naše telo vseeno potrebuje ‘nekaj več’. Takrat v ospredje pridejo dopolnila, pri katerih pa je potrebno biti previden. Dandanes se namreč lahko kupijo že povsod, a kvalitete je ogromna. Sama sem pri izbiri dopolnil precej izbirčna. Zaradi slabše absorpcije izbiram dopolnila, ki se zlahka vsrkajo in ne obremenjujejo želodca. Izbiram takšna, ki imajo zadostno koncentracijo in ki ne vsebujejo nepotrebnih aditiv, arom, barvil, sladkorjev… Predvsem pa takšna, ki jih potrebuje moje telo in ne tista, ki so trenutno ‘in’. Prisegam na dopolnila v spreju znamke BetterYou, ki jih za slovenski trg zastopa podjetje Sitis. Priporočam, da jih preizkusiš – seveda v primeru da določen vitamin tvoje telo potrebuje, kar prej preveri s krvnim testom.

Dodaj odgovor