Ni zime brez kislega zelja. In ker sezone še ni konec je prav, da skupaj z mano pripraviš klasičen recept, ki pa je vseeno narejen malce drugače. Po moje.
Kombinacija kislega zelja in govejega mesa je dobro znana in preverjena. Kaj pa, če vsemu skupaj dodaš še suhe slive? Ja, tudi meni se je sprva ideja zdela malce nenavadna, a ne tako zelo, da ne bi poskusila. In slive so eno izmed živil, ki moj segedin razlikuje od takšnega, kot ga poznaš sicer.
V resnici, se v pravem segedin golažu najpogosteje znajde svinjina, jaz pa raje uporabim goveje meso, sploh če dobim res lep konec mesa, za katerega vem, da bo po kuhi prijetno mehak. Tudi sicer sem kar nekaj stvari naredila po svoje. V zadnjem času mi paradižnik ne ustreza. Svež nekako še, ravne paradižnikove omake ne. Zato ga v jedi nisem uporabila. prav tako pa je nisem zgostila z moko, zraven pa nisem ponudila kuhanega krompirja ali krompirjevega pireja kot je v navadi. Sladek krompir mi je ljubši, a vedno le pečen. In s kislim zeljem se preverjeno dobro razumeta. Sem pa za začinjanje jedi uporabila lovor, brinove jagode, čebulo in česen, malo mlete rdeče paprike in kumino kot se za zelje ‘spodobi’ 😉
Vse skupaj sem pripravila v Riess ponvi – emajlirani posodi, v kateri je vsaka jed še boljša. Material lahko namreč precej vpliva na okus in kakovost jedi, zdravo sestavino pa lahko celo spremeni v potencialno škodljivo. Večina posod je aluminijastih, dodajanje kislih živil kot sta na primer limona in paradižnik pa z aluminijem negativno reagira. Emajlirana posoda je v osnovi steklena, zato takšnih težav ni. Danes sicer nisem dodajala nobenih takšnih sestavin, sem se pa vseeno odločila za emajl – uporabljam ga skorajda za vse jedi, le palačink ne znam speci na njem. Škoda, ker jih pečem zares pogosto… Najraje imam emajlirane posode brez plastičnih ročajev, saj jih lahko iz štedilnika prestavim direktno v pečico – kuhanje v pečici pa še dodatno okrepi okus – vsaj tako se mi zdi 🙂
Današnjo jed sem pripravila na gheeju – ghee je prečiščeno maslo, kjer je s postopkom počasnega kuhanja odstranjena vsa mlečnina in tako ostane le 100% maščoba, ki ima visoko stopnjo dimljenosti, zato tudi pri peki na visokih temperaturah (ali celo cvrtju) ne postane škodljiva. Zdi se mi, da v kombinaciji z zeljem, govejim mesom in sladkim krompirjem zares lepo paše, zato ti predlagam, da poskusiš. Okus je malce drugačen od okusa drugih maščob (morda bolj izrazit) in če ti postane všeč, bo ghee hitro postal tvoj zvesti spremljevalec. Je pa, mimogrede, ghee tudi zelo zdrava maščoba, v ayurvedi so prepričani da celo zdravilna. če te zanima več, si o njem preberi na spletu, jaz pa nadaljujem z objavo recepta…
Sestavine:
- 200 g govejega mesa
- 350 g kislega zelja
- 150 ml vode ali goveje osnove, kostne juhe…
- 2 žlici ghee masla
- 1 manjša čebula
- 1 strok česna
- 1 čž mlete paprike
- 1/2 čž mlete kumine
- nekaj brinovih jagod
- 1 večji lovorjev list
- sol
- poper
- 3-4 suhe slive
Postopek:
Na gheeju popeci na koščke narezano meso, da dobi lepo barvo. Dodaj čebulico, mleto periko in kumino in ob mešanju vse skupaj še nekaj minut nežno praži (naj čebulica postekleni). Dodaj česen, premešaj in ko zadiši zalij z osnovo, dodaj lovorjev list in brinove jagode, pokrij s pokrovko in nežno kuhaj dokler se meso ne zmehča. Dodaj sol in poper, premešaj. Malo pred koncem dodaj še suhe slive, ravno toliko, da se nekoliko zmehčajo in povežejo z vsemi ostalimi okusi.
Medtem ko se jed kuha olupi sladek krompir, nareži ga na večje kose in v pečici na 220 stopinj Celzija peci, dokler se ne zmehča in dobi lepo barvo. Krompirju seveda dodaj nekaj maščobe in ga med peko vsaj enkrat obrni.
Ko je jed pripravljena, dodaj pečen sladek krompir ter po želji malce sveže nasekljanega peteršilja. Ponudi s kruhom. Domačim, seveda 🙂
Če imaš raje jedi na žlico pri pripravi preprosto uporabi več tekočine. Meni je bolj všeč nekoliko gostejša različica, ki pa je bila vseeno, tako kot jedem na žlico, vesela kosa kruha.
Za kuhanje sem uporabila slovenski zlati ghee (klik).