Piščančji takosi z avokadom, rdečim zeljem in jogurtom

Tako kot vsak izmed nas imam tudi sama nekaj jedi, ki jih redno in pogosto pripravljam. Hecno, a navadno te nikoli ne pristanejo med recepti, ki jih objavljam tule. Ne vem, morda se mi zdijo nič kaj neobičajne, zato avtomatično mislim, da ideja zanje ne bi nikomur prišla prav. Še bolj hecno je, da so ravno te jedi najbolj okusne in jih imam najraje. Različne rižote, omlete in druge jajčne jedi, zelenjavne bowle, kosmiči v različnih kombinacijah, avokado toasti na 1001 način… so le ene izmed njih. Namesto njih raje objavim kaj, kar je vsaj nekoliko bolj drugačno od ‘običajnega’. Nekaj, česatr se morda še nisi lotil/a, pa je resnici prav enostavno.

Moji recepti so v resnici ravno takšni – drugačni, a enostavni. Predvsem pa hranilno bogati, zdravi in okusni. Vsaj zame in meni so. Seveda smo si različni in v resnici za nobeno stvar ne moremo trditi da je za vse absolutno zdrava in za vse absolutno okusna. Upam in želim pa si, da med mojo bogato zbirko receptov (še vedno je najhitrejši in najlažji pregled receptov na mojem Pinterest profilu), najdeš nekaj zase. In da kakšen izmed objavljenih receptov postane tvoja stalnica.

Tortilje pečem vsak teden, pogosto tudi dvakrat tedensko. Jaz jim pravim tortilje, čeprav so v resnici lahko tudi palačinke. Pripraviš jih iz ene same sestavine in sicer kvinoje. Ne kvinojine moke, pač pa iz zrn kvinoje. Uporabiš jih lahko na sladek ali slan način, so izredno hranljive in povsem brez glutena. Že pečene in ohlajene lahko tik pred polnjenjem še dodatno popečeš, da postanejo malenkot hrustljave ali pa uporabiš povsem mehke, ki jih zlahka zviješ v kakršen koli zavitek želiš.

Napečem več tortilj, jih med seboj ločim s koščkom peki papirja in zamrznem, tako jih imam ves čas pri roki. Vsak dan pojem vsaj štiri. Navadno ponoči (vstajam okoli tretje ure zjutraj – veeeem, čisto prezgodaj, a v mojo obrambo, zaspim že pred deveto 😉 ).

Moje nočne tortilje so sladke ali slane. Pogosto tortiljo bogato potresem z bučnimi proteini (znamka Pajs brez obresti, kupim v DM-u), nato nanje položim banano in zavijem. Pripravim že zvečer, da se v hladilniku vse skupaj res dobro ohladi in nato uživam v hladnem prigrizku. Včasih tortiljo zavijem v še eno, še na pol zamrznjeno tortiljo, da je res fino hladno – tako, mi je najbolj všeč. Namesto banane včasih podobno zadevico naredim na bolj slan način in sicer z isto moko iz razmaščenih mletih bučnih semen, dodam pa avokado in kak list hrustljave zelene solate. Če mi zapaše malce bolj topel obrok, pa tortilje obložim z rahlo, sočno jajčno ometo, ki ji dodam še malce popečenih bučk. Morda nekoliko nenavadni (nočni) prigrizki, vem, a zaradi njih so noči krajše (in okusnješe 😉 ).

Danes sem tortilje uporabila za kosilo. Popekla sem meso, bogato potreseno z različnimi suhimi zelišči in skupaj s koščki avokada, malce solate in zmehčanega slanega rdečega zelja napolnila tortilje. Čeprav je bilo meso prav lepo sočno, zelenjava sveža, avokado pa prijetno kremast, sem dodala še nekaj žlic preproste jogurtove omake, s katero je bilo vse skupaj še bolj sočno. Ker sem tortilje spekla že zjutraj, tako pripravljeno zelje, kot ga opisujem spodaj pa imam ves čas v hladilniku, je bilo kosilo pripravljeno v manj kot 15 minutah. Polno beljakovin, zdravih maščob in vitaminčkov. Polnjenim in takole ‘prepognjenim’ tortiljam navadno rečejo takosi, zato sem jih tako poimenovala tudi sama.

Sestavine:

za takose…

  • 3 manjše tortilje
  • 150 g piščančjega mesa
  • zeliščna sol (moja najljubša: klik)
  • suh koprc, origano in bazilika (ali druga poljubna zelišča, ta so moja najljubša)*
  • rdeče zelje
  • zrel avokado
  • listi zelene solate
  • svež peteršilj
  • jogurt
  • sveže mlet črni poper
  • limeta (po želji in okusu)

za tortilje… (za cca 9 tortilj)

  • 150 bele kvinoje
  • 170 ml vode

*še ne poznaš kopra je čas, da ga spoznaš. Odlično, aromatično zelišče, z rahlo limonino noto. še boljše suho kot sveže. Je obvezan sestavina tatzikija – kumaričino jogurtove omake, lepo pa se poda tudi k belemu mesu, ribam, polpetom iz bučk… Kupujem ekološki koprc znamke Sonnentor – obožujem ga!

Postopek:

Piščančje meso opereš, osušiš in narežeš na večje kocke. Potreseš ga z začimbami in na olju iz vseh strani popečeš. Paziš da ga ne pečeš predolgo, sicer se izsuši. Če te to skrbi, predlagam, da ga na hitro popečeš brez pokrovko, nato znižaš temperaturo, pokriješ in s peko nadaljuješ dokler ni primerno pečen.

Tortiljo obložiš z malce solate, piščancem, avokadom in rdečim zeljem*. Začiniš s sveže mletim črnim poprom, dodaš malce sveže nasekljanega peteršilja ter postrežeš z jogurtovo omako ter rezino limete.

*povsem surovo rdeče zelje je dolgočasno in dokaj neokusno. Sama naredim takole: zelje čim tanjše narežem, izdatno posolim ter ga z rokami dobro premešam in malce stiskam, da se prepoji. Nato ga preložim v čist steklen kozarec, s pestjo potlačim, da ni zračnih mehurčkov ter zalijem z nekaj malo vode. kakšen dan ga pustim na kuhinjskem pultu, rahlo odprtega, nato ga tesno zaprem in hranim v hladilniku. Z vsakim dnem je okusnejši in idealen dodatek z avokadom ali hummusom obloženimi kruhki, kot del raznih polnovrednih solat (takšnih v katerih je poleg zelenjave še nekaj žit in beljakovin v obliki mesa, ribe, jajc…) ter seveda tortilj.

Priprava tortilj…

150 g kvinoje dobro speri preko večjega cedila. Spiraj jo toliko časa, dokler se ne neha penite in izpod cedila ne priteče bistra, čista voda. Kvinojo stresi v večjo skledo ter prilij toliko vode, da ta sega vsaj nekaj centimetrov čez kvinojo. Po nekaj urah (ali naslednji dan), kvinojo zopet dobro speri, pretresi v kuhinjski mikser (sama uporabljam Nutribullet), prilij cca 170 ml čiste vode in zmiksaj do gladke zmesi.

Na ponev kapni kakšno kapljico izbrane maščobe, ter z njo premaži ponev (velja samo pri prvi, potem skoraj verjetno dodajanje maščobe ne bo več potrebno). Ponev segrej na srednje visoko temperaturo, ter nanjo vlij del zmesi. Zdaj jo s hrbtno stranjo žlice razmaži v obliko kroga, a pazi – z žlico se ne dotakni ponve, pogladi le vrh kvinojine zmesi. * Ko pse pri robu začne dvigovati, jo s spatulo obrni in popeci še na drugi srani.

*Morda je potrebno nekaj vaje, a takoj ko ugotoviš pravo temperaturo in ustrezno tehnik, je v resnici čisto preprosto. In tako lahko, da boš tortilje peke oziroma pekla ves čas – zakaj? ker jih resnično lahko uporabljaš na 1001 način, narediš debelejše (zmiksaš z manj vode) ali tanjše Lahko jim dodaš začimbe, zelišča, ali sladilo za sladke prigrizke.

Seveda namesto svojih tortilj lahko uporabiš tiste iz prodajnih polic. Navadno prodajajo pšenične in če ti gluten ne povzroča težav, so povsem okej. V nasprotnem primer se lahko odločiš za koruzne, sploh če ti je okus koruze všeč. V bolje založenih trgovinah oziroma v trgovinah z zdravo prehrano pa danes lahko najdeš tudi tortilje iz drugih vrst mok, kot so pirina ali kamutova, ki so navadno tudi iz ekološke pridelave. Pa tudi na tej spletni strani lahko najdeš nekaj receptov, na primer za tortilje iz rdeče leče, kamuta, ovsene in iz pirine moke. Konec koncev pa… namesto tortilj lahko pripraviš čisto povsem običajne palačinke – priporočam ti le, da tokrat narediš nekoliko debelejše, saj bodo takšne lažje zdržale težo nadeva.

Dodaj odgovor