Na moji spletni strani boš našel/našla le jedi, ki jih imam osebno zelo rada. Kar je logično, mar ne? No, ni čisti tako. Mnogi avtorji kulinaričnih spletnih strani delajo po ‘naročilu’ in pripravljajo tudi jedi, ki jih sicer ne marajo, a pač morajo skuhati nekaj iz določenih sestavin ali na določeno temo. S tem služijo. Jaz ne. Meni je veliko boj pomembno, da se hrana ne zavrže in se je videti točno takšna, kot je na sliki. Zato svojih fotografij nikoli računalniško ne obdelujem. Svetloba je, kakršna pač tisti dan je (brez profi reflektorjev), barve jedi takšne, kakršna hrana dejansko je. Moj namen ni služiti, pač pa sebi ustvariti spomin na določeno jed, tebi pa ponuditi ideje za kuhanje. Hkrati pa te želim ‘opozoriti’ na določene dobre in kvalitetne izdelke, ki jih pri tem uporabljam – pa naj gre za živila, posodo ali dopolnila. Za to ne prejemam plačila, z veseljem pa s teboj delim meni ljube stvari.
Ena takšnih je ghee. Ghee je prečiščeno maslo, čista maščoba, ki je odporna za peko na visokih temperaturah, celo za cvretje, pri tem pa maščoba vseeno ne postane škodljiva. Ghee je izredno priljubljen predvsem v ajurvedski kuhinji, kjer prečiščeno maslo uporabljajo tudi v zdravilne in kozmetične namene. Njegov okus je nekoliko specifičen – nekateri so z njim skorajda zasvojeni, drugi ga sploh ne marajo. Pri meni pa je tako – so določene jedi, ki na ghee maslu postanejo še okusnejše, v kombinaciji z določenimi sestavinami, pa mi bolj kot ghee ustreza kakšna druga vrsta maščobe. Ker rada izberem slovenske ekološke sestavine, kadarkoli je to le mogoče, sem že pred leti odkrila Zlati ghee in še vedno ostajam zgolj pri njem. Pri njih lahko kupiš celo kozji ghee ter ghee z različnimi okusi, sladkimi in slanimi.
Ghee se k piščancu lepo poda, pa tudi k sladkemu krompirju, rjavemu rižu in čičeriki. Zato je bil logična izbira za današnje kosilce.
Ker od mesa jem večinoma res le piščanca (všeč so mi vsi deli, le nad repetničkami nisem preveč navdušena), je piščanec v katergoriji mesnih jedi zagotovo kralj. Za tokratni recept sem uporabila piščančje krače (spodnji del beder) piščanca iz ene od slovenskih kmetij (več o tem spodaj). To niso tiste majhne kračke, ki jih dobiš v trgovini, ampak precej veliki in debeli kosi mesa, ki so ravno zaradi tega po peki še bolj sočni in slastni. Piščanec je ena izmed jedi, ki se z gheejem zelo lepo poda. Maslena maščoba pa po peki ustvari lepo kremno omakico. Tokrat sem kose mesa pred peko dobro premazala z mešanico prečiščenega masla in začimb. Izbrala sem začimbno mešanico, ki sem jo imela že zelo dolgo doma, pa sem nanjo kar malce pozabila. Ta curry mešanica je sladka in čisto nič pekoča, ti pa seveda izberi takšno, ki je všeč tebi.
Poleg mesa sem tokrat izbrala rjavi riž, dodala pa sem mu še nekaj v pečici popečenih koščkov sladkega krompirja in domače rdeče čebulice, pa čičeriko, ki jo vedno kupim vloženo v kozarcu, v pečici sem popekla tudi rezine limone, ki s svojim okusom vse okuse lepo privzdignejo, tik pred postrežbo pa dodala še nekaj zelenih oliv. Vedno kupujem takšne s koščico, saj se mi zdijo veliko okusnejše. Le paziti je potrebno, da med kosilo ne zagrižeš v koščico.
Glede na velikost piščančjih krač, količino riža in krompirja ter seveda apetita ;), je recept primeren za 1-2 osebi.
Sestavine:
- 2 večji piščančji krači*
- 85 g okroglozrnatega rjavega riža**
- nekaj žlic vložene čičerike
- nekaj olupljenega, na kocke narezanega sladkega krompirja
- manjša šalotka
- 1 manjša ali pol večje rdeče čebule
- pest zelenih oliv
- 2 rezini bio limone
- cca. 200 ml piščančje osnove (lahko tudi vode)
- dve žlici gheeja
- žlička sladke curry začimbne mešanice***
- sol
*moj piščanec iz proste reje, ki sem ga kupila od kmetije Hudin, je bil res velik in težak in takšne so bile tudi krače. Trgovinski so zagotovo pol manjši, zato glede na velikost mesa prilagodi čas kuhanja, prav tako pa ti priporočam, da v primeru manjših kosov za dve osebi uporabiš vsaj 4 krače. Če se zgodi, da riž in meso ne bosta pripravljena istočasno, nič hudega. Prej pečeno meso vzemi in štedilnika in ga preloži na segret krožnik ter nadaljuj s peko riža
**okroglozrnati riž lažje spusti škrob in skupaj z gheejem ustvari lepo, masleno omakico, ki ostane na dnu pekača (in je nekaj, kar zagotovo ne smeš zavreči). Ekoloki rjavi riž sem kupila v Mok’ci in je zares okusen. Sama sem ga prej namočila, zato je bil kuhan nekoliko prej, predhodno namakanje pa ni obvezno, le dobro ga speri preden ga pretreseš v pekač. Čas kuhanja seveda prilagodi tipu riža, ki ga boš uporabil/a.
***sama ne maram preveč pikantnih začimb, zato sem izbrala sladki curry ekološke znamke Sonnentor, ki sem ga kupila v Sparu. Mešanica vsebuje: kumin, gorčično seme, koriander, kurkumo, papriko, žajbelj, triplat, komarček, morsko sol, rožmarin, lovorojev list, ingver in timijan. Če so ti všeč ostrejši okusi, izberi bolj pikantnega ali pa ustvari svojo lastno začimbno mešanico.
Postopek:
Meso sem dobro osušila s papirnato kuhinjsko servieto, ga natrla z mešanico gheeja in začimb, nato ga na segreti ponvi* popekla iz obeh strani toliko, da je dobil res lepo barvo. Meso sem preložila na krožnik ter ga pokrila, da je ohranil temperaturo.
Istočasno sem v pečici pa na 200 stopinjah na pekaču, obloženem s peki papirjem popekla kocke sladkega krompirja, prav tako premazanega z mešanico gheeja in začimb ter rezine rdeče čebule. Nekje na sredine peke sem v pečico dodala še rezine limone in čičeriko in ko se je vse ustrezno zapeklo zelenjavo vzela iz pečice.
Na isti ponvi, kjer se je peklo meso sem pripravila riž (sama ga prej dobro sperem in namočim, s tem pa tudi skrajšam čas kuhanja – namakanje ni obvezno). Najprej sem nežno popražila nasekljano šalotko, dodala riž, zalila z malce osnove in premešala. Dodala sem piščančje krače, ponev pa postavila v pečico (najprej sem ponev pokrila z višjo stekleno pokrovko, nato jed dokončala brez nje), kjer so se okusi prepojili, riž in meso pa dokončno zmehčala. Malce pred koncem peke sem rižu dodala še pečen krompir, rdečo čebulo, limono in čičeriko, da se je vse lepo pregrelo.
Pripravljeni jedi sem na koncu dodala olive in servirala, ko se je meso malce odpočilo, a je bilo vse skupaj še vedno prijetno toplo.*
Nasvet: če bo riž popil vso osnovo, pa še ne bo zmehčan, jo po potrebi še malce prilij. Pazi da osnovo dolivaš čez riž in ne čez meso ter tako ohranjaš hrustljavo piščančjo kožico.
*najraje kuham v visokokvalitetnih emajliranih posodah Riess, saj hrana v njih res zadrži ves okus ter še dolgo po kuhanju ohranja temperaturo. Emajl je ena najbolj zdravih materialov za pripravo hrane in jo tudi zato toplo priporočam.
Hrustljava kožica, sočno meso. Odličen riž, ki je med peko spustil nekaj škroba in skupaj z gheejem ustvaril zares lepo kremno omakico, ki sem jo takoj po fotografiranju z veseljem postrgala iz ponvice ;). Pa moji ljubi sestavini, sladek krompir in čičerika, okusna, blaga, skorajda sladka pečena rdeča čebulica, prijetno slane olive ter aromatične limone za piko na i. Kosilo, ki ga bom z veseljem še kdaj ponovila.