Brokolijevi polpeti s proseno kašo

Se ti kdaj zgodi, da res ne veš kaj bi? Kaj bi bilo tisto, kar bi te ravno prav nasitilo. Nekaj, kar bi bilo enostavno, hitro, okusno in po vrhu vsega še zdravo? Se ti kdaj zgodi, da imaš občutek, da v hladilniku zares ni ničesar, iz česar bi lahko naredil/a spodoben obrok?

Tudi meni se. Sicer redko, priznam, saj rada načrtujem svoje obroke in skrbim, da imam hladilnik vedno dovolj poln, saj moram zaradi svojih zdravstvenih izzivov ves čas nekaj (in kvalitetno) jesti. A vseeno se tu pa tam zgodi, da v njem res ni ničesar ‘pametnega’, ali pa za hiter popoldanski prigrizek ne želim predolgo stati v kuhinji. Tako je bilo danes. Še nekaj ur je manjkalo do večerje, jaz pa kljub dokaj obilnemu kosilu že precej lačna. Navadno bi si sicer naredila obložene kruhke (s hummusom in praženimi semeni ali z avokadom bodisi z mehko kuhanim jajčkom ali pa z dodatkom zmehčanega fino soljenega rdečega zelja – kombinacije, ki si jih zadnje čase najpogosteje privoščim), pa sem si zaželela zelenjavnih polpet.

Navadno bi bile to bučkine, a hladilnik teh ni imel. Je pa v predalu stal že malce utrujen brokoli. Poleg tega sem imela še nekaj že kuhane prosene kaše (vsako nedeljo skuham različne kaše, ki jih nato uporabljam čez teden v različnih receptih – priporočam, zelo olajša pripravo jedi), od kosila pa je ostal še en kuhan krompirček. Pa sem se lotila.

Do mehkega sem skuhala brokoli, ga z vilico pretlačila, začinila, ter zmešala skupaj z jajcem, proseno kašo in malce moke. Na vroče olje bi z žlico lahko ‘nakupčkala’ zmes in pripravila simpatične rustikalne, različno velike polpete, pa sem v predalu ravno videla velike okrogle modelčke (nimam pojma kdaj sem jih rabila!?) in zmes nadevala kar vanje. Fino na debelo, da bodo kot pravi vege brugerji 🙂

Priloga preprosta – malce rukole (prav tako ostanek iz ene izmed prejšnjih jedi), krompirček, začimbe in moje najljubše Morganovo limonino olje. Res hitro, okusno, zdravo. Topel obrok s hladno prilogo. Prav okusen popoldanski prigrizek. Prepričana sem, da bi bili polpeti dobri tudi hladni, zato, ko že enkrat kuhaš, jih naredi nekaj več. Odlične bodo za zajtrk, službeno kosilo ali večerjo. Z rižem, toplo ali hladno krompirjevo solato ali pa v polnovredni žemljici (v mojem primeru bi bila zagotovo premazana s hummusom, obložena z listom zelene solate ter rezinami avokada, poleti pa še s kumaricami ali paradižnikom – mmm).

Količina: 6 debelejših vege burgerjev

Sestavine:

  • 165 g brokolija
  • 2 jajci
  • 50 g prosene kaše
  • 15 g prosene moke
  • zeliščna sol*

*uporabljam zeliščno sol Morgan. Moja najljubša kombinacija ekoloških zelišč in piranske soli je sol, ki je sicer najprimernejša za začinjanje morske hrane – jaz jo uporabljam povsod 🙂 Če zeliščne soli nimaš, zmes za polpete začini po svoje. Sol, poper, suh česen, suha zelišča kot so timijan, origano, rožmarin, bazilika, koper… Kar ti je najljubše…

Postopek:

V manjši količine vrele vode skuhaj brokoli, ki si mu dodala ščepec soli. Kuhan brokoli dobro odcedi, nekoliko ohladi ter drobno sesekljaj. V skledi zmešaj jajci, dodaj brokoli, kuhano proseno kašo in zeliščno sol. Dodaj še moko in premešaj.

Ponev segrej, prilij olje ter na njem na srednji temperaturi iz obeh strani popeci polpete. Na ponev jih lahko polagaš z žlico in tako narediš nekoliko tanjše polpete nepravilnih oblik, za večje burgerje pa si lahko pomagaš ali z okroglim modelčkom za krofe, ki ga iz notranje strani namastiš in vanj nadevaš nekoliko več testa ali pa zmesi dodaš več moke ter tako zmes zgostiš, zaradi česar se polpeti na ponvi ne bodo sploščili ampak lažje obdržali višjo obliko.

Pečene poplete polagaj na krožnik, obložen s kuhinjsko papirnato brisačko. Ponudi jih tople ali hladne, s prilogo po svoji izbiri.

Ta slika ima prazen alt atribut; ime datoteke je 8-5.jpeg

Brokolijevi polpeti s proseno kašo za zares odlični. Rahli, mehki in začinjeni z zeliščno soljo, ki mi je tokrat kuhanje še olajšala. Kot sem že udi ta je Morganova (ne, nisem plačana, samo navdušena sem nad njihovimi izdelki). Proseno kašo pa sem kupila v Mok’ci. Je nekoliko bolj drobna od prosene kaše, ki jo lahko kupiš drugje, ampak meni je noro okusna. Prav čisto nič ne greni, kar se pri proseni kaši rado zgodi. Če je takšna tudi tvoja kaša, ti toplo priporočam da jo pred kuhanjem res dobro dobro spereš pod tekočo vodo, čisto nič narobe pa ne bo, če prvo vodo po vretju odliješ in priliješ svežo. Tako bo kaša bolj okusa, predvsem pa veliko manj grenka. Aja, tudi prosena moka je njihova. Jo meljejo prav iz te iste kaše, tako da če moke nimaš, imaš pa zmogljiv mešalnik, proseno kašo kar sam/a zmelji v prah 😉

Dodaj odgovor