Letos ti za valentinovo ne poklanjam recepta za sladico. Pač pa za zdravo malico, ki pa je, če dobro pomislim, v resnici lahko tudi pravi mali posladek oziroma zdrava, polnovredna, kremasta, neverjetno okusna sladica.
Ovseni kosmiči. Obožujem jih! Bolj kot vroče, prijetno hladne. Včasih jih prej malce pokuham (in ohladim, itak), včasih le za nekaj ur namočim v rastlinskem mleku in/ali jogurtu. Seveda bi bili kosmiči v solo vlogi čisto preveč dolgočasni, zato se jim vedno pridruži še kakšna okusna sestavina. Največkrat je to sadje, včasih tudi kaj čokoladnega. Čez svoje kosmiče rada potresem nekaj hrustljavega, v zadnjem času so pražene bučnice (seveda neslane) moja prva izbira, če pa pripravljam jabolčne kosmiče, pa zmagajo orehi.
Ovsene kosmiče jem skoraj vsak dan. Ker imam v resnici kar tri zajtrke, oziroma dva (prvega že sredi noči – nespečniki bodo razumeli 🙂 ) plus eno konkretno dopoldansko malico, zato ni nič čudnega, da je vsaj enega izmed teh obrokov zasedajo kosmiči. Kljub različnim kombinacijam, moji najljubši ostajajo tisti z dušenimi jabolki z veliko cimeta in suhih brusnic ali pa kombinacija gozdnih sadežev (najraje uporabim borovnice, maline ali jagode) in banane. Ovsene kosmiče največkrat pripravim z ovsenim mlekom (jih v njem skuham ali le namočim), za zgostitev pa uporabim malce chia semen ali jogurta.
Vem, da nekateri uživajo tudi čisto surove kosmiče, ki jih tik pred zdajci natresejo v mleko ali jogurt, a meni takšni res niso okusi. Zmehčani so veliko okusnejši, če pa želim hrustljave, raje naredim granolo – kosmiče skupaj s sladilom oljeem, semeni in oreščki zapečem v pečici, ohladim in hranim v steklenem kozarcu. Ne dolgo, ker jih, kadar jih pripravim, zelo hitro pohrustam.
Ovseni kosmiči so enkratna zadeva tudi za pripravo drugih obrokov. Iz njih pripravljam sladke palačinke ali zelenjavne polpetke, zmiksane pa kot ovseno moko uporabljam pri pripravi kruha, različnih vrst testa, peciv in sladic…
Ovsene kosmiče danes res lahko kupiš že skorajda povsod. Jaz sem pri nakupu živil malce bolj zahtevna, zato vedno kupim ekološke in tiste, ki so certificirano brezglutenski. V trgovinah so na voljo drobni ali celi kosmiči. Sama prisegam na večje, saj mi je všeč, da vanje vseeno še malce zagrizem, če pa slučajno želim nekoliko bolj drobne, jih z nekaj vrtljaji v mešalniku preprosto razdrobim. Tako sem naredila tudi tokrat, ko sem kosmiče pripravila s svojimi najljubšimi sestavinami. Ovseno mleko, resnično gost in kremast jogurt, maline, banana… In tokrat prvič – pasijonka.
Pasijonka (ali marakuja) je eksotičen sadež, ki s svojo prijetno kiselkastjo lepo osveži kremaste sladke kosmiče. Pasijonke res ni na mojem stalnem nakupovalnem seznamu, kupim jo morda enkrat na leto, pa ne zato, ker mi ne bi bila več, pač se nanjo niti ne spomnim. Okus mi je všeč, zrna me (za razliko od lubeničinih ali grozdnih pešk) ne motijo.
In ko sem se zadnjič sprehajala po trgovini, kjer so me že na vhodu pričakale vrtnice s srčki na cvetličnih lončkih in stojalo z najrazličnejšimi bonbonierami sem se spomnila (ob prej omenjenih stvareh to res ni bilo težko), da je valentinovo tik pred vrati. Za valentinovo se bom pocrkljala kar sama. Čokoladice zagotovo pridejo na vrsto, še prej pa zdrava malica s pasijonko. Pasijonka oziroma passion fruit v prevodu pomeni sadež strasti, in če si v vezi, bo izbira sadeža še toliko bolj primerna za ta dan.
Če iz malice želiš pripraviti res pravo sladico, vrh kosmičev okrasi z mešanico sladke smetane, sladkorja in mascarpone sirčka. Če pa si vseeno bolj z zdravo, uporabi kar grški jogurt. Da bo ta zares gost, naredi takole: cedilo postavi na skodelico, čez cedilo položi sterilno gazo (za nekaj centov jo dobiš v vsaki lekarni) in nanjo nadevaj nekaj žlic jogurta. Prekrij z gazo, obteži z manjšim kronikom in za nekaj ur postavi v hladilnik. Tekočina jogurta bo odtekla in dobil/a boš zares gosto kremo.
In kater jogurt ti priporočam? Če izbereš klasični grški jogurt, pazi da bo ta res kremast in gost (razlike med različnimi proizvajalci so ogromne!) ali pa izberi ovčji jogurt. Ne ustraši se – njegov okus je nežen, bolj kot kravji ali na primer kozji, poleg tega pa je veliko lažje prebavljiv. Jogurt je izjemno gost in kremast, vsaj ta, ki ga kupujem jaz je. Ekološkega ponuja Hofer in je zares odličen. Če imaš z laktozo večje težave ali pa si ‘vegi’ pa ti priporočam sojin grški jogurt Soyade, ki ga prodajajo v 400-gramskih lončkih. Pazi le, da je na njem res oznaka da gre za jogurt na grški način, ker običajen sojin Soyade jogurt ni niti pol tako okusen kot ta.
Sestavine:
- 100 g drobnih ovsenih kosmičev
- 100 g ovčjega jogurta*
- 75 ml ovsenega napitka
- 1 manjša dobro zrela banana
- pest zamrznjenih malin (ker sveže niso v sezoni)
- ena ali dve pasijonki
za piko na i
- lonček ovčjega jogurta (dodatno odcejenega – beri zgoraj)
- maline in pasijonka
- cvetni prah
- malinin prah
*prisegam na Hoferjev ekološki ovčji jogurt, ki je nežnega okusa in resnično goste konsistence
Nasvet: če svoje kosmiče želiš nadgraditi in jih spremeniti v pravo malo sladico, med kosmiče zamenjaj žlico medu, jogurt na vrhu kosmičev pa zamenjaj za kremo, ki sem jo omenila med zgornjim tekstom. Stepena sladka smetana s sladkorjem in mascarponejem bo prava izbira.
Postopek:
V mešanici mleka in jogurta za nekaj ur namoči kosmiče. Z vilico pretlači banano in z njo na naraven način posladkaj kosmiče tako, da jo zamešaš mednje. V servirni lonček izmenično nalagaj kosmiče, pasijonkino pulpo, maline. Vrh kosmičev po želji okrasi z nekaj dodatnimi malinami ali dodatno zgoščenim jogurtom*. Po želji potresi z liofliziranimi malinami v prahu, cvetnim prahom in svežim sadjem.
* cedilo postavi na skodelico, čez cedilo položi sterilno gazo (za nekaj centov jo dobiš v vsaki lekarni) in nanjo nadevaj nekaj žlic jogurta. Prekrij z gazo, obteži z manjšim kronikom in za nekaj ur postavi v hladilnik. Tekočina jogurta bo odtekla in dobil/a boš zares gosto kremo.
Če je hrana okusna in še zdrava je to popolna zmaga. Meni so takšne jedi boljše od katerihkoli tort. Res. Počutje po njih je odlično, z njimi nahranim dušo in telo. Točno vem, kaj je v njih in česa ni – veliko tega, kar v mnogih kupljenih je, pa ne želim, da postane del mojega telesa. Čeprav tole res ni tipična sladica, pa sem v njej uživala ravno toliko, če ne še bolj.
Včasih je skorajda veljalo, da je zdrava hrana dolgočasna, pusta, neokusna… Kar pa niti slučajno ne drži. Toliko povsem naravnih in okusnih sestavin je na voljo, potrebne je le malo domišljije, izbor tistih živil, ki so ti všeč in nekaj minut ljubezni pri pripravi. Tole danes, zmore vsakdo. In potrebnih je le nekaj minutk.
Kljub zdravi prehrani pa je včasih potrebno dodati tudi kakšno dopolnilo. Proti dopolnilom nimam popolnoma nič proti, a le v primeru:
- da ne nadomeščajo pravih, hranljivih sestavin, ampak ostajajo to kar so – dopolnila vsem ostalim zdravim prehranskim izbiram
- da izbiramo zares kvalitetna dopolnila, z primerno sestavo in dobro absorpcijo (kar Sitis spreji BetterYou zagotovo so)
- da v primernih količinah uporabljamo le tista, ki jih naše telo zares potrebuje (in vsako organizem potrebuje različna dopolnila)
Ker imam že od nekdaj precej izzivov s hormoni, moram posledično toliko bolj skrbeti za zdravje kosti. Poleg rednega uživanja D vitamina in magnezija občasno naredim tudi kuro z vitaminom K2, ki je nujno potreben za preprečevanje osteoporoze.