Je tukaj kdo, ki ne mara palačink? Tankih ali debelih, sladkih ali slanih? Mislim, da ne. Verjamem pa, da so palačinke nekaj, kar se vsaj občasno zagotovo znajde na tvojem jedilniku. Pri meni se palačinke pečejo vsaj enkrat na teden. Takrat v večji količini, zato, da jih nekaj shranim v zamrzovalnik za hiter prigrizek med tednom. Ko gre za sladke palačinke, sem ena tistih, ki ima raje več testa in manj nadeva. Ne maram palačink, na debelo premazanih z marmelado ali čokoladnim namazom in občutka, da ugriznem v veliko količino kreme. To ne pomeni, da ko pečem običajne palačinke, so le-te debele. Palačinke so še vedno dokaj tanke (kljub temu, da jih običajno pripravljam z bolj gosto ajdovo moko), pri nadevu pa sem nekoliko skromnejša. Kar pomeni, da v resnici lahko pojem več palačink – yes 🙂
Še raje kot sladke imam slane palačinke. Zelo pogosto si popražim malo bučke in svilnato vmešam dva ali tri jajčka, začinim s soljo, poprom (občasno ščepcem kurkume) in suhimi zališči (včasih dodam še kakšno narezano olivo, na soncu sušen paradižnik ali malce fete), ter z nadevom napolnim palačinke. Tako preprosto in tako… Mmmm… Namesto palačink včasih uporabim svoje eno-sestavinske kvinojine tortilje (zgolj namočena kvinoja in sveža voda – zblendam, spečem). A danes govorimo o palačinkah, zato se vračam nazaj. Nazaj k sladkim varijantam.
Seveda z nekaj (temne) čokolade ne moreš zgrešiti, imam pa skoraj rajše sadne palačinke. Z vilico pretlačeno jagodičevje, pokuhano z malce škroba ali chia semeni za zgostitev in sladkano z žlico javorjevega sirupa. Ali pa palačinke z jabolčnim nadevom. Preprosto pokuham koščke jabolka (jih ne lupim) skupaj z veliiiko cimeta, svežim ingverjem in kakšnim klinčkom, malce pretlačim, da jih lažje nadevam na palačinke in zavijem. Običajno tik pred koncem kuhanja jabolk dodam še nekaj brusnic, ki poskrbijo za malce kisline. Kot hiter okusen štrudelj.
Tako k gozdnim sadžem kot k jabolkom se odlično poda nekaj žlic grškega jogurta. Nekateri b mogoče raje postregli kepico sladke smetane, meni pa prija hladna, nesladka ‘priloga’. In grški jogurt zares lepo dopolnjuje marsikatero različico sladkih ali slanih palačink. Ali tako kot danes – carski praženec.
Jogurt se zelo (zelo!) dobro razume tudi z banano. Že od nekdaj je to dvoje meni zelo ljuba kombinacija. Ker imam laktozno intoleranco (a se vseeno večkrat prekrišm), zadnje čase uporabljam sojin grški jogurt. Dolgo sem bila nekoliko proti soji, ampak jogurt znamke Soyade ponuja zares odličen jogurt, pripravljen iz ekološke, francoske soje, brez kakršnihkoli dodatkov, zgolj eko soja, voda in probiotične kulture. Jogurt pred uporabo dobro premešam (včasih pa prej še odlijem malce tekočine, ki je običajno na vrhu jogurta in tako dobim še malce gostejši jogurt).
Sojin jogurt sem si skupaj s carskim pražencem (po domače šmornom 😉 ) postregla tudi danes. Šmorna se mi je luštalo že kar nekaj časa, pa se kar nisem lotila priprave. Vikend je kot nalašč zanj. In čeprav bi bil tole lahko odličen, polnovreden, zdrav zajtrk, sem si sama šmorn privoščila po kosilu – kar namesto sladice. Pražencu sem poleg jogurta dodala še malce medu ter rezine banane (itak 😉 ), pomaranče in nekaj med prsti razdrobljenih liofiliziranih malin. Liofilizilizacija je postopek nizkotemperaturnega sušenje. Po odstranitvi vode se vsem živilom ohrani okus, struktura, barva, aroma, hranilna vrednost ter seveda vsi vitamini in minerali. Pri sadju se ohrani tudi 100 % sadni delež, brez dodanega sladkorja, konzervansov ali barvil. Postopek zagotavlja neomejen rok uporabnosti živil ob pravilnem skladiščenju v nepredušno zaprti stekleni posodi. Lioflizirai sadeži so rahlo hrustljavi in iz njih lahko pripraviš sadni prah*. Maline so eno mojih najljubših sadežev in iz preteklosti vem, da se odlično podajo tako banani kot jogurtu. Izbira torej zares ni bila težka, poleg tega pa šmorn s svojo barvo tako zelo lepo poživijo.
*liofilizirane maline lahko zmiksaš v mikserčku in si pripraviš sadni prah, ki se odlično meša v različne kaše, smoothije in podobne zadevice. Pazi le, da ga hraniš v hladilniku v dobro zaprtem kozarčku, da se prah ne zlepi.
Moj šmorn, zvezda današnje sladice, je brez glutena, je zdrav, hranljiv in prijetno puhast. Glavna sestavina je certificirano brezglutenska ovsena moka, ki sem ji dodala jajce, malce začimbic, ovsen napitek in žlica jogurta. Trik puhastega šmorna je v pripravi (beljake zmiksaj posebej in rahlo vmešaj v testo) ter v peki. Carski praženec peci počasi, da na zunaj ne bo prepečen, znotraj pa še surov. Če nisi prepričan/a v svoje kuharske sposobnosti, zmes raje speci v dveh delih, čeprav bo nekoliko tanjši, bo pa zagotovo dobro pečen. Ker nisem prav noben profi, sem ga v dveh delih pekla tudi sama – sploh zato, ker zanj nisem uporabila prav velike ponve.
Toplemu pražencu sem torej dodala hladen sjin grški jogurt, sveže in lioflizirano sadje, med in pa cvetni prah. Tega imam vedno na zalogi, saj je prava zakladnica hranil. Je naravni vir aminokislin, beljakovin in vlakin, telo oskrbi z energijo ter prispeva k hitrejši regeneraciji po bolezni ali kot pomoč pri napornejših obdobjih. Čeprav je dobro, da cvetni prah pred zaužitjem namočiš v malce tekočine, da se razpusti, sama z njim večkrat osujem svoje sladke jedi in jim tako vseeno dodam nekaj več.
Sestavine:
- 85 g ovsene moke (brez glutena)*
- 2 jajci
- 100 ml ovsenega napitka
- 25 g (sojinega) grškega jogurta
- cimet
- klinčki
- ščepec soli
- rjavi sladkor ali javorjev sirup po želji in okusu
za postrežbo
- (sojin) grški jogurt
- rezine banane
- rezine pomaranče
- liofilizirane maline
- cvetni prah
- med
- sladkor v prahu**
*brezglutensko ovseno mok sem tokrat kupila v DM-u, lahko pa jo enostavno pripraviš tudi sam/a, tako da v miskerju do fine moke zblendaš ovsene kosmiče
**sladkor lahko izpustiš ali pa ga nadomestiš z bolj zdravim sladilom kakršen je na primer xylitol oz. brezov sladkor
Postopek:
V skledi dobro zmeššaš rumenjake z moko, začimbami, sladilom, mlekom in jogurtom. Beljake z električnim mešalnikom čvrsto stepeš, nato pa jih nežno vmešaš v zmes.
Ponev segreješ na srednjo temperaturo ter jo premažeš s kokosovim oljem. Vanjo zliješ zmes (ali polovico zmesi) in palačinko nežno in počasi pečeš naprej nekaj minut s pokrovom, nato brez njega. Nato pokrovko odstraniš in ko vidiš, da je zmes spodaj lepo pečena, palačinko obrneš. * Pečeš še na drugi strani, nato jo s spatulo razrežeš in praženec še malo popečeš tako, da ga vmes nekajkrat premešaš. Ponoviš še z drugo polovico zmesi.
Še topel praženec serviraš z jogurtom, rezinami pomaranče in banane, vse skupaj pa preliješ z malce medu ter potreseš s cvetnim prahom, liofiliziranimi malinami in z malce brezovega mletega sladkorja. Seveda pa svoj zdrav ovsen praženec lahko postrežeš tudi s čim drugim.
Moja prehrana je večinoma zdrava in polnovredna. Večinoma, ker občasno je potrebno da se pocrkljaš tudi s čim, kar razvaja zgolj tvoje brbončice 🙂 Ker imam že večino svojega življenja težave (izzive 😉 ) s črevesjem in absorbcijo hranil, jem večkrat na dan (dva zajtrka, malico, kosilo, popoldansko malico in večerjo – pa včasih še kaj vmes 😉 ), moji obroki pa so vedno kalorično dokaj bogati. Vanje poskušam vključiti več različnih vitaminov in mineralov, a moje telo jih žal ne more sprejeti toliko, kolikor mu jih ponudim. Zato pvečkrat posežem po izdelkih, ki mojo prehrano dopolnjujejo.
Ko gre za prehranska dopolnila sem previdna – saj veš, danes lahko že v vsaki trgovini kupiš različne vitamine in minerale, a kvaiteta med njimi je gromozanska in včasih naredijo več škode kot koristi. Že leta prisegam na Better You spreje, ki so zaradi načina uživanja telesu veliko lažje dostopni. Takšen je tudi vitamin K2, ki prispeva predvsem k ohranjanju zdravih kosti. S svojo edinstveno formulacijo sprejček zagotavlja optimalni vnos vitamina K2 z vrhunsko absorpcijo. Je brez nepotrebnih dodatkov in adetivov ter odličnega okusa, tako kot vsi Better You izdelki. Ti so zdja na voljo že v masikateri drogeriji in trgovini z zdravo prehrano, seveda pa tudi na njihovi spletni strani sitis.si, od koder jih naročam tudi jaz. Toplo priporočam.
Ne morem verjeti, da gre januar že h koncu. Naslenji teden imam 1001 obveznost, potem pa že prihaja februar. Srčno upam in enako želim tudi tebi, da bo ta miren, predvsem pa poln ljubezni (valentinovo 😉 ) in veselja (pust;) ).
Svoje načrte in ideje pridno beležim v izjemno simpatičen planerček, ki sem ga našla na istagram profilu @ustvarjalnica_nj. Ima ravno prav prostora za dnevne obveznosti, seznam želja, prostor za beleženje pomembnih datumov, rojstnih dnevov in finančnega stanja. Spomni te na tisto, česar ne smeš pozabiti ter na tvoje mesečne cilje ter pomaga spremljati navade, ki si si jih zadal/a. Je ravno prav velik, tako da ga zlahka nosiš s seboj, tako notranjost kot zunanjost pa je posuta z drobnimi, nežnimi cvetlicami. No, vsaj ta, ki sem ga izbrala jaz, je 🙂 Upam le še, da se napis na prvi strani uresniči- naj bo leto 2024 zares Moje leto.