Medtem ko jem še zadnji košček čokoladne pregrehe in zraven ližem prste, da ne umažem tipkovnice (ker, kdo bi uporabljal pribor, če ga ni treba? ;)), hkrati začenjam besedilo, ki mu seveda sledi recept in objavljam fotografije na Instagram profilu.
Čeprav je danes dan po božiču, se sladkanje z njim ni zaključilo. V preteklih dneh sem večinoma grizljala piškote, sladke, a povsem običajne domače ‘kekse’. Moji so sicer brez glutena, zato za nekatere vseeno ne bi bili povsem običajni, se pa letos nisem poigravala z novimi recepti zanje, saj je december minil tako hitro, da preprosto nisem imela časa za to.
In do danes, do še enega prazničnega dne, je piškotov zmanjkalo. Po sicer dokaj zdravem, a vseeno sladkem zajtrku, sem vseeno začutila potrebo po nečem… močno čokoladnem. Mlečnih čokolad ne jem. Ne samo zaradi prisotnosti laktoze, ki bi se ji mogla izogibati (kr mi sicer ne uspeva vedno), ampak tudi zato, ker odkar sem poskusila temne čokolade, mlečnih ne maram več.
Če z menoj deliš ljubezen do močnega, bogatega kakavovega okusa je tale recept ravno pravšnji. Preiskusi ga tudi, če preferiraš zdrave in manj sladke sladice, če se zaradi takšnih ali drugačnih razlogov izogibaš glutenu in/ali laktozi, če imaš raje kot kupljene, doma pripravljene sladice in to predvsem takšne, za katere resnično ne potrebuješ veliko časa. Sladica z minimalno truda, sladica brez pečenja in sladica za prave čokoholike.
Recept dopušča zamenjave predvsem pri izbiri oreščkov in kako fino boš le-te zmlel/a. Nekateri pač obožujejo bolj fino testo, drugim je všeč, da v njem še nekaj zahrusta.
Količina sladila je okvirna in jo lahko prilagodiš okusu, predvsem pa stopnji grenkobe kakava. Kljub temu, da za res zdravo in kvalitetno sladico potrebuješ presen, nesladkan kakav, se ti od proizvajalca do proizvajalca po okusu lahko precej razlikujejo. Nekateri kakavi so zares grenki, medtem ko drugi kljub odsotnosti sladkorjev, niti niso tako zelo grenki. Zato je res fino (in verjamem, da ne bo težko), da sladico sproti preizkušaš. Tako spodnji, oreščkast del, kot zgornji, kremni del. Pri spodnjem so za zadostno stopnjo sladkosti potrebi sočni, mehki, sladki suhi datlji, za zgornjo pa predvsem javorjev sirup, ki ga v želji po bolj sladki sladici lahko dodaš tudi nekoliko več (ali pa uporabiš manj kakava).
Glavna sestavina tega je poleg kakava in javorjevega sladila, avokado. Izberi res dobro zrel sadež, z mehko, masleno sredico. Pretrd avokado ne bo ustvaril gladke kreme, prezrel, tak v katerem, že nastajajo ‘nitke’, pa ni primeren praktično za nikakršen rcept. Avokado se v sladici ne bo čutil, prevladoval bo okus po kakavu.
Brownije pogosto pripravljajo s stopljeno čokolado, ki poleg kakava vsebuje tudi kakavovo maslo in ravno ta ji daje čokoladni okus. Zato so tile moji malo manj čokoladni in toliko bolj kakavovi. V resnici je ravno kakav (sploh presni, toplotno neodelani prah kakavovih zrn) tisti, ki vsebuje največ vitaminov, mineralov in antioksidantov. Zato s tole sladično zagotovo ne grešiš 😉
Sestavine:
spodnji del…
- 200 mletih mandljev (ali celih mandljev, ki jih zmiksaš v moko)
- 45 oluščene, neslane pistacije
- 200 g mehkih datljev
- 25 ml javorjevega sirupa
- 20 ml vode (oziroma po potrebi)
krema…
- 150 g dobro zrelega avokada (teža brez lupine in koščice)
- 65 ml javorjevega sirupa
- 20 g presnega nesladkanega kakava
- 10 ml razstopljenega kokosovega olja
posip…
- pistacija ali drugi oreščki, kokos, suho ali sveže sadje…
Postopek:
Če so datlji suhi jih za nekaj časa namoči v mannjši količini vode.
Za spodnji del v miskerju z nekaj vrtljaji v manjše koščke zmiksaj pistacijo. Dodaj mehke datlje, mandljevo moko (če imaš cele mandlje jih pred tem zmiksaj v moko), kakav in javor. Zmiksaj, da se sestavine enakomerno povežejo. Po potrebi mikser večkrat ustavi in s stranice posode postrgaj sestavine proti rezilu. Po potrebi postopoma dodaj še malce vode (li tekočine od namakanja datljev, če jih je bilo potrebno hidrirati), toliko, da se sestavine, ko jih stisneš med prsti, sprimejo skupaj. Zmes nato pretresi v posodo ali pekač, obložen s prozorno kuhinjsko folijo. S prsti, dlanmi ali dnom kozarca testo dobro pritisni ob podlago in postavi v hladilnik.
Za kremo zmiksaj dobro zrel avokado. Zmiksanemu sadežu dodaj še kakav in javorjev sirup. Ponovno vključi mešalnik in ko dobiš gladko kremo, jo poskusi, ter sladkobo prilagodi okusu. Če so ti všeč slajše sladice, lahko že na začetku dodaš nekaj manj kakava, da zaradi naknadnega dodajanja sirupa krema ne bo pretekoča. Čisto na koncu v kremo zmiskaj še nekaj razstopljenega kokosoveg olja. Z enakomerno vmešano gladko kakavovo kremo premaži podlago ter jo potresi z nasekljano pistacijo ali kakšnimi drugimi oreščki. *
Sladico postavi v hladilnik in jo čez nekaj časa nareži na kocke želene velikosti. Brownije postrezi naravnost iz hladilnika ali pa jih prej za nekaj minut postavi na sobno temperaturo, da krema postane malce mehkejša. Po želji.
- kot že omenjeno, se lahko odločiš tudi za razdroblejno liofilizirnao sadje ali pa sladico na koncu okrasiš s svežim sadjem
Z zmesjo lahko napolniš katero koli kvadratno ali pravokotno posodo. Plastično ali stekleno, ali pa uporabiš kar pekač (četudi ga za peko tokrar ne potrebuješ). V vsakem primeru ti priporočam, da dno in stranico posode obložiš s prozorno folijo, ki jo po hlajenju enostavno dvigneš iz posode. Uporabiš lahko tudi aluminijasto folijo ali peki papir, a meni je v tem primeru najljubša prozorna folija.
Z zmesjo za moje ‘rjavčke’ sem tokrat napolnila kar pekač. Trenutno moj najljubši. Ne le zato, ker se vse jedi v njem vse tako lepo spečejo, pač pa tudi zato, ker je s svojo svetlečo črno barvo z drobnimi svetlimi pikicami hkrati eleganten in tako zelo simpatično. Riess posoda je že dolgo moja najljubša. Pri kuhi je zaradi ohranjanja toplote veliko bolj ekonomična od drugih posod, kuhanje v njem pa je zaradi emajla resnično zdravo. Čeprav se trudim, da v nobeni posodi ne uporablam ostrih predmetov, na primer vilic in nožev, pa je emajlirana posoda varna tudi pred urezninami, ki druge vrste materialov uničijo do te mere, da kuha v njih postane zdravju škodljiva.
Nazaj h kolačkom. Brownije lahko okrasiš tudi s čim drugim. Če si za spodnjo plast uporabil/a druge oreščke, na primer lešnike, jih nekaj lahko nasekljaš ter z njimi posuješ vrh kolačkov. Lešniki (v spodnjem delu in kot posip) bodo pridali malo tistega čokoladno-lešnikovega okusa, ki ga vsi zelo dobro poznamo predvsem v obliki namaza 😉
Poleg oreškov pa lahko uporabiš tudi sadje – v tem primeru najbolje nadrobljeno lioflizirano sadje. Maline in čokolada so po mojem mnjeju res super kombinacija, zato bi sama zagotovo izbrala te. Lahko pa se odločiš na primer za jagode, če so ti bolj všeč. Čeprav december res ni sezona svežih jagod, pa se v večjih supermarketih dobi tudi te. Sama sicer raje izberem zamrznjeno sadje, ki je bilo obrano v pravem času, a za posebne priložnosti se lahko odločiš tudi za to možnost in s svežim sadjem okrasiš svoje temne kolačke.
Ljubitelji kokosa se bodo verjetno odločili za kokosovo ‘moko’, se pa k čokoladi odlično podajo tudi bučna semena. Sama jih na suhi ponvi rahlo popražim, da postanejo hrustljava, nato pa nasekljam in z njim skoraj vsak dan potresem kakšno izmed svojih jedi. Sladko ali slano.
Bolj pogumni lahko brownije posipate tudi s čisto malo soli (ali slane pistacije, slanih bučnic…). Sol poudari čokoladni okus in je nekaterim blazno všeč, drugim pa malce manj. Zato vseeno previdno.
In nenazadnje… Dandanes je suho jedilno sadje že lahko dostopno in to naredi zares lepo piko na i kakšni koli sladici.
Brownije lahko ješ z vilico, a ta za uživanje v ekstra čokoladni dobroti ni obvezna. Sama sem jih ‘napadala’ kar z roko in vanje zagriznila z velikim veseljem. Morda so bili prsti malce umazani, a ne za dolgo 😉
Priproočam ti, da sladico hraniš v hladilniku. Postrežeš jo lahko takoj, ko si zaželiš ali pa jo pred tem pustiš nekaj minut na sobni temperaturi. Kakor ti je ljubše in okusnejše.
Izgleda slastno! Moram poskusiti v kratkem. Čestitke k receptu. Izvrstno.
Hvala Vanesa!