Veš tista jesenska nedeljska jutra, ko je še vse tiho in mirno, ko je zunaj še megleno in te kar naenkrat premami, da bi se z nečim posladkala (četudi si v resnici ravno dobro po zajtrku)? 🙂 Takšen občutek je meni zelo dobro znan. Že zjutraj z veseljem zagrabim za kuhalnico in si v takšnih rahlo melanholičnih dneh pripravim nekaj, kar nahrani tudi mojo dušo. Palačinkam to vedno uspe. Pa tako zelo enostavne so za pripravo. Lahko so tanke, hrustljavo zapečene, na tanko ali debelo premazane s tvojim najljubšim namazom. Ali pa debele in rahle kot puhast oblaček.
Palačinke prepogosto enačimo z nezdravo hrano, z nečim, čemur se je bolje izogniti. Ni nujno, da je tako. Že to, da belo moko zamenjaš za katero drugo, je velika sprememba na bolje. Sprememba, ki jo bo veselo tudi tvoje telo.
Navadno pa problem ni v sami zmesi za palačinke (pa četudi je narejena iz prečiščene pšenične moke), pač pa v dodatkih, s katerimi palačinke postrežeš. Industrijski namazi, polni nezdravih maščob, sladkorjev in ojačevalcev okusa, ter pretiravanje s sladkimi prelivi ne bo vplivalo samo na tvoje zdravje, temveč tudi na počutje.
Obstaja veliko sestavin, s katerimi lahko poskrbiš za naravno sladkobo svojih jutranjih palačink. Banana, mango in kaki, ki je trenutno v sezoni, so sadeži, ki ob sebi ne potrebujejo dodatnih sladkorjev. Poigraš se lahko tudi s suhim sadjem, ki je še nekoliko slajše, ter z začimbami, ki dodajo lepo mero okusa. Takšne palačinke so lahko prav lep primer hranljivega zajtrka ali malice ter ena najbolj zdravih in preprostih sladic. Za dodatno mero energije lahko poskrbi tudi posip iz različih oreščkov, ali pa nekaj kapljic medu ali javorjevega sirupa, ki bosta poleg sladkobe v tvoje telo prinesla tudi nekaj dodatnih vitaminov in mineralov.
Današnji recept je zares preprost. Palačinke so naravno sladke in sem zanje uporabila le malce sladkorja. So brez glutena (in ne, niso pripravljene iz kupljene mešanice za brezglutensko peko). Namesto mleka sem uporabila ovsen napitek in zato so primerne tudi za vse, ki se mlečninam izogibate bodisi zaradi laktozne intolerance, drugih težav ali prepričanj. Poleg tega so tudi polne vitaminov, ki jih v tem času še kako potrebujemo. V zmes sem namreč naribala jabolko, sladek jesenski sadež, ki je poskrbel za sočnost in odličen okus.
Če so jabolka, ki jih trenutno imaš doma zelo sladka, ti pa ne maraš pretirano sladkih jedi, sladkor v receptu lahko popolnoma izpustiš oziroma ga dodaš toliko, kolikor ti je ljubo. Jaz sem ga dala čisto malo, malo pa sem svoje palačinke posladkala tudi na koncu, tik pred postrežbo. Lahko bi uporabila med ali javorjev sladkor, ki bi bila za zdrav posladek boljša izbira, a meni je malce belega prahu na vrhu palačink čudovit okras 😉
Palačinkam sem v zmes dodala še nekaj gostega grškega jogurta, z njim pa sem si palačinke na koncu tudi postregla. Zadnjih nekaj mesecev uporabljam sojinega (vedno le od znamke soyade), k ije super rešitev za vse, ki ne uživate mlečnih izdelkov. Je res fino kremast in okusen, brez dodatkov ter pripravljen iz evropske ekološke soje.
Sestavine:
- 100 g polnovredne riževe moke*
- 1 čž vinskega kamna
- ščep sode bikarbone
- ščepec (zrno) soli
- pol čž cejlonskega cimeta
- sladkor (po želji, neobvezno)
- 85 ml ovsenega napitka
- 25 g grškega (sojinega) jogurta**
- 2 manjša jajca
- 1 žlica utekočinjenega kokosovega olja
- 1 večje jabolko (ali dva manjša) za približno 185 g naribanega jabolka
*polnovredna riževa moka je moka iz rjavega riža. Verjetno jo lahko dobiš v bolje založenih trgovinah z zdravo prehrano, a sama jo vedno kupujem v Mok’ci, kjer je sveže mleta, zelo fina in zato zares okusna
**soyade ekološki grški jogurt je super izbira, če z laktozo nimaš težav, pa bo katerikoli grški jogurt povsem ok
Postopek:
Jabolko olupi (ni pa nujno) in naribaj.
V skledi zmešaj vse suhe sestavine. V drugo skledo prilij mleko, jogurt, olje in rumenjaka in dobro zmešaj. Mešanico prelij k suhim sestavinam. Premešaj. Dodaj jabolko. Če je res zelo sočno, ga prej med prsti malce ožemi. Zopet premešaj.
Z električnim mešalnikom čvrsto stepi beljaka in ju nežno in na rahlo vmešaj v zmes.
Palačinke peci na srednji temperaturi, počasi najprej na eni, nato na drugi strani.
Po želji posladkaj in ponudi z grškim jogurtom. Sladkosnedi si jogurtu dodajte še malce medu – super bo 😉
Če želiš lahko napečeš tudi več palačink, jih ohladiš, shraniš v posodo s pokrovom in naslednji dan vzameš s seboj za malico. Ne pozabi na kakšen sočen dodatek, ki ga hladne palačinke nekoliko bolj potrebujejo. To so lahko krhlji svežega jabolka, pest sočnih suhih brusnic, lonček jogurta… Seveda pa bodo palačinke teknile tudi ob skodelici vročega čaja ali kave.
Še vprašanje zate, preden se poslovim. Kako si s posodami? S ponvami, kozicami, lonci in pekači? Če prisegaš in se trudiš, da kuhaš zdravo hrano, se kdaj vprašaša, kako zdrava pa je v resnici tvoja posoda?
Dandanes je osnova večine posod (sploh pa ponvic) aluminij, kar nikakor ni material, ki bi sodil v katergorijo zdravega kuhanja. Res je prevlečen z različnimi sloji drugih materialov, a če z njimi ne ravnaš res zelo previdno (kar pomeni da sloja z vilico, nožem ali grobimi čistilnimi gobcami mehansko ne poškoduješ) aluminij začne prehajati v živila in tvoji obroki kljub trudu ne bodo več tako zelo zdravi. Aluminij se namreč nalaga v telesu in na dolgi rok lahko povzroči številne zdravstvene težave.
Moj namen ni, da bi te prestrašila, ampak da začneš razmišljati tudi o tem, da investiraš v dobro, kvalitetno in zares zdravo kuho. v več kot 90% uporabljam emajlirano posodo, ki je neke vrste steklo (več o njej si preberi na spletu). Je zdrava, popolnoma neškodljiva in s pravilno uporabo in nego, večna! Steklo s hrano ne reagira (govorim predvsem o kislih živilih, kakršen je na primer paradižnik), med kuho se okusi obdržijo, posoda je zaradi principa kuhanja veliko bolj ekonomična.
Tudi tale manjša ponvica, na kateri sem danes spekla svoj kupček palačink je emajlirana. Ker je emajlirane posode na trgu kar nekaj, so tudi tukaj razlike v kvaliteti. Z Riessovo ne moreš zgrešiti. Samo povem 😉