Vsak letni čas ima svoj čar. V to resnično verjamem. Priznam, da mi veliko bolj ustrazajo nekoliko višje temperature, v tistih delih letah, ko pa teh ni, pa več svojega časa z veseljem preživim v svoji kuhinji.
Letošnja jesen je malce hecna. Veliko dežja in hkrati veliko sonca. Toliko mavric (in tako krasnih!) kot sem videla to jesen, ne vem, če bom videla še kdaj. Ker dopoldan zaradi narave dela nimam časa, sončne popoldneve poskusim izkoristiti za vsaj en kratek sprehod. Nato pa domov in za štedilnik. Sem namreč kot majhen otrok, ki preprosto mora jesti na vsaki dve uri (ne glede na to kaj in koliko pojem pri zadnjem obroku). Ker živim v kraju, kjer ni dostav hrane, si vse svoje obroke za v službo pripravim dan prej. Veliko ‘predpriprave’ sicer naredim že čez vikned, kar mi zares olajša delo in prihrani čas, vsega pa vseeno ne morem pripraviti toliko vnaprej. Pa nič zato. Rada se smukam po kuhinji sploh v tistih jesenskih dneh, ko sonca ni.
Vsak dan si pripravim kaj drugega in s seboj v službo vzmamem kar nekaj konkretnih malic. Idej mi ne zmanjka 🙂 In ker rada jem raznoliko, si priprave ne poenostavim, ampak hkrati pripravljam več različnih stvari. Včasih pa zaradi tega res kar malo hitim. Čeprav v kuhinji uživam, si želim, da vse skupaj (hkrati z večerjo) pripravim nekje do šestih, sedmih zvečer. Večer je moj. In navadno je takrat čas za kakšen dober film. Film, z ne pretežko vsebino, saj je bistvo v tem, da me sprosti in spravi v dobro voljo, ne pa, da zaradi TV vsebine še vso noč premišljujem o težkih življenskih situacijah.
Več časa zase (in hkrati za kuhanje) je seveda med vikendom. Takrat z veseljem poskusm kakšno povsem novo kombinacijo, pa četudi tako zelo preprosto kot je današnja. V pečici pečena jesenska zelenjava in na oljčenem olju popečene kocke kruha. Skupaj z olivami in nežno popraženo in rahlo karamelizirano rdečo čebulico. Kruhova solata, ki je bolj kot solata odlična priloga k pečenemu piščancu. Vsaj tako sem jo jedla jaz. Verjetno bi se za Martinov vikend bolj spodobila račka, a meni je piščanec ljubši.
Panzanella ali kruhova solata je odlična topla, pa tudi hladna. Z rokami jo lahko res dobro premešaš in postrežeš šele takrat, ko se zaradi preliva kruhove kocke povsem omehčajo. Ali pa mešanje izpustiš, zgolj nekoliko pokapljaš z oljem in kisom ter uživaš v hrustljavih kockah kruha. Čisto po želji. Meni je všeč oboje. Če bi solate naredila več, bi zagotovo najprej jedla malce bolj hrustljavo, potem pustila, da bi nekaj ur ‘odstala’ in se zmehčala. Kot takšna bi bila prav spodobna popoldnaska malica ali pa celo malica za naslednji delovni dan.
Kar daje takšni jedi še posebno dober okus je izbor sestavin. No, pa ne samo tej jedi, to velja za vse, česar se lotiš v kuhinji. Prisegam na slovensko ekološko oljčno olje (Morgan, vedno), slovensko, domačo zelenjavo, olive s koščicami (ki so po mojem mnenju veliko okusnejše od izkoščičenih, pa četudi je zaradi odstranjevanja koščice pozneje malce več dela), na domač, ravno prav močan kis…
Ni pa vse samo v sestavinah. Je tudi v načinu priprave. V pravi temperaturi, v pravi posodi. To, da izbor posode vpliva na okus hrane, nikakor ni mit. To sem ugotovila že pred leti ko sem začela uporabljati kvalitetno emajlirano posodo. Če morda ne veš – zelo preprosto povedano, emajl je kovina, prevlečena s steklom. To pomeni, da dobro prevaja toploto, kar pomeni, da je kuha bolj ekonomična, posoda pa pozneje toploto tudi dolgo ohranja, kar je zagotovo še en velik plus. Poleg tega kovina (in steklo) ne reagirata s kislino. Kisla živila, kakršen je na primer paradižnik, lahko v drugih vrstah posod močno spremenijo svoj okus, poleg tega pa kislina lahko reagira z materialom in postane škodljiva (na primer v aluminijastih posodah – sploh če so zaradi uporabe pribora poškodovane – in večina posod na tržišču je vsaj delno iz aluminija). V emajlu, ki je torej zmes povsem naravnih materailov, tudi sicer vse sestavine obdržijo svoj poln okus in jedi so resnično veliko boljše. In bolj zdrave! Je pa seveda pomembno, da je emajl kvaliteten. Izbira in pravilno rokovanje z njim zagotavlja izjemno dolgo življenjsko dobo. Moj izbor so posode Riess.
In zdaj… Recept. Kot rečeno precej preprost, z ne veliko sestavinami. Sladke jesenske buče, naravno karamelizirane v pečici, skupaj z nekaj korenja. Za protiutež slane olive (meni so najljubše Sparove ekološke), okusna in zardai toplotne obdelave nikakor ne premočna rdeča čebulica. Pest rukole s tržnice za rahlo poprast priokus. In seveda krutoni – na oljčnem olju popečen kruh. Boljši kot bo kruh, boljša bo solata, zato izberi svojega najljubšega.
Spodnji recept velja za eno osebo, v primeru manjše priloge pa lahko tudi za dve.
Sestavine:
- cca 125 g olupljene in na kocke narezane hokaido buče
- 1 večje korenje
- nekaj vejic svežega timijana
- 85 g kruha
- oljčno olje
- jabolčni kis (lahko v kombinaciji z vinskim)
- pol manjše rdeče čebulice
- pest rukole
- pest oliv
- sol in sveže mlet črni poper
Postopek:
Pečico segrej na 200 stopinj. Kocke buče, na kocke narezano korenje in nekaj vejic timijana prelij z malce olja, posoli, z rokami premešaj ter preloži na pekač, obložen s peki papirjem. Peci približno 20 minut (vmes premešaj), oziroma toliko časa, da se zelenjava ne zmehča. Timijan odstrani, če ni preveč pečen lahko iz njega posmikaš drobcene lističe in z njmi posuješ zelenjavo. Zelenjavo pusti na toplem.
Med tem časom na ponvici na oljčnem olju nežno popraži grobo sesekljano rdečo čebulo. Mešaj. Po nekaj minutah, ko se čebulica omehča prilij žlico vinskega kisa in pokuhaj, da kis izpari in čebulica rahlo karamelizira. Skupaj s preostankom maščobe jo preloži v skodelico.
Na isto ponev dodaj nekaj oljčnega olja ter na njem počasi popeci kruh. Večkrat premešaj, da se kocke enakomerno popečejo iz vseh strani. Te naj bodo v velikosti zelenjave. Po potrebi med peko kruha dodatno prilij olje. Ponev odstavi, kruh pa pusti v njej, da ostane prijetno topel.
Olive razkoščiči in nareži na večje kose.
V skledi zmešaj pest rukole, pečeno zelenjavo, kruhove kocke, olive in čebulico. Prelij z jabolčnim kisom, oljčnim oljem ter vse skupaj začini s še malo soli ter s sveže mletim črnim poprom.
Za mehkejšo kruhovo solati dodaj nekoliko več preliva, jo kar z rokami dobro premešaj in pred postrežbo pusti, da nekaj časa stoji. Če so ti ljubši hrustljavo zapečeni kruhki in solata, ki je še rahlo topla, pa kar takoj dober tek!