
Bučni kruh je sladek jesenski kolač, ki pa je v mojem primeru nekoliko drugačen od običajnih bučnih kolačev. Je brez glutena, saj vsebuje le ovseno moko (oziroma zmiksane ovsene kosmiče) ter polnovredno riževo moko in je brez maščob. Maščob se nikakor ne izogibam, saj se mi zdijo za zdravo delovanje telesa še kako pomembne, a v tem kolaču jih pa ni. In morda je to podatek za koga, ki ga te stvari zanimajo. Moj kolač namesto običajnega mleka vsebuje ovseno, sladkor je v celoti zamenjal javorjev sirup. Kolač je popolnoma brez jajc, pa tudi nadomestkov zanje v njem ni. Torej ne potrebuješ niti lanenih niti chia semen, pa tudi indijskega trpotca, ki v mnogih receptih (brezglutenskih ali tistih brez jajc) poskrbi za ustrezno vezavo, v kolaču ni.


Kljub vsemu je moj bučni kruh zelo sočen, morda bi nekateri rekli rahlo ‘pacljiv’, v ameriki imajo zanj prav poseben izraz -gooey. Takšen tak kolač pravzaprav mora biti. Zato lahko ješ popolnoma samega – brez masla, surovega ali na primer mandljevega, brez marmelade ali medu. Brez zadnjih dveh kolač ni le dovolj sočen, je tudi dovolj sladek.

Če so ti kljub temu všeč nekoliko bolj ”izsušena’ peciva, pa rezine preprosto popeči v opekaču. Tako ali drugače, bučni kolač bo lep prigrizek ob dopoldanski kavici ali popoldanskem čaju. Ki je, mimogrede, primeren za vse z intoleranco na gluten, laktozo ali jajca ter s tem seveda tudi za vse vegane.

Sestavine:
- 200 g bučnega pireja
- 100 ml javorjevega sirupa
- 85 ml ovsenega mleka
- prava burbonska vanilija v prahu
- 145 g ovsene moke
- 65 g polnovredne riževe moke
- 1 zvrhana čajna žlička vinskega kamna
- 1?3 čž sode bikarbone
- 2 čž cimeta
- 1/4 čž muškatnega oreščka
- 1/2 čž ingverja v prahu
- ščep mletih klinčkov


Postopek:
Če nimaš ovsene moke, preprosto čim bolj fino zmiksaj ovsene kosmiče. Sama uporabljam več kot 10 let star Nutribulet, k isvoje delo prav dobro opravi.
Bučo olupi in nareži na večje kocke. Nad soparo jo kuhaj dokler se popolnoma ne zmehča. Ohladi.
Ventilacijsko pečico segrej na 180 stopinj Celzija.
V večji skledi zmešaj vse suhe sestavine. Obe moki, vinski kamen in sodo bikarbono, suhe začimbe.
V mikserju zmiksaj soparjene koščke bučk z rastlinskim napitkom, javorjevim sirupom in vanilijo. Nato vse skupaj prelij k suhim sestavinam in dobro premešaj.
Z zmesjo napolni manjši pekač ter peci 50 – 60 minut. Kolač je pečen, ko zobotrebec po vbodu v kolač ostane suh. Po peki s pomočjo peki papirja kolač prestavi na rešetko, kjer naj se pred reznajem dobro ohladi.

Bučni kruh je bil za ta vikend nekako najbolj logična izbira. Konec oktobra je in buče so vse okoli nas. Zato ker so v sezoni, predvsem pa zato, ker se približuje Noč čarovnic, na katero sicer ne dam prav veliko. Ja, na mizico v tem času res postavim nekaj okrasnih bučk, to pa je tudi vse. Nekako se me ne dotakne. Veliko raje imam praznični december, čeprav se z zadnjem letu prodaja božično novoletne dekoracije začne veliko prezgodaj. Vse skupaj zato kar malo izgubi svoj čar zato tudi december ni več tak, kot je nekoč bil. Veselim se, ko bom buče pospravila namesto njih svoj prostor okrasila s čarobnimi okraski. A vse ob svojem času… Bom pa, ne glede na vrsto dekorja, buče še naprej pridno uporabljala. A le v kakšen okusnem receptu 😉

