Zate imam recept za gosto, kremno juhico, polno vitaminov, mineralov in drugih koristnih snovi, ki skupaj s hrustljavim, morda malenkost eksotičnim posipom predstavlja odličen uvod v kosilo ali pa si jo za lahek obrok privošči zvečer, ko se ozračje ohladi. A tudi kot samostojna jed je juha dovolj nasitna, da po njej še nekaj časa ne boš lačen/lačna, sploh če si jo v zadostni količini privoščiš skupaj s kosom svežega (doma pečenega) kruha.
Ne vem kako si z juhicami ti, jaz jih vsekakor ne pojem dovolj. Morda si nekaj na žlico skuham le enkrat na teden, sicer pa sem bolj za testenine, rižote, obložene kruhke. Mesa ali rib ne jem vsak dan, takrat ko pa mi meso zapaše, pa si ga z užitkom privoščim. Beljakovine večinoma dobim iz jajc – te imam res rada in jih pojem vsaj eno škatlo na teden. Pri mlečninah moram biti malce previdna, saj imam potrjeno laktozno intoleranco. Se pa pregrešim, sploh v poletnem času, predvsem s kakšnim finim kozjim sirom, skuto ali jogurtom. Kakšne dva meseca nazaj pa sem odkrila božansko dober sojin grški jogurt, ki ga od takrat jem skoraj vsak dan. Skupaj s kosmiči in drugimi ‘jutranjimi’ kašami, za piko na i pa tudi s kakšno domačo sladičko. Jogurt je narejen iz ekološke soje z dodanimi probiotiki. Soja je dober vir beljakovin in čeprav sem bila dolgo glede uživanja soje malce septična, me je vsaj s temle jogurtom prepričala 🙂
Tako zelo, da omenjeni grški jogurt z veseljem dodam tudi slanim jedem. Odličen je za različne kremaste omake in seveda kot dodatek današnji kremni juhi. Ni pa to edin vir beljakovin. Zanje je v juhi poskrbela tudi kostna juha (kupujem ekološko kostno juho znamke Boner, ki jo ure in ure – pravzaprav kar 24 ur, za vse nas kuha simpatična Špela). Kostni juhi je dodan le ščepec soli, zato je skoraj brez okusa, kar pomeni, da jo zlahka vključiš v katerokolli jed, dobiš pa lepo merico beljakovin in naravnega kolagena. V slanih receptih je kostna juha odlična in hranilno bogata zamenjava za vodo. V juhah, enolončnicah, pri kuhanju omak, dušenju zelenjave. Se pa, čisto tako, mimogrede, odlično znajde tudi v sladkih receptih, saj se okusa ne zazna, v hladilniku pa osnova želira in tako na primer hitro spremeni v slasten čokoladni puding (večkrat preverjeno ;))
Juha je v resnici zelo preprosta. Malce čebule in stebelne zelene, aromatičen koromač in nekaj večjih korenjev. Ti juhi dajo lepo oranžno barvo, ščep mlete kurkume pa vse skupaj še nekoliko poudari. Juho sem zalila s kostno osnovo (lahko uporabiš tudi piščančjo, zelenjavno ali pa vodo) ter s kokosovim mlekom. Ta poskrbi za dodaten okus in nekaj več kremoznosti.
Prav poseben je tudi posip iz različnih semen/začimb/oreščkov, ki ga v tujini imenujejo dukkah. Dukkah sem nekoč že pripravljala, seveda z drugačnimi sestavinami.
Tokrat sem uporabila mešanico belih sezamovih semen in ker niso bila že pražena, sem to v suhi ponvici storila sama. Sezam sem popražila skupaj s kumino, janeževimi semeni in zrni eksotičnega koriandra. Na nizkem ognju, dokler sestavine niso prijetno zadišale. Olupila sem praženo in slano pistacijo, jo nasekljala in po praženju dodala ostali mešanici. Vse skupaj sem na hitro, z nekaj vrtljaji, zmiksala v mešalniku. Toliko, da se je kakšno semen malce odprla, nikakor pa ne toliko, da bi iz sestavin nastala moka.
Posipa sem naredila kar precej, zato mi ga je, kljub temu, da sem ga medtem ko sem juho jedla, sproti še malce dodajala, nekaj še vedno ostalo. Preostanek posipa sem zato shranila v steklen kozarec, kjer bo počakal, da z njim začinim še kakšno izmed jedi, ki jih bom kuhala v naslednjih dneh. Dukkah namreč lahko uporabiš kjerkoli želiš. Na mehko kuhanih ali na oko pečenih jajcih, na s humusom ali z avokadom obloženih kruhkih, pa tudi na pečeni zelenjavi, mesu in celo ribah.
Gostoto juhe lahko spretno reguliraš s količino tekočine. Če se ti zdi pregosta (tale je kar precej, a sama imam takšne pač najraje), preprosto dodaj več osnove. Priporočam pa ti, da z dodajanjem počakaš vse do miksanja juhe. Pretokočo juhe namreč težko zgostiš,da ne bi pri tem uničil/a oziroma spremenila okusa, pregosto pa zlahka razredčiš.
Juhico sem pojedla skupaj z nekaj kruha, že zato, da sem z njim na koncu lahko pomazala krožnik 😉 Imam to navadno, da svoje krožnike vedno povsem ‘sčistim’. Pri meni pač nič ne gre v nič 😉 Tudi sicer ti za prilogo priporočam nekaj tvojega najljubšega kruha.
Juha je prava vitaminska bombica. O sicer tudi zelo zdravem koromaču danes ne bom, ti bom pa povedala kako zdravo je korenje (čeprav verjamem, da to že veš). Je odličen vir antioksidantov, vitamina A, pa tudi C in K, je vir folne kisline, v njem je veliko vlaknin, kalija in tudi nekaj kalcija, magnezija in železa. Korenja bo vesela tvoja prebava, pa tudi nohti, koža in oči. Karotenoidi, izjemno koristne snovi, ki jih je v korenju zelo veliko, pa ščitijo pred boleznimi srca, možgansko kapjo ter nekaterimi vrstami raka.
Prav tako pa korenje vsebuje vitamine B skupine, ki pomagajo pri utrujenosti in izčrpanosti. Če te pestijo tovrste težave in si želiš dvigniti nivo energije, je vsekakor pametno, da v prehrano vključiš tud korenje. Vseeno pa bo v tem primeru resnejših težav potrebno dodatno jemanje celotnega spektra B vitaminov. V obliki spreja in z zelo dobro absorpcijo so vitamini (vključno z vitaminom B12, ki je nujen dodatek predvsem v veganski prehrani) dostopni v dopolnilu znamke BetterYou, ki je na voljo na spletni strani Sitis.si ter v nekaterih bolje založenih drogerijah.
Količine so za vsaj dva velika krožnika (ali 4 manjše porcije). Preostanek posipa shrani v zaprt steklen kozarec in uporabi kot posip na drugih jedeh.
Sestavine:
za juho…
- oljčno olje
- 1/2 na lističe narezane čebule
- 1 nasekljano steblo stebelne zelene (50 g)
- 1 na lističe narezan koromač (280 g)
- 400 g korenja, narezanega na centimeter do dva velike kose
- sol
- 1/2 čž mlete kurkume
- 150 ml kokosovega mleka
- 150 ml kostne juhe*
*za pripavo jedi rada uporabljam Boner, namesto kostne juhe pa lahko porabiš tudi piščančjo ali pa zelenjavno juho
za posip…
- 20 g oluščene slane pražene pistacije**
- 25 g sezama
- 2 čž cca 4 g) janeževih semen
- 1 čž (cca 2 g) koriandrovih semen
- 1/2 čž (cca 1 g) semen kumine
** pistacijo sem kupila v Lidlu (znamka Alesto). Se mi zdi zelo okusna in cenovno dostopna.
dodatki juhi…
- posip, pripravljen po zgornjem receptu
- žlica ali dve gostega grškega jogurta (zakaj ne bi poskusil/a sojinega?)
- grobo mleta ali v možnarju stolčena zrna črnega popra
- oljčno olje
- svež koper
Postopek:
za dukkah…
Na suhi ponvici na nizki temperaturi popraži sezam, kumino, koriandrova in janeževa semena (če si kupil/a že pražen sezam, ga izpusti). Semena odstavi ko se sezam rahlo obarva in vse skupaj malce zadiši. Praženo soljeno pistacijo olupi in grobo sesekljaj. Vse skupaj vrzi v mešalnik in z nekaj pulznimi vrtlajaji čisto malo zmiksaj, toliko, da se del semen rahlo odprejo. Pretresi v skodelico in se loti juhe.
za juho…
v posodo z debelejšim dnom segrej, prilij olje ter na njem nežno popraži stebelno zeleno, čebulico in koromač. Večkrat premešaj, nato pokrij in druši dokler se zelenjava ne zmehča. Nato jo začini s soljo, dodaj kurkumo in korenje ter zalij s kokosovim mlekomi in kostno juho. Zavri, nato temperaturo znižaj in pokrito kuhaj dokler se korenje ne zmehča. Juho zblendaj v gladko kremo. Po potrebi ji odaj še malce tekočine in soli, če se ti po poiskušanju zdi premalo slana. Ponovno zmiksaj in serviraj.
za piko na i…
Juho prelij z nekaj olja, potresi s posipom in ji dodaj žlico ali dve gostega grškega jogurta. Začini jo s grobo mletim črnim poprom ter dodaj nekaj vejic svežega koprca, ki se korenju zelo lepo poda.
Aja, še to! Stran z izgovorom, da poletje ni čas za jedi na žlico. Da so temperature preprosto previsoke za juho? Nikakor! Tvojemu telesu bo juha naredila veliko bolje kot ledeno hladna pijača, verjemi. Predlagam pa ti, da si skodelico tople kremne dobrote privoščiš v prijetni senci ali dobro ohlajenem stanovanju. Boš videl/a, prav prima bo! 😉