Presne rezine z matcho in malinami

Po dolgem času ena presna. Sladica, ki ne potrebuje peke. Sladica brez moke, glutena in brez mlečnih izdelkov. Sladica, ki ne vzame veliko časa, zgolj nekaj potrpežljivosti, če tvoj mikserček ni zelo močan. A verjemi, gre tudi z najbolj enostavno ‘mašinco’. Nekaj časa zahteva hlajenje. To lahko storiš v hladilniku, a traja dlje. Če se ti malce bolj mudi (ali pa imaš rad/a bolj zamrznjene sladice), izkoristi prednost zamrzovalne skrinje. V vsakem primeru moraš po razrezu sladice, rezine hraniti v hladilniku, kjer mirno počakajo nekaj dni. V zamrzovalni skrinji pa morebitne ‘ostanke’ lahko hraniš tudi dalj časa, čeprav domim, da bo to potrebno 😉

Lahko seveda ponudiš še napol zamznjene, lahko pa torto za nekaj časa postaviš na sobno temperaturo in šele nato razrežeš. Odvisno kakšna konsistenca kreme ti je všeč. Meni so všeč še skorajda zamrznjene. Vem, morala bi ji dati malce časa, zato razrez morda ni tako lep in gladek, kot bi si želela da ga vidiš in s tem dobiš občutek resnično kremne sladice. A verjemi – točno takšna je. Kremasta, sočna in sladka.

Osnova klasičnih presnih sladic je vedno precej podobna. Podlaga oziroma dno je mešanica oreščkov in suhega sadja, kreme so največkrat pripravljene iz indijskih oreščkov, navadno skupaj z nekaj kokosovega mleka in kokosovega olja. Za sladilo se običajno uporablja agavin sirup, sama pa ga veliko raje zamenjam z javorjevim, saj se mi zdi okusnejši in je po mojem mnenju tudi bolj zdrav.

Je pa seveda izbira sadja, začimb in drugih sestavin tista, ki določa končen okus in nenazadnje tudi barvo. Ko sem svojim bližnjim ponudila tole tortico pri malini seveda ni bilo dileme. Že barva razkrije iz česa je zgornja plast, pa seveda tudi celi sadeži, s katerimi sem tortico okrasila. Sem pa namesto svežih malin uporabila liofilizirane sadeže – liofilizacija, če morda še ne veš, je postopek, s katerim odstranijo vodo iz živila, pri tem pa se ohranijo oblika, okus in hranilne snovi. Maline sem v mikserčku spremenila v prah ter ga dodala kremi. Za vsak slučaj, zato, da je bila krema zares gladka, sem prah presejala skozi cedilo in v njem ujela še kakšen droben trši delček, ki je verjetno posledica malininih peščic.

Pri spodnjem sloju je bilo veliko ugibanja. Pistacija? Ne? Potem pa zagotovo avokado! Narobe.

Zeleno barvo da matcha, travnato zelen prah mladih lističev zelenega čaja. Matcha z ovsenim mlekom je moja jutranja razvada. In velikokrat tudi popoldanska. Matcha poživi in hkrati umiri. Poskrbi za fokus, brez hitrega dviga in padca energije, kot smo ju vajeni pri kavi.

Matcho danes ni težko dobiti, je pa med posameznimi ogrooomna razlika. Že barva pove kdaj gre za bolj in kdaj manj kakovosten čaj. Tisti temno zelen, rjavkast prah zagotovo ne sodi med top izbiro. Tudi okus ni najboljši. Prava matcha je povsem čista, brez dodatkov in primesi ter izredno okusna, nikakor pa ne grenka. In njena barva – skorajda fluoristenčno zelena! V tortici barvo nekoliko posvetlijo beli indijski oreščki, ki matcho spremenijo v nežno pastelno zeleno barvno.

Res je, da hitra in procesirana hrana ter slabe navade kot so kajenje, uživanje alkohola in pretiran vnos sladkorjev lahko močno vplivajo na stanje zob in zdravje dlesni. Kdor se je že kdaj srečal s težavami v ustni votlini, ve, da te zagotovo niso prijetne.

Boleči zobje in skelenje so nekaj, čemur tudi sama čim prej želim narediti konec. Pravilna izbira zobne paste in ščetke in pa seveda redno umivanje zob so seveda nujni, včasih pa tudi to ni dovolj. Pred kratkim sem odkrila Oroxid, pršilo, ki mi pomaga predvsem pri vnetih in občutljivih dlesnih, poleg številnih drugih pozitivnih lastnostih, pa preprečuje obloge ter deluje antiseptično, kar pomeni, da prepreči širjenje bakterij, ki lahko vodijo v težave z zobmi.

Ne vsebuje alkohola, je enostaven za uporabo in primeren, da ga s seboj vzameš kamorkoli greš. Fino je, če pršilo uporabiš po umivanju zob, lahko pa, če te možnosti nimaš, tudi večkrat dnevno, za osvežitev ustne votline in preprečevanja neželenih tegob. Sprej nekajkrat razpršiš v ustno votlino, razžvrkljaš in izpljuneš. Ne izpiraš. Več o njem si lahko prebereš na uradni spletni strani Enikam.si, je pa izdelek zagotovo nekaj, kar ti toplo priporočam. Sploh če si ‘foodie’, ki rad ves čas nekaj grizlja 😉

Sestavine:

za dno…

  • 40 g mandljev
  • 85 g sončničnih semen
  • 20 g ovsenih kosmičev (po potrebi certificirano brez glutenskih)
  • 45 g mehkih izkoščičenih suhih datljev
  • 25 ml utekočinjenega kokosovega olja

za kremi…

  • 280 g indijskih oreškov
  • 125 ml kokosovega mleka
  • 85 ml javorjevega sirupa (oz. po okusu)
  • 50 g kokosovega olja
  • 2 JŽ limoninega soka
  • ščep prave burbonske vanilije v prahu
  • 5 g matche (za 2/3 zmesi)*
  • 10 g liofiliziranih malin (za 1/3 zmesi)**

za okras…

  • sveže maline, liofilizirane cele in zdrobnjene maline

*uporabila sem matcho, ki jo najdeš tukaj (klik)

**ekološke liofilizirane maline sem kupila v DM-u

Postopek:

predpriprava…

Večer prej v večji količini namoči indijske oreščke.

Preden se lotiš tortice pripravi pekač ali primerno veliko posodo. Obloži jo dvema plastema prozorne kuhinjske folije tako, da je pokrito dno in stranice (folija naj gleda čez robove).

Liofilizirane maline v mikserčku spremeni v prah. Po želji ga presej skozi cedilo, da pozneje v kremi ne bo grobih delcev.

za dno…

V miskerju zmiksaj oreščke, semena, kosmiče in na manjše koščke narzezane sočne datlje. Če se ti zdijo presuhi, jih prej za 15 minut namoči v manjši količini vroče vode. Prilij olje, ponovno zmiksaj in ko se testo začne rahlo sprijemati skupaj (prevereš lahko tako, da zmes s prsti stisneš skupaj in če se lepo sprimejo, je zmes pripravljena). Z zmesjo napolni pripravljen pekač ali posodo in s prsti, dlanjo ali kozarcem res dobro pritisni ob podlago.

Postavi v hladilnik in se loti kreme…

za kremi…

Indijske oreščke odcedi in speri. Vrzi jih v mešalnik in malce zmiksaj. Nato dodaj kokosovo mleko, ljavorjev sirup, limono in vanilijo ter zmiksaj v čim bolj gladko zmes. Po potrebi mikser večkrat ustavi ter s stranic mešalnika zmes z žlico postrgaj proti rezilom. Nazadnje dodaj še olje in zmiksaj dokler v kremi ni več drobnih delcev.

Tretjino kreme preloži v skodelico, preostanku pa dodaj matcho in zmiksaj da se enakomerno razporedi. Zmes zlij na podlago, jo s spatulo enakomerno razporedi in s posodo nekajkrat potresi ob delovni pult, da se znebiš morebitnih zračnih mehurčkov. Postavi v zamrzovalnik za cca. 20 minut.

Medtem očisti mešalnik in vanj preloži preostanek kreme. Zmiksaj ga s prahom liofiliziranih malin. Kremo zlij na rahlo strjeno plast matche. Postavi v hladilnik (kjer se bo strjevala dlje) ali v zamrzovalnik. Tortica je pripravljena ko se strdi toliko, da jo lahko lepo razrežeš. To storiš tako, da jo z odvečno folijo, ki gleda čez rob prestaviš na rezalno desko.

Tortico okrasiš kakor želiš. Jaz sem uporabila sveže maline z domačega vrta, dodala nekaj celih in nekaj grobo zdrobljenih liofiliziranih malin.

Včasih pri presnih tortah uporabijo le en del kokosovega mleka. Če pločevinko čez noč postaviš v hladilnik, se loči na tekoči in trši del. Uporaba tršega dela zagotovalja, da je krema bolj čvrsta, nekoliko trši. Ker se nisem dovolj zgodaj spomnila, da bi mleko iz shrambe preložila v hladilnik, sem mleko zgolj dobro premešala in dodala kremi. Ker je v kremi več tekočine kot bi jo bilo, če bi uporabila zgolj trši del kje še toliko pomembneje, da rezine, ki jih boš prihranil/a za poznejše sladkanje hraniš v hladilniku/zamrzovalniku.

2 comments

Dodaj odgovor