Chia je bila pred leti še dokaj nepoznana, danes jo verjetno poznajo že vsi. Vsaj tisti, ki imajo radi raznovrstno, zdravo prehrano in so odprti za novosti. Chia so semena oljne kadulje, drobna, nekoliko večja kot mak. Njihova sposobnost je, da se v vodi (ali katerikoli drugi tekočini) močno napihnejo in ustvarijo želatinasto strukturo. Chia semena so polna zdravih omega 3 maščob, zato jih v prehrano nikakor ni slabo dodati. Tudi zato, ker namočena semena delujejo kot nežno čistilo črevesja in tako poskrbijo za dobro in urejeno prebavo. Vsebuje namreč veliko vlaknin, poleg tega pa je dober vir kalcija, magnezija in železa. Pogosto se semena uporabljajo za pripravo oziroma zgostitev hitrih, marmeladi podobnih sadnih namazov, zdaj že nekaj časa pa je verjetno najbolj trendi t.i. chia puding.
Priznam. Ideja o chia pudingu mi dolgo časa ni bil ne vem kako privlačna. Že sam izgled in struktura – rahlo sluzasta, želatinasta. Morda res, sploh če chio namočiš le v vodi. Malce bolje je, če uporabiš mleko, zelo dobro pa se obnese v čez noč namočenih ovsenih kosmičih, sploh če jim primešaš še nekaj jogurta, dodaš malce sladila in svoje najljubše sadeže. Možnosti za pripravo chia pudinga so neskončne. Tokrat ti predstavljam, v resnici moj prvi poskus, brez da bi vseboval tudi kosmiče, kakor sem bila navajena do sedaj, in sicer za chia puding z jogurtom. Že sam po sebi ni slab, če pa mu dodaš še okusen, antioksidantov poln borovničev smoothie ter nekaj doma pripravljene granole (tokrat čisto preprostih, a odličnih, v pečici pečenih kosmičev), na vrhu pa dodaš še kakšno kapljico medu, je zmaga tvoja. Takšni chia kozarčki so odlična, dokaj nasitna malica (tudi zajtrk, če ti zjutraj kaj težjega ne paše pojesti) in pa celo sladica. Kremasta, božansko okusna in zelo zdrava sladica.
Najprej nekaj nasvetov za pripravo chia pudinga. Ne glede na to, v katero tekočino namočiš chio (še vedno sta najpogostejši opciji rastlinsko mleko ali jogurt), moraš semena dobro premešati, mešanje pa čez nekaj minut ponoviti. Tako se zagotovo znebiš vseh grudic, ki jih v svoji chii res ne želiš. Običajno se chio namaka v štirikratni količini tekočine, lahko pa je vode tudi manj ali veliko več, odvisno kako gosto ti je všeč. V mojem primeru sem dodala precej več jogurta kot semen, pa se je chia zelo lepo povezala z jogurtom, se napojila okusa, končni puding pa je bil gost, ravno pravšnji po mojem okusu.
Namesto klasičnega grškega jogurta sem uporabila sojinega. Iskreno, do soje sem bila dolgo precej zadržana, zadnje čase pa pojem zagotovo 1 kilogram tega jogurta na teden (v enem lončku ga je 400 gramov, dva lončka tedensko pa res nista veliko, kajne?:) ) Samega ne jem, večinoma skupaj s sadjem (najraje z banano in gozdnimi sadeži- jagodami, malinami, borovnicami) ali potresenega z rožiči ali s presnim kakavom z malce javorjevega sirupa. Dodajam ga ohlajenim kašam, na primer proseni, ki jo prej dobro skuham v ovsenem mleku skupaj z nekaj jagodami, jogurt pa vmešam med sladko ajdovo kašo z malinami in koščki temne čokolade in med ovsene kosmiče (kuhane in ohlajene ali zgolj namočene). Skupaj z hrustljavimi oreščki in medom so prava poslastica.
‘Moj’ sojin jogurt je ekološki in je fermentiran. Oboje se mi zdi pri sojinih izdelkih ključnega pomena. In ker tudi zate želim najboljše, ti lahko zaupam, da kupujem znamko Sojade, ki jo lahko med drugim najdeš tudi v skoraj vsakem Sparu.
Seveda lahko uporabiš tudi povsem običajni grški jogurt ali morda ekološkega kozjega ali ovčjega -oba lahko kupiš v Hoferu in sta naravno zelo gosta, kremasta in vsaj meni, veliko okusnejša od kravjih. Če si vegan/ka ali pa ti mlečni izdelki ne odgovarjajo seveda lahko izbereš tudi kak drug rastlinski jogurt. Večina vegi receptov za chia puding vsebuje kokosov jogurt, a meni kokosov nekako ne paše. Sploh v večji količini ne. Poleg tega pa s sojinim jogurtom poskrbiš za lepo mero beljakovin, česar s kokosovim žal ne moreš storiti.
Granolo sem priprvila iz brezglutenskih ovsenih kosmičev, ne drobno mletih, pač pa tistih, ‘ta velikih’ 😉 Dodala sem le malce cimeta in kardamoma (če ga nimaš, bo mlet ingver čisto ok), javorjev sirup (lahko uporabiš med) ter daleč najljubše oljčno olje, ki ga vidiš tukaj spodaj. Gre za slovensko ekološko oljčno olje Morgan z okusom limone. Resnično ga obožujem. Z njim začinim solate, ga kot piko na i dodam rižotam, testeninam, obloženim kruhkom… Tudi granoli je podaril enkraten okus in ker so se kosmiči peki na dokaj nizki temperaturi, njegovih zdravilnih učinkov nisem uničila. Pečenim kosmičem sem dodala še pražene bučnice in kokosov čips. Oboje sem na suhi ponvici na nizki temperaturi popekla kar sama, lahko pa kupiš že pražene. Pri kupljenih praženih bučnicah pazi ne, da ne bodo hkrati tudi soljene.
Sestavine:
za puding…
- 250 g sojinega grškega jogurta
- 20 g chia semen
- žlička brezovega sladkorja (ksilitola) (surovega rjavega sladkorja/kokosovega sladkorja)
- 1 Ž ovsenega mleka (po potrebi)
za smoothie…
- 25 g mehkega avokada
- 60 g zamrznjenih borovnic
- pol večje dobro zrele banane (cca 50-60 g)
- 85 g sojinega grškega jogurta
za granolo…
- 80 g ovsenih kosmičev (brez glutena)
- 10 ml oljčnega olja (z okusom limone)*
- 25 g medu
- pol čž mletega cejlonskega cimeta
- četrtina čž mletega ingverja (ali kardamoma)
- cca. 10 g bučnih semen
- pest kokosovega čipsa
*če oljčnega olja z limona nimaš (škoda), uporabi katero drugo blago oljčn olje, pečeni granoli pa dodaj nekaj fino naribane lupinice eko limone
Postopek:
za puding…
V jogurt zamešaj malce zdravega sladkorja in chia semena, mešanje pa čez nekaj minut ponovi, da se znebiš morebitnih grudic. Postavi v hladilnik za vsaj 4 ure, lahko tudi čez noč.
za garnolo…
Pečico segrej na 160 stopinj (ventilacija).
Ovsene kosmiče zmešaj z začimbami, oljem in javorjem. Enakomerno jih razporedi po pekaču, obloženem s peki papirjem in peci približno 20 minut. Vmes kosmiče vsaj enkrat premešaj. Istočasno na suhi ponvici na nizki temperaturi najprej popeci bučnice, nato še kokos.
Pečene kosmiče ohladi, nato jim primešaj pražene bučnice in polovico kokosovega čipsa.
za smoothie...
V gladko in gosto zmes zmiksaj vse sestavine: banano, zamrznjene borovnice, malce dobro zrelega, kremastega avokada ter grški jogurt – tega dodaj postopoma, do gostote, ki si jo želiš. Poskusi in če se ti zdi premalo sladko, dodaj malce medu.
serviranje…
Preveri stanje pudinga. Če se ti zdi pregost, mu lahko premešaš še kakšno kapljico ovsenega mleka. Puding nato naloži v kozarčke, dodaj granolo, borovničev smoothie, zopet malce granole in smoothija. Zaključi z granolo, čeznjo potresi še malce praženega kokosovega čipsa ter prilij nekaj kapljic medu (ali več, če si sladkosned/a). Uživaj!
Chia me je osvojila! Že v tako preprosti kombinaciji kot je jogurt je božanska, sploh z dodatkom enih mojih najljubših sadežev. Komaj čakam da puding preizkusim še kako drugače. S kakavom zagotovo ne more biti slabo… Le kdo ne mara čokolade? 😉
Preden se poslovim, ti moram nujno povedati še o dveh izdelkih, ki si jih verjetno zaznal/a na kar nekaj fotografijah. Prvi je Enterosgel in sem ga nekoč že omenila. Za vse, ki imate kakršnekoli črevesne težave je nepogrešljiv. Je edini izdelek, ki ga vedno vsem toplo priporočam (zaradi česar se mi pozneje tudi iskreno zahvalijo). Je nekaj, brez česar ne zapustim doma (kupim ga v obliki blazinic, zato je lahko ves čas z menoj). Imam neke vrste kronično vnetje črevesja in če tam notri začne kaj nagajati, me Enterosgel vedno znova reši. Gre za popolnoma naravno snov, gel, ki ga zmešaš z vodo in spiješ. Je brez barve, vonja in okusa, tako da uživanje sploh ni problem. Je pa fino, da ga jemlješ ločeno od obrokov. Zakaj in vse o njem, si preberi na spletni strani Enterosgel.si. Poleg tega, da ga je vedno dobro imeti v domači lekarni, pa je Enterosgel pametno vzeti s seboj na počitnice in potovanja, saj uspešno pomaga pri kakršnihkoli zastrupitvah s hrano ali vodo in hitro reši neželene črevesne težave, tako da se počitnice lahko mirno nadaljujejo.
Potem pa še nekaj, kar prej nisem poznala, pa zdaj že lep čas uporabljam. Sensitive spraj Oroxid, inovativni izdelek podjetja Enikam. Zagotovo še ena od stvari za katero sem izredno vesela, da sem jo našla in zdaj informacijo o njenih pozitivnih učinkih lahko delim tudi s teboj. Oroxid je raztopina na osnovi aktivnega kisika za dnevno ustno nego. Pomaga pri vnetih in občutljivih dlesnih (preverjeno!), pri zobnih oblogah in obarvanosti, vnetnih spremembah v ustni votlini… Preprečuje obloge na jeziku in ustni sluznici ter deluje antiseptično, kar pomeni, da prepreči širjenje bakterij (adijo slab zadah!) Sprejček, ki mimogrede ne vsebuje alkohola, tako oksigenira, regenerira in dezinficira ustno votlino, uporaba pa je povsem enostavna. Posprejaš usta, razžvrkljaš in izpljuneš. Splakovanje ni potrebno oziroma je celo nezaželeno. Fino je, da to storiš po umivanju zob, lahko pa tudi večkrat dnevno, tudi ko to umivanje ni možno. Zaradi hitre in enostavne uporabe lahko sprej vzameš s seboj, kamorkoli greš. Zdravje ustne votline, zob in dlesni je zelo pomembno, saj se običajno ravno v ustih začne razvoj bakterij, ki vplivajo na zdravje celotnega telesa.