Špageti s skušo, olivami, kaprami in svežim pehtranom

Iščeš recept za okusne polpetne testenine? Potem si na pravem mestu. Ne samo da bo tale jed na mizi zelo hitro, priprava je enostavna, obrok pa prijetno naseiten in zdrav. Če izbereš brezglutenske špagete bo testenineski obrok tudi brez glutena Mlečnih izdelkov pa med sestavinami že tako ali tako ni, tako da ga na svoj meni vzlahka vključiš ti, ki laktoze ne prenašaš.

Namesto mlečnin bodo za beljakovine (in kalcij) poskrbele ribice. Čeprav ribe običajno spečem sama, pa sem tokrat izbrala bližnjico ter uporabila konzervirane fileje skuše. Medtem ko nisem ravno zagovoornik konzerv, pa proti tako shranjenim ribam nimam čisto ni proti in si jih u pa tam z veseljem privoščim, saj so okusne in v kuhinji prihranijo veliko časa. Sicer imam najraje sardine, a tudi skuše so super.

Izberem ribe vložene v oljčno oljo ter brez drugih dodatkov. Se pa izogibam izdelkom, ki vsebujejo še različne omake, na primer paradižnikove. Ravno paradižnik močno negativno reagira z počevinko, kar za zdravje na dolgi rok zagotovo ni okej. Tudi dodatek limon me v konzervi moti, saj je zgodba enaka kot s paradižnikom. Limona je sicer pri ribah po mojem mnenju skorajda obvezna, jo pa nanje raje iztisnem sama.

Medtem ko sem kuhala špagete, sem ribam dodala le še nekaj sestavin, nato pa vse skupaj združila v krasno poletno jed. Veliko okusa sta poleg česan in čebule (z njima nisem pretiravala, saj sta mi všeč v manjši količinah) ter seveda kombinacija oliv in kaper. Limona je vse skupaj osvežila in dodala malce prijetne kisline, za prav posebno noto pa je poskrbel svež pehtran.

Pehtran je eno krasno zelišče. Lahko ti je noro všeč ali pa sploh ne. Se mi zdi, da srednje poti skorajda ni. Že čisto malo ga je dovolj, da s svojo aromo odišavi jed ter ji podari prav posebno noto. Pehtran ti je verjetno najbolj poznan v sladki pehtranovi potici in če ga v takšni obliki še ne poznaš oziroma ga ne uporabljaš v slanih jedeh, z njim začni počasi. Ali pa ga vmešaj le v del jedi, poskusi in se prepričaj, ali te njegov okus premami.

Bolj ‘varna’ zamenjava za pehtran so zelišča, ki si jih bolj vajen/a, so nekoliko bolj nevtralna oziroma so ti že tako ali tako všeč. Že nekaj mladega svežega peteršilja bi se tuli prav dobro obneslo.

Moja izbira testenin so brezglutenski špageti. Tile so mešanica riževe, kvinojine in koruzne moke. Če z glutenom nimaš težav, brez problema lahko izbereš povsem običajne bele testenine ali pa jih morda zamenjaš za bolj zdrave pirine. Čisto po želji. V vsakem primeru pazi le, da pašto skuhaš ravno prav, kar pomeni da ni skuhana premalo, nikakor pa ne preveč. Drži se navodila na embalaži. Zapisane minute kuhanja za popolno pripravljene testenine običajno res držijo .

Jed pripravi z oljčnim oljem. Kako drugače pri morskih receptih preprosto ne gre. Tudi sicer ti priporočam uporabo oljčnega olja, sploh v hladnih jedeh, kjer se njegova hranilna vrednost ne zmanjša. Z njim začinim solate in ga kot piko na i dodam že pripravljenim jedem, na primer rižotam in ja, tudi testeninam. Pri kuhanju ga uporabljam tam, kjer vem (oziroma imam občutek), da bo prava izbira. V mediteranski kuhinji je skorajda nepogrešljiv, je pa potrebno paziti, da se olja ne segreva predolgo oziroma na previsokih temperaturah.

Špagete sem pripravila na podlagi na pol porabljenih vložnin (oliv in kaper), ki so že nekaj časa čakale v hladilniku. Vedela sem, da se bodo lepo obnesle z ribicami. Ker časa za kuhanje nisem imela veliko sem v trgovini na hitro pograbila konzervo ribic. In ne samo enih! res sem slaba z odločitvami in se pogosto za čisto osnovno, ‘brezvezno’ stvar ne morem odločiti. Čeprav imam najraje majhne ribice, sardine in sardele, pa sem jim tokrat nalašč rekla ne. Sem pa namesto tega vzela skuše in tuno. Ker se pač nisem mogla odločiti katere bom uporabila.

Ko sem prišla domov in sem se koooončno odločila da poskusim s tuno, ki je že zares dolgo nisem jedla, sem pogumno odprla konzervo in… se v hipu premislila. Očitno bi morala kupiti cele kose, fileje tune, ‘običajna’ konzerva tun pa je vsebovala na mikro delčke nasrgano ribo, podobno hrani za… no, ne za ljudi 🙂 Ne samo izgled, tudi vonj je bil izredno neprijeten, zato sem tuni rekla ne. Sem proti zavrženi hrani, ampak oprosti, tistega res nisem mogla jesti in vsaj enkrat sem bila hvaležna za svojo neodločnost in to, da imam zaradi nje na rezervi še ene ribice. In skuša me nikakor ni razočarala.

Testenine, pripravljene na način, zapisan v spodnjem receptu so mi najbolj všeč. Nekaj različnih sestavin, pokuahnih, popečenih ali dušenih tako, da še ohranijo svojo obliko, v katero med jedjo lahko zagrizeš. Pa naj bodo testenine zgolj zelenjavne, s koščki mesa ali kot danes – rib. Nisem velika ljubiteljica omak iz mletega mesa, paradižnikovih, še manj smetanovih omak. Če že, potem si testenine občasno pripravim z avokadovo omako (zgolj zmiksam dobro zrel avokado z limono ali limeto, začimbami in zelišči).

Imam pa testenine blazno rada. Špagete morda še najmanj, rezence malo bolj, najbolj pa tiste, v katere lahko fino zagrizem. Peresniki so moji najljubši, ajdovi, grahovi, peresniki iz moke rjavega riža, za popestritev pa tudi čičerikini niso slabi. Špagete sem imela že nekaj časa doma in danes sem zanje našla pravi recept. Testenine z vložninami (skušami, olivami n kaprami), z svežim pehtranom (iz sodelovnikega vrta ;)), oljčnim oljem in limono. Preprosto, sveže, okusno. Polnovredno, zdravo, predvsem pa zelo enostavno in hitro pripravljeno. Poskusi!

Sestavine:

  • 100 g brezglutenskih špagetov*
  • 1 pločevinka filejev skuše v oljčnem olju
  • 1 manjša šalotka
  • 1 strok česna
  • lupinica polovice bio limone
  • nekaj kapljic limone
  • oljčno olje
  • 1 JŽ kaper
  • cca 10 razkoščičenih zelenih oliv
  • 1 JŽ grobo nasekljanega svežega pehtrana**
  • sol
  • sveže mlet črni poper

*uporabila sem špagete iz mešanice koruzne, riževe in kvinojine moke, ti pa se lahko odločiš za katerekoli druge. tiste, ki so ti najljubši, pa naj bodo brezglutenski ali ne. Po želji.

**pehtran lahko zamenjaš tudi s katerim drugim svežim zeliščem, na primer peteršilejm, origanom ali svežo baziliko, ki pa ju dodaj čisto na koncu. Vseeno ti priporočam, da če le najdeš šopek svežega pehtrana poskušiš z njim. Za začetek, ga lahko ga uporabiš čisto malo, saj ima nekoliko specifičen okus, ki ti je lahko blazno všeč, ali pa ti sploh ne bo ustrezal.

Postopek:

Na ponev prilije malce olja, dodaj na drobno nasekjano šalotko in cel strok česna. Pred tem ga z dlanjo potlači, da se strok razpoči in lušinica odstopi. Na nizki temperaturi malce popraži in ko česen zadiši, ga odstrani.

Dodaj na večje koščke razdrobljeno skušo, skupaj z nekaj oljem iz konzerve, narezane olive, kapre in pehtran. Premešaj in kakšno minutko na nizkem ognju praži. Čez sestavine potresi limonino lupinico, premešaj, začini s ščepcem soli (ne pretiravaj, saj so konzervirane ribe že slane, prav tako so slane olive in kapre), nato dodaj kuhane špagete skupaj z žlico vode, v kateri so se kuhale. Premešaj, da se sestavine prepojijo in pregrejejo. Odstavi z ognja in serviraj.

Testenine prelij z nekaj oljčnega olja in svežega limoninega soka. Po želji čez jed potresi še malce sveže naribane limonine lupinice ter začini z grobo mletim črnim poprom.

Katere so tvoje najljubše ribe? Jih pečeš sam/a, ali si jih naročiš le v restavraciji? So ti ljubše morske ali rečne? Sploh ješ ribe? 🙂

Na mojem blogu najdeš kar nekaj receptov, ki vključujejo ribe, je pa res, da jih najpogosteje pripravim čisto preprosto in enostavno. Spečem jo na ponvici, skupaj z rožmarinom. Pečeno pokapljam z nekaj olivnega olja in svežega limoninega soka. Česna običajno e dodajam, saj se mi zdi, da hitro prevlada in prekrije okus ribe.

Ne glede na to ali pečem cele ali le fileje, ribo vedno dobro obrišem, saj le tako lahko dobro zapečem kožico, ki je resnično okusna. A res le, če je hrustljavo zapečena, če ni, jo raje odstranim. Ribe, sploh fileji so pečeni precej hitro, zato je pomembno, da jih ne prepečeš, saj s tem njihovo meso preveč izsušiš, riba pa ne bo okusna. Sploh lososa se hitro zapeče preveč in nato izgubi tisto maslenost, ki mu daje čar. Ko pečeš fileje, vedno na vroči ponvi najprej popeci stran s kožico, in ko pri strani že vidiš da ribje meso ni več prosojno, ampak lepo belo, ribo samo še za trenutek obrni na drugo stran.

Sicer pa ribe lahko pečeš na ponvi, v pečici ali na žaru. Lahko jih tudi cvreš, a to verjetno vsaj za zdravje ni najboljša izbira. Seveda lahko ribo tudi skuhaš, predvsem kadar pripravljaš kakšne ribje brodete ali curryje. Če ti kuhane riba ni najljubša, vseeno pa imaš rad/a nežne okuse poskusi s peko v škrniclju. File položiš na peki papir, dodaš kakšno kapljico olja ter različno, tenko narezano zelenjavo. Kakšna vejica zelišča in rezina limone ne bosta odveč preden peki papir prepogneš čez nadev in robove zviješ tako, da so med peko vse sestavine dobro skrite v njem. Ribo tako pečeš v pečici, nato pa svoj zavitek odpreš in že lahko uživaš v omamno dišečem ribjem obroku.

One comment

Dodaj odgovor