Nežni in hrustljavi krekerji brez glutena z mešanico različnih semen

Vem, že v vsaki trgovini lahko kupiš krekerje. Tiste hrustljave ploščice, ki jih tako rad/a grizljaš kadarkoli te napade manjša lakota. Ali pa kar tako. Ob večerih, zraven dobrega filma. In zagotovo so krekerji boljša izbira od pokovke iz mikrovalovne pečice, mastnega čipsa ali slanih smokijev. Seveda tisti krekerji, ki so pripravljeni iz zdravih sestavin. Če niso, pa niso nič boljša izbira od industrijskih, visokokaloričnih, pregosto preslanih, z različnmi oječevalci okusa prežetimi ter na slabi maščobi pripravljenimi prigrizki.

Če želiš zares uživati v svojih prigrizkih, je vedno najboljša opcija ta, da jih pripraviš sam/a. To lahko narediš zelo hitro, z nekaj zares polnovrednimi sestavinami, če pri tem uporabiš živila iz ekološke pridelave, pa še toliko bolje. Sama sem nora na krekerje. Pripravim jih kar pogosto, a vedno drugače. Zato to tudi ni moj prvi recept zanje. Na tej strani jih lahko najdeš kar nekaj, prav vsi pa so pripravljeni iz naravno brezglutenskih mok. Pri pripravi pogosto uporabim tudi semena, mleta ali cela. Morda le ene vrste ali pa kombinacijo različnih. Tudi z začimbami se igram, oziroma ne toliko z začimbami kakor z zelišči. Ta dajo krekerjem še posebno dober okus, seveda če izbereš tiste, ki so ti všeč. Jaz na primer obožujem origano in majaron, vsaj v zadnjem času ta dva najpogosteje pristaneta v mojih jedeh. Je pa res, da tudi vsak origano ni enakega okusa in majaron ni enak majaronu. Pri origanu ni dileme, vedno izberem ekološkega, od svoje najljubše znamke (Sonnentor). Pravzaprav je večina mojih začimb in zelišč njihovih, le majaron mi ni všeč. Ni tako aromatičen in okusen kot bi moral biti. Zato sem v večnem iskanju pravega. Na srečo sem že naletela na dobrega, čeprav je še vedno moj najljubši tisti majaron, ki ga v času bujne rasti poreže in posuši moja babica. Letos na vrtu zagotovo zasadim vsaj šest grmičkov majerona in ga malo shranim tudi za zimo.

Za doma pripravljene drobljive slane prigrizke ne potrebuješ veliko časa. V skledi zmešaš sestavine, pregneteš, razvaljaš in postaviš v pečico, kjer se bodo na primerni vročini gnetli ravno toliko časa, da si skuhaš skodelico vročega čaja, ob kateri namesto piškotov postrežeš sveže pečene krekerje.

Še boljši so krekerji ob kakšnem finem namazu. Moj najljubši je zagotovo hummus, namaz iz čičerike, olja in limone. Dodam še sol, včasih malce kumine, česna pa ne, čeprav v originalnem receptu je. Moj domači hummus je meni najljubši. Noben kupljen ni tak. Pa si niti ne želim da bi našla res dobrega (eprav sem tekom let pokusila že kar nekaj različnih znamk). Zares enostavno in hitro ga lahko narediš sam/a, pa še začiniš točno tako, kot si želiš. Hummus sicer najraje jem na debelo namazanega na prav tako domač ajdov kruh z drožmi, a tudi s krekerji se odlično ujame.

Sestavine:

  • 15 g bučnih semen – na hitro zmiksanih
  • 15-20 g sončničnih semen – na hitro zmiksanih
  • 85 g polnovredne riževe moke (moke iz rjavega riža)*
  • 1 žlica mletih lanenin semen (cca 7g)
  • 15 g chia semen
  • 10 g sezama
  • ščepec sode bikarbone
  • 1/2 čž (ali več) mešanih suhih zelišč (moja izbira: majaron, origano in timijan)**
  • 1/4 čž soli
  • 30 ml avokadovega olja (lahko ga nadomestiš z olivnim)
  • 30 ml vode

*svežo mleto moko kupujem v trgovini Mok’ca

**preden suha zelišča dodaš jedem jih vedno malce pomencaj med prsti. Tako sprostiš aromo oz okus

Postopek:

V skledi zmešaš suhe sestavine, dodaš olje in vodo ter najprej vse skupaj premešaš z žlico, nato zgneteš z rokami.

Na delovno površino položi list peki paprija. Nanj daj testo ter ga z rokami malce splošči. Čez testo ponovno položi kos papirja (še bolje prozorne kuhinjske folije) in preko njega počasi razvaljaj testo. Če se ta zdrobi, nič hudega. Z vlažnimi prsti ga preprosto zalepi skupaj.

Z nožem razreži na poljubno velike krekerje, papir pa iz pulta potegni direktno na pekač. Če imaš rad/a sol, pred peko krekerje lahko rahlo poškropiš z oljem in dodatno posuješ z grobo morsko soljo.

Krekerje peci v ogreti pečici na 175 stopinjah (ventilacija) približno 20 – 25 minut (odvisno od pečice in debeline krekerjev), oziroma dokler krekerji ne postanejo ravno prav hrustljavi (poskusi).

Kar je pri krekerjih še zelo fino je to, da ti ni potrebno preveč skrbeti za to, kako bodo hrustljavčki izgledali. Bolj kot na obliko se osredotoči na njihovo debelino. Odvisno od recepta lahko pripraviš vse od zelo tankih krekerjev pa do nekoliko debelejših, ki se zaradi kombinacije sestavin ne morejo zvaljati v kot papir tanko plast. Veliko pa je seveda odvisno tudi od okusa. Nekaterim so debelejši ljubši, drugim pa tanjši. Nenazadnje pa se naš okus razlikuje zato bodo nekateri hrustljavčki nekomu božanski, medtem ko bo drug raje užival v kombinaciji drugih sestavin. Zato poskušaj. Igraj se. Preizkusi več različih receptov, z različnimi mokami, semeni, oreščki, začimbami in zelišči. Ko enkrat odkriješ svojo najljubšo kombinacijo sem prepričana, da se jih ne boš več kupoval/a.

Sama se sicer ne bi mogla odločiti za svoj najljubši recept, lahko pa povem, da mi je tale današnji zelo ljub. Krekerji so srednje debeli, rahli in hrustljavi, pripravljeni iz mešanice zdravih mok, semen in ekološkega olja. So povsem brez glutena, kvasa ali katerihkoli živalskih sestavin (kot so maslo, jogurt ali jajca, ki jih tu pa tam lahko zaslediš v receptu za domače krekerje). V njih boste torej lahko uživali vsi, ki vas pestijo različne alergije, kot sta gluten in laktoza, hkrati pa tudi vsi vegetarijanci in vegani. Krekerji so odličen samostojni prigrizek, lahko pa jih tudi nadrobiš in poskuješ po kakšni fino gosti kremni juhici. Serviraj jih z doma pripravljenim hummusom, ki je vedno boljšega okusa od kupljenega čičerikinega namaza.

Dodaj odgovor