Zvitki s hummusom in falafli rdeče pese

Danes ti ponujam idejo za obrok, ki je odličen za tiste, ki ste na brezglutenski dieti, za vse, ki ne uživate mlečnih izdelkov, za vse vegetarijance, vegane, tiste, ki se izogibate ogljikovim hidratom in prisegate na beljakovinsko prehrano. Za vse, ki ste alergični na kakršnekoli oreške. In nenazdanje za vse, ki imate radi zdrave, hranljive barvite, okusne in enostavne recepte. Torej za vse, kajne? 😉

Tortilje, palačinke, wrapi, zvitki ali kakorkoli že želiš poimenovati tole jed, so odlične kadarkoli. Za zajtrk, službeno malico, za kosilo ali popoldanski prigrizek. Pa tudi za zdravo in lahko večerjo. Pripravljene so zelo enostavno, zanje pa potrebuješ le nekaj sestavin. Edino, kar vzame malce več časa je predhodno namakanje kvinoje (ki je, mimogrede, tudi osnovna sestavina teh odličnih in zdravih tortilj).

Namakanje ni pomembno le zato, da se pozneje lahko zmiksa v povsem gladko zmes, iz katere pripraviš izredno mehke palačinke, pač pa predvsem iz prehranskega vidika. Namakanje vseh žit, semen in stročnic je priporočljivo, ker vsa ta živila vsebujejo fitinsko kislino, ki zavira absorpcijo vitaminov in mineralov, ki jih sicer vsebujejo. Z namakanjem (vodo je po namakanju potrebno sprati) se del fitinske kisline razgradi, minerali iz živila pa za naše telo postanejo bolj dostopni. Še več kisline se razgradi s kuhanjem, še več s kaljenjem ali fementiranjem.

Niso pa samo tortilje tiste, za katere bom tokrat zapisala recept. Te so res super, saj ji lahko narediš zelo enostavno – so zdrave, brez moke in brez glutena. Lahko jih polniš s čimerkoli želiš – meni so na primer zelo ljube z namazom iz pretlačenega avokada, ki ga začinim s soljo, poprom in ščepcem limone. Nato čez namaz dam nekaj listkov mlade špinače, naribano korenje, ter zaključim bodisi z nadrobljeno feto in suhim origanom ali pa s kopercem ter rezino dimljenega lososa. Vse skupaj zvijem (ali le prepognem, če jih obložim preveč 😉 ) in shranim v posodico za eno izmed službenih malic. Če mi seveda uspe, da zvitkov ne pojem kar takoj – tako odlični so.

Če ti ni do fete ali lososa, ali morda celo vegank/a, pa sledi ideji, ki te čaka. V receptu sem prav tako uporabila avokado – je pač eno mojih najljubših živil. Tortilj nisem premazala z njim, pač pa z doma pripravljenim hummusom (če še nisi začela delati svojega čičerikinega namaza, prosim, prosim! s tem začni čim prej – domač hummus je nepremerljivo boljši od kateregakoli kupljenega, priprava pa enostavna in cenovno veliko ugodnejša od kupljenih namazov). Na hummus sem torej položila rezine avokada (kako izbrati najboljšega, malce pozneje), dodala nekaj na hitro okisanega rdečega zelja, liste sveže rukole, rezine redkvice, ki sem jih še našla na vrtu ter vse skupaj potresla z žličko rahlo praženega črnega sezama.

Kar pa je tisto, kar v teh zvitkih še posebej zažari so falafli. Ne samo s svojo barvo, temveč tudi z okusom. Falafli so čičerikine kroglice. V originalu so pripravljene iz sveže kuhane čičerike, dobro začinjene ter ocvrte. Moje niso takšne. Uporabila sem že kupljeno kuhano čičeriko (kupujem le tisto, ki je vložena v kozarcu), bila malce bolj previdna pri uporabi začimb (pretirano pikantne hrane ne maram), čičeriki pa sem dodala še predhodno kuhano rdečo peso. Oblikovala sem kroglice in jih namesto v loncu vročega olja spekla v pečici. Falafli so znotraj prijetno mehki, zunaj čisto rahlo hrustljavi. Ravno takšni, kot so mi všeč.

Torej lepo po vrsti. Najprej recept za tortilje (te so, mimogrede zelo mehke, prožne in lahko upogljive in ne trde kot običajne tortilje), nato še recept za kroglice. Velja?

Kvinojine tortilje

Sestavine:

  • 100 g bele kvinoje
  • cca. 120 ml vode
  • ščep soli
  • žlička prehranskega kvasa (neobvezno)*

Postopek:

Kvinojo za nekaj ur (lahko čez noč) namočiš v večji količini vode, ki si ji dodal/a malce limone. Po namakanju preko cedila kvinojo spereš in odcediš. Pretreseš v mešalnik (jaz uporabljam Nutribullet), začiniš s soljo in prehranskim kvasom če ga uporabljaš. Priliješ večino od 120ih ml vode in zmiksaš v gladko zmes. *

Ponev čisti rahlo premažeš (le uporabljaš teflon, pa niti ne potrebuješ) in jo segreješ na srednjo temperaturo. Nato nanjo počasi vliješ del zmesi in s hrbtno stranjo jedilne žlice razmažeš. Pazi, da se z žlico ne dotakneš ponve, razmažeš zgolj povrhnjico zmesi. Pečeš nekaj minut, toliko, da se rob tortilje začne malce privzdigovati. Nato jo s spatulo obrneš na drugo stran in spečeš še na tej strani.

*če se ti zmes po peki prve tortilje zndi pregosta, brez problema dodaj še nekaj vode in jo dobro in enakomerno vmešaj v zmes

Pesini falafli

Sestavine:

  • 1 manjša pesa (75 g kuhane pese)
  • 100 g vložene čičerike (odcejene)
  • 1 čž sesekljanega svežega peteršilja
  • žlica olja
  • pol drobno sesekljane rdeče čebulice
  • manjši strok česna
  • mleta kumina (količina po okusu)
  • mlet koriander (količina po okusu)
  • mleta rdeča paprika (količina po okusu)
  • sol in sveže mlet črni poper (po okusu)
  • voda (po potrebi)
  • žlička čičerikine moke (po potrebi oz. po želji)

Postopek:

Pečico segrej na 175 stopinj.

Na olju nežno popraži čebulico. Dodaj česen, kumino in koriander., mleto papriko, sol in poper ko vse skupaj nežno zadiši odstavi. v mešalnik vrzi vse sesetavine. Kuhano peso, odcejeno čičeriko, sesekljan peteršilj, dušeno in začinjeno čebulico. S pulznimi vrtljaji zmiksaj tako, da bodo manjši delci še vedno vidni. Nato dodaj moko in vodo (oboje po občutku)in znova z vrtljaji zmiksaj, da se sestavine lepo porazporedijo. Z vlažnimi rokami oblikuj falafle (del zmesi med prsti najprej malce stisni, potem med dlanmi oblikuj kroglice. Polagaj jih na pekač, obložen s peki paprijem. Kroglice premaži zoljem in peci dokler se lepo ne obarvajo in ne dobijo rahle skorjice. Ker so vse sestavine že kuhane, je čas peke odvisen zgolj od tvojega okusa.

Za pripravo najenostavnejšega domačega hummusa potrebuješ že kuhano, vloženo čičeriko (iz kozarca je okusnejša kot iz pločevinke), tahini pasto (omako iz sezamovih semen), oljčno oje in limonin sok ter nekaj začimb- sol in poper, morda malce mlete kumine ali suhega origana – po želji. Pravi hummusi vedno vsebujejo še nekaj česen, jaz ga v svojega ne dodajam. Recept za hummus sem nekoč že objavila, z veseljem pa ti dam natančnejša navodila, če te zanima, kar piši mi 😉

In še o zelju… seveda je najokusnejše in tudi najbolj zdravo fermentirano zelje. Sploh rdeče je krasno. Tokrat časa zanj ni bilo, saj fermentacija traja kar nekaj časa. Ker surovega rdečega zelja ne maram, sem ga izboljšala (in to močno) takole: zelje sem narezala, v kozici pa zavrela malce jabolčnega kisa, vode, soli in ščepec sladkorja. S tekočino sem prelila zelje, ravno toliko, je bilo prekrito. Na pultu sem pustila kakšni dve urici, nato pa z zeljem dopolnila svoje falafel zvitke. Osvežujoče in ravno prav hrustljavo.

Sestavi zvitke…

Kvinojino ‘tortiljo’ premaži s hummusom, dodaj rezine avokada, okisano zelje, pesine falafle… Lahko dodaš še nekaj sveže zelenjave (na primer tanko narezane redkvice) in malce zelenja v obliki rukole, špinače ali hrustljave zelene solate. Če želiš čez vse skupaj potresi še nekaj semen (na primer bučnic, belega ali črnega sezama ali pa kot sem to storila ja, malce eksotične in pikantne črne kumine). Za piko na i še kakšna kapljica kvalitetnega oljnega olja, nato pa vse skupaj zviješ, ugrizneš in le še uživaš.

Kakšen avokado kupujem in kje? Prisegam na vrsto hass – to so manjši avokadi z grobo kožico. Najbolj me razveselijo ravno prav zreli. Z lepo zelenim, sočnim in maslenim mesom – takšnim, skozi katerega nož kar steče. Trdi, premalo avokadi res niso okusni, prav tako preveč zreli ne, saj je meso nemalokrat prepleteno z nekakšnimi nitkami. Avokado vedno (vedno!) kupim v Hoferju. Sem poskusila že drugje, pa sem bila večinoma vedno razočarana. Kupujem tista dva, ki sta v kompletu in z napisom: že dozorjeno.

Dodaj odgovor