Bučni krekerji

Če misliš, da so to zgolj krekerji z bučnimi semeni, se motiš. V krekerjih samih, v testu zanje, se skriva čisto pravi bučni pire. Pire hokaido buče, ki ga hitro in enostavno lahko pripraviš sam/a. In ko že enkrat pečeš bučo, zaradi česar bo okus pireja še boljši kot je po kuhanju ali soparjenju, ga naredi nekoliko več. Prav ti bo prišel pri različnih receptih, vse od njokov, nadeva za raviole, omake za testenine, pice s testom z bučo, pa celo do različnih slaščic, kot so piškoti, torte in druga sladka peciva. Bučni pire je z nekaj začimbami (in morda žlico kakava in javorjevega sirupa ali medu) odličen in zdrav puding in pa odlična osnova za slasten jesenski napitek ali jutranjo skledo kosmičev.

Za krekerje potrebuješ točno 100 g bučnega pireja, a če ga imaš pol manj, še vedno lahko narediš lep kupček slanih krekerjev. Pravzaprav je za količino krekerjev, ki jih vidiš  na fotografiji, 50 gramov pireja več kot dovolj. Za fotografiranje jih je namreč ostalo le še pol, saj sem ostale prehitro pohrustala. Recepta sprva niti nisem imela namena objavljati, iskala sem le način, kako bi porabila odvečne pire, ki je ostal od priprave te slastne jesenske brezglutenske pice z napihnjeno mehkim testom.

Tudi ti hrustljavi prigrizki so seveda brez glutena. Zanje potrebuješ riževo in ajdovo moko. Čisto običajno, belo riževo moko lahko kupiš že skoraj povsod in tudi če izbereš ekološko in certificirano brezglutensko, te še vedno ne bo stalo veliko. Pri ajdovi močno priporočam nakup svetle ajdove moke. Gre za moko iz ajde, ki je bila hladno luščena, kar pomeni, da pri luščenju ni bila toplotno obdelana. Tako je ohranila vse hranilne vrednosti, po mletju v moko pa je veliko svetlejša, bolj rahla in veliko bolj nežnega in prijetnejšega okusa. Svežo mleto lahko kupiš v trgovini Mok’ca. Morda jo dobiš še kje, a ta je tista, ki ti jo na podlagi izkušenj najbolj priporočam. Poleg osnovnih dveh mok potrebuješ še koruzni škrob (tudi tukaj ti močno priporočam nakup ekološkega škroba, saj vsi vemo, da je konvencionalna koruza ena najbolj gensko spremenjenih žit) ter različna semena. V zmes je potrebno dodati nekaj sezama in mletih lanenih semen. Predlagam, da te kar sam/a zmiksaš ter iz njih dobiš precej bolj fino ‘moko’ kot pri kuplejem mletem lanu. Prav tako sam/a zmelji semena sončnic, saj je zelo enostavno in precej bolj ugodno. Namesto mletih sončnic lahko uporabiš tudi mandljevo moko, je pa ta zagotovo veliko dražja od njene alternative.

Potem pa začimbe. Uporabi svoje najljubše, a z njimi ne bodo skop/a. Lahko uporabiš že pripravljeno italijansko ali provansalsko zeliščno mešanico ali pa ustvariš svojo kombinacijo. Origano, bazilika, majaron, timijan, rožmarin. Karkoli od tega bo dobra izbira. Seveda ne sme manjkati tudi velik ščep (ali še raje kar dva) morske soli, če uporabljaš mlet česen, pa ga malce dodaj tudi v zmes današnjih krekerjev. Še lažje pa je, da uporabiš kar zeliščno sol. Mešanico različnih zelišč, česna in nejodirane in nerefinirane morske soli je v ponudbi tudi na strani oljčnega olja Morgan. Sama sem tokrat izbrala bližnjico in z eno žličko njihove mešanice nadomestila različna zelišča, sol in česen in rezultat so bili zares okusni i prijetno hrustljavi krekerji.

Od mokrih sestavin je torej bučni pire tisti, ki ga potrebuješ, pa tudi nekaj olja bo potrebnega. Lahko se odločiš za katerokoli nevtralno olje, sama sem tokrat uporabila kokosovo, saj je nežnega, rahlo sladkega okusa, ki lepo balansira močnejšo začimbno mešanico. Kanček javorjevega sirupa se v zmes lepo poda in brez skrbi, njegova sladkoba ne prevlada. Sirup potrebuješ tudi za marinado bučnih semen, ki jih pred peko potisneš na izrezljane krekerje. Poleg javorjevega sirupa, semenom dodaj kanček olja in tamari omake (sojina omaka , ki ni na osnovi pšenice) ali pa namesto nje uporabi balzamični kis. Ne veliko, ravno toliko, da se semena navlažijo in se lepše sprimejo na testo.

No vidiš, pa sem ti razkrila že skorajda vse. Točen recept pa te seveda čaka tukajle spodaj. Vse kar ti lahko zaželim je še – prijetno hrustanje 😉

Sestavine:

  • 70 g bele riževe moke
  • 50 g svetle ajdove moke
  • 30 g ekološkega koruznega škroba
  • ½ čž vinskega kamna + 14 čž sode bikarbone (ali ½ čž pecilnega praška)
  • 20 g sezama
  • 20g fino mletih lanenih semen
  • 40 g fino mletih sončničnih semen (ali mandljeve moke)
  • Žlička zeliščne mešanice soli Morgan (ali kombinacija poljubnih suhih zelišč, morske soli in suhega česna)
  • 1 čž javorjevega sirupa
  • 60 ml utekočinjenega kokosovega olja
  • 100 g bučnega pireja*

Za posip…

  • 4 JŽ bučnih semen
  • 1 jž javorjevega sirupa
  • 2čž tamari omake (ali balzamičnega kisa)
  • ščep soli za posip (po želji)
  • ščep suhih zelišč za posip (po želji)

Dodatek testu…

Žlička kvasnih kosmičev (po želji, povsem neobvezno – kosmiči poskrbijo za poseben, umami okus, z rahlim sirnim priokusom)

*bučni pire pripraviš tako, da hokaido bučo narežeš na krhlje, z žlico izdolbeš semena, krhlje rahlo naoljiš in jih v ogreti pečici na 200 stopinjah na pekaču obloženem s peki papirjem pečeš približno 20 minut, oziroma dokler se meso buče ne zmehča. Po potrebi krhlje med peko enkrat obrni na drugo stran. Z žlico odstrani meso buče iz njene lupine, ga vrzi v mešalnik ter zmiksaj v gladek pire (lupin buče ne zavrzi – lahko jih še malce vrneš v pečico, da se še bolj zapečejo, ali pa rahlo posoljene pohrustaš kar takoj – v lupini se namreč skriva veliko okusa, pa tudi vitaminov in mineralov, zato poskrbi, da tako koristnega živila nikar ne mečeš v koš)

Postopek:

Pečico segrej na 180 stopinj.

V skledi dobro zmešaj obe moki, koruzni škrob, sezam, mleta lanena in sončnična semena ter pecilni prašek (ali kombinacijo vinskega kamna in sode bikarbone). Dodaj še sol in zelišča (ali izbrano slano začimbno mešanico). Nato dodaj pire buče, olje in javorjev sirup. Premešaj z žlico, nato pa z rokami zgneti v testo. *

Oblikuj enotno kepo testa in za nekaj minut postavi na stran. Na delovni pult položi list peki papirja. Rahlo ga potresi s škrobom, nanj postavi testo, čezenj pa položi še en kos papirja. Preko vrhnjega papirja testo enakomerno in  tanko razvaljaj. Papir odstrani, z nožem ali koleščkom pa testo razreži na poljubno velike krekerje.

Bučna semena  po želji premešaj z sestavinami za marinado, nato pa jih rahlo vtisni v vsak kreker.

Peki papir previdno zapelji na raven pekač in peci približno 15-20 minut (odvisno od debeline krekerjev). Pazi! Nekateri krekerji (navadno tisti ob robu, ki so večkrat tanjše razvaljani) so lahko pečeni hitreje. Večkrat pokukaj v pečico in pazi, da se ne zažgejo. Pečene krekerje ohladi na pekaču, ohlajene pa nato hrani v pločevinasti posodi – tako bodo ostali hrustljavi še več dni.

*odvisno od vrste moke in sočnosti buče oziroma konsistence pireja, je testo lahko boj ali manj vlažno. Če se lepi na roke, jih po potrebi malce pomokaj s koruznim škrobom. Premokremu testu lahko dodaš še malce moke (vsake po malo), v nasprotnem primeru pa olje in bučo. Meni ni bilo potrebno prav nobeno dodajanje, nasvet dodajam v primeru, če bi ti testo slučajno ponagajalo 🙂

Dodaj odgovor