
Še vedno misliš, da je peka kruha brez kvasa zahtevna, celo nemogoča? Upam da ne, saj sem ti s svojimi recepti že večkrat dokazala, da je to v resnici prav preprosto. Ne glede na to ali kruh pripraviš z radensko, vinskim kamnom (ali pecilnim praškom), z drožmi ali s trpotcem, v resnici je prav vse zelo enostavno. Še najbolj zahtevna je peka brezglutenskega kruha z drožmi. Pa niti ta ni zahtevna, ko enkrat ugotoviš prav razmerje. Je pa res, da zahteva kar nekaj časa. Če tega nimaš, ali pa se ti preprosto ne ljubi skrbeti za droži in si želiš kruh pripraviti čim bolj hitro in enostavno, vseeno pa povsem brez kvasa in glutena, obstajajo tudi drugi načini. Načini, s katerim bo v tvoji kuhinji hitro zadišalo po sveže pečenem kruhu. Zdravem, polnovrednem in okusnem.


Preizkusila sem že veliko različnih kombinacij mok, kaš, kosmičev in ostalih osnovnih sestavin iz katerih se lahko speče domač hlebček kruha. Vsak ima svoj okus, zato ti predlagam, da tudi ti preizkusiš nekaj različnih in se tako odločiš, kater recept bo postal tvoja stalnica. Vsi so sestavljeni iz osnovnih sestavin in ne že iz pripravljenih brezglutenskih mešanic. Še boljši rezultat bo, če uporabiš sveže mlete moke, saj bo tako kruh veliko bolj hranljiv, če bodo sestavine še ekološke, pa še toliko bolje.

Danes ti ponujam recept za štruco kruha, v kateri sem združila ovsene kosmiče in ajdo. Tisto surovo, rahlo zelenkasto kašo in ne pražene ajde. Oboje sem najprej zmlela v moko in ja, to lahko narediš tudi ti. Za to ti ni potrebno imeti mlina za žita, le dovolj zmogljiv mikser, ki bo kašo spremenil v fino mleto moko. V kruhek sem zamešala še nekaj sezama, pravo bombo kalcija, ki ga potrebuje prav vsako telo.
V kruhu sta tudi sestavini, ki vse skupaj lepo povežeta skupaj. To sta (nesladkana) jabolčna čežana (če želiš bolj sladek kuh, jo lahko tudi sladkaš) ter luščine indijskega trpotca. Trpotec je pri brezglutenski peki še posebno zaželen, saj v stiku z vodo želira in s tem nadomesti lepek, ki ga žito brez glutena nima, ter tako poskrbi za elastičnost kruha. Lahko ga zmešaš z vodo, a kruh bo polnejšega okusa, če uporabiš mleko. Sama sem izbrala rastlinskega in sicer ovsen napitek. Seveda lahko uporabiš tudi katerega drugega. Z riževim na primer bi bil kruh nekoliko slajši – če si tega želiš, bo ravno ta prava izbira.
Za rahlost kruha pa je poskrbela še kombinacija sode in jabolčnega kisa – čudež pri peki.


Polnovreden kruh je res nekoliko gostejši kot kupljen bel hlebček, nikakor pa ni zbit. Vsekakor je veliko bolj zdrav, hranljiv in takšen, da ga bo veselo tudi tvoje telo. Sama ga najraje premažem s surovim maslom in ga obložim še s čim. Včasih čez maslo potresem žličko kakava, včasih le mešanico cimeta, ingverja in mletih klinčkov. Žlička jabolčne čežane, kremnega medu ali domače slivove marmelade so prav tako odlična ideja, tako kot tudi hitro pripravljen džem iz grozdja, ki ga v zadnjem tednu delam skoraj vsak dan ter uporabljam tudi na vrhu raznih jutranjih kaš, za palačinke, peciva, še vročega pa kot preliv za sladoled.
A naj bo današnja objava posvečena le kruhu. Zato… Tukaj je – recept za še en zdrav kruhek brez glutena in brez kvasa. Naj po njem tudi pri tebi čim prej zadiši.

Sestavine:
- 150 g nepražene, surove (zelene) ajdove kaše
- 100 g (brezglutenskih) ovsenih kosmičev
- 1/2 čž soli
- 30 g sezama
- 100 g nesladkane jabolčne čežane*
- 15 g indijskega trpotca
- 250 ml ovsenega mleka*
- 1 čž sode bikarbone
- 1 JŽ jabolčnega kisa
*če ne želiš sladkega kruha seveda uporabi nesladkano čežano in rastlinski napitek, ki sam po sebi ni preveč sladek. Če si želiš, da je kruh malce slajši, izberi čežano z dodatkom sladkorja (ali ga dodaj sam/a) ter mleko, ki je naravno sladko, kakršno je na primer riževo

Postopek:
V zmogljivem mešalniku v fino moko zmiksaj ajdo in kosmiče. Pretresi v skledo, dodaj sol, semena in čežano.
Trpotec zmešaj z mlekom in pusti 15 minut da želira. Prelij med suhe sestavine. V skledici zmešaj še sodo in kis in ko se speni, dodaj k vsem ostalim sestavinam. Vse skupaj res dobro premešaj, nato še malce zgneti z rokami.
Pečico segrej na 20 stopinj. Pekač obloži s peki papirjem. Z rahlo vlažnimi rokami oblikuj štruco, jo položi na peki papir ter pekač za 55 – 60 minut postavi v pečico.
Ohladi na rešetki, da zraku dovoliš da kroži in ne razmoči dna kruha. Šele ohlajenega razreži.


Kruh lahko tudi zamrzneš. Ne celega, pač pa ga najprej narežeš na rezine, ki jih eno poleg druge polagaš v vrečko in postaviš v skrinjo. Tako bo kruh vedno svež. Seveda če ga pred zaužitjem kakšne pol ure prej postaviš na sobno temperaturo 🙂
Nežno popečen v opekaču ter premazan z maslom je enostavno in odlično okrepčilo ob skodelici kave ali čaja. Vroč napitek si postrezi v svoji najljubši skodelici. Če je še nimaš in iščeš unikatno, ročno narejeno keramično skodelico, ti predlagam, da pogledaš v Etsy trgovino slovenske oblikovalke Nives, kjer boš zagotovo našel/našla pravo zase. Nives najdeš jo pod imenom PotsbyNives. Na fotografiji je ravno njena. Tako kot tudi krožnik pod njo ter ljubka sladkornica.