To niso kvinojine žemljice, ampak žemljice iz kvinoje. Zanje namreč ne potrebuješ drage kvinojine moke, temveč zgolj žito (pravzaprav semena, ker kvinoja je v resnici ravno to – seme) in nekaj sestavin, ki bodo poskrbele za elastičnost teh preprostih, a nadvse okusnih brezglutenskih žemljic. Malih beljakovinskih bombic brez kvasa in brez moke.
Pred leti sem že delala kvinojin kruh in tako zelo vesela sem, ko opažam, koliko blogarjev in drugih spletnih strani je ta kruh ‘prevzelo’ in objavilo tudi na svoji strani. Kruh je super, a vse skupaj zahteva malo več ‘packarije’, sploh če imaš tako majhen mešalnik kot jaz in moraš zmes miksati v več delih. Poleg tega potrebuješ še ustrezen pekač, v katerem se bo kruh spekel.
Tale recept je veliko enostavnejši in hitrejši. Le spomniti se moraš, da kvinojo pred peko za nekaj ur (ali pa kar čez noč) namočiš v vodi. Pri mešanju sestavin ti priporočam uporabo spatule (silikonske ‘lopatice’) ali plastične kuhalnice. Silikon ali plastika tukajle namreč prideta prav, saj se nanje rahlo pacljiva zmes ne prime in jo je pripomoček pozneje tudi veliko lažje očistiti. Pekača ne potrebuješ, le kos peki papirja na katerega polagaš žemljice ali kruh. Iz istih sestavin namreč lahko pripraviš tudi kruh. Hlebček ali štruco, odvisno kako zmes oblikuješ.
Sama sem se tokrat odločila za majhne bombetke, za žemljice. V zmes nisem vključila nobenih semen, če želiš, pa to lahko storiš. Raje sem izbrala lepo merico zelišč, ki so poskrbele za odličen okus.
Pomembno je, da žemlje (pravzaprav kakršen koli kruh) pred rezanjem dobro ohladiš na rešetki. Zakaj na rešetki? Ker mora zrak ves čas krožiti okoli njih, saj tako dno pekovskega peciva ne bo vlažno.
Za 6 bombetk ali manjši hlebček ali štruco kruha…
Sestavine:
- 250 g bele kvinoje
- 150 ml vode
- 1/2 čž soli
- 18 g luščin indijskega trpotca
- 2 čž mešanih zelišč*
- 25 g chia semen
- 2 JŽ oljčnega olja
- 1/2 čž sode bikarbone
- 1 JŽ jabolčnega kisa
- suha zelišča za posip
*uporabila sem kombinacijo suhega origana in domačega majerona ter drobno nasekljan zvež rožmarin, ti pa seveda lahko izbereš svojo kombinacijo. Zelišča lahko tudi izpustiš ter jih nadomestiš z žličko mešanih semen ali pa uporabiš kombinacijo obojega
Postopek:
Kvinojo preko cedila res dobro speri. To je pomembno, saj neopravana kvinoja zaradi prisotnosti saponinov greni. Nato jo v večji količini vode namoči za vsaj 6 ur ali kar čez noč.
Kvinojo preko cedila ponovno dobro speri in odcedi. Vrzi jo v mešalnik, prilij 150 ml sveže vode ter zmiksaj v gladko kremo. To nato prelij v skledo ter dodaj sol in trpotec. Premešaj, dodaj še chio in zelišča (in/ali semena) ter prilij olje. Zmešaj.
V posebni posodici zmešaj sodo s kisom in ko zašumi, ju prelij v zmes za kruh. Nato vse skupaj mešaj nekaj minut, saj se bo med mešanjem zmes začela zgoščevati. Ko bo dovolj gosta (toliko, da bo mešanje že težavno), skledo postavi na stran in pusti, da počiva 20 minut.
Medtem pečico ogreja na 180 stopinj (ventilator ni potreben). Pekač obloži s peki paprijem.
Z rahlo navlaženimi rokami oblikuj kruh v hlebec ali štruco ali pa iz zmesi naredi manjše bombetke. Zmes bo medtem rahlo pacljiva, nikakor pa ne toliko, da je ne bo mogel /mogla oblikovati. Žemljicam lahko s pomočjo ročaja žlice odtisneš sredinsko črto. Po želji svoje pekovsko pecivo potresi z zelišči ali semeni (ali kombinacijo obojega) ter peci približno 50 minut (za žemljice) ali 70 (za kruh). Pecivo je pečeno, ko ob trku na dno votlo zatoni.
Ohladi na rešetki (obvezno, preberi zgoraj si preberi zakaj) in šele ohlajeno razreži.
To okusno, povsem naravno brezglutensko pecivo brez ščepca moke in kvasa lahko ponudiš v različnih kombinacijah. Sama včasih ne potrebujem več od dobrega ekološkega masla, na katerega potresem kombinacijo rahlo praženega belega in črnega sezama ter črne kumine, ki jim dodam ščep solnega cveta in nekaj suhih zelišč, nato pa jih v možnarju pretlačem v grob posip. Božansko! Če si vegan/ka ali pa preprosto obožuješ avokado (verjemi, tudi sama ga), bo tale zdrav beljakovinski kruhek odlična podlaga zanj. Če boš tudi ti v kruh vključil/a suha zelišča, sladki nadevi verjetno ne bodo prišli prav, so pa zato žemljice odlične tudi same po sebi ali pa kot priloga toplim kremnim juhicam, ki bodo od zdaj naprej na jedilniku bolj pogosto.
Mimogrede: na moji spletni strani lahko najdeš številne recepte za kruh. Vsi so pripravljeni iz naravno brezglutenskih sestavin (in ne industrijskih mešanic mok). Če pa prisegaš na beljakovinsko hrano in se hidratom načeloma izogibaš, so današnje kvinojine bombetke kot nalašč zate. Tako kot tudi žemljice iz rdeče leče, ki sem jih pripravila nedolgo nazaj.
Pozdravljena. Ali je pravilno 12čž sode?
LP
O, hvala za opozorilo, seveda ne, 1/2 čž 😉 Sem že popravila.