Neverjetno mehki in sočni naravno brezglutenski bananini muffini z robidami

Veš kaj me res jezi? Ko je neka stvar tako zelo okusna, pa mi tega ne uspe prikazati na fotografijah. Včasih sem res jezna sama nase, da si ne vzamem malo več časa in, v tem primeru kolačke, ne postavim v neko bolj ‘prijazno’ okolje. Da bi zaradi ustrezne svetlobe in na hitro postavljene scene izgledali bolj mamljivo.

Tako pa mi pač moraš verjeti na besedo in teli muffinčke hitro speci tudi sam/a da vidiš, ali so tako kot meni, všeč tudi tebi. Zagotovo ti bodo, če se najdeš v vsaj nekaj spodnjih trditvah. Obožuješ sladice. Prisegaš na hitro pripravljene in enostavne recepte. Se ti muffini zdijo odlična ideja za enostavno in hitro malico. Imaš rad/a sladke banane in osvežujoče gozdne sadeže. Ti je pomembno, da se tudi posladkaš čim bolj zdravo.

Meni so ti majhni kolački top! Hitro pripravljeni, iz naravnmo brezglutenskih mok, mehki, sladki, a ne presladki, odlični za zajtrk, malico ali sladico. Ne maram cupcake-ov, torej muffinov, okrašenih z obilico težke in mnogo preveč sladke slaščičarske kreme. Takšni, ap čeprav nekoliko goli. so mi ljubši. Poleg tega pa še veliko bolj hvaležni za transport. Ne potrebuješ večjih in trših embalaž, pač pa poljubno število kolačkov lahko vržeš kar v manjšo vrečko in odneseš s seboj. Za nekoliko resnejše sladkanje, pa jih kadarkoli lahko povsem enostavno ponudiš še s čim sladkim, na primer s kepico sladoleda.

Zmes je popolnoma brez (kristalnega) sladkorja. Sladkobo jim daje javorjev sirup, pa tudi banane, ki hkrati poskrbijo še za sočnost.

Banane so sadež, ki ga v takšni ali drugačni obliki jem čisto vsak dan. Poleti najraje v obliki domačih sladolednih lučk. Včasih čokoladnih, še večkrat pa osvežilnih limetinih. Preprosto zmiksam zrele banane in avokado skupaj z iztisnjeno limeto in nekaj listi sveže bazilike. S kremasto zmesjo napolnim modelčke za lučke in že čez nekaj uric lahko uživam. Mešanici včasih dodam še malce kokosove vode ali pa žlico jogurta in medu.

Obožujem kombinacijo banane in tahinija (ali mandljevega masla), premešanega z mletim cimetom in ingverjem.

Banane so odlične z grškim jogurtom, v katerega zamešam nekaj kuhanih in ohlajenih žit (npr. proseno kašo, ajdo ali namočene ovsene kosmiče) ter vse skupaj potresem s hrustljavo granolo, oreščki ali praženimi bučnimi semeni.

Banana in kozja albuminska skuta. Še ena zelo enostavna in odlična kombinacija. Tudi tukaj pride prav ščepec začimb in pa nekaj oljčnega olja z okusom pomaranče, ki vse skupaj naredi še toliko bolje. Če olja ni, pa za nekaj zdravih maščob zopet poskrbi nekaj koščkov avokada.

Ter seveda bananin kruh, ki sem ga (v različnih kombinacijah sestavin) spekla že velikokrat. In če ti do peke sladkega kruha ni, so bananini muffini zares dobra in veliko hitrejša izbira.

Bi bilo pa, vsaj meni, vse skupaj čisto preveč dolgočasno (in morda tudi presladko), če v zmes ne bi dodala nekaj rahlo kiselkastega sadja. Takšnega, ki vse skupaj prav lepo popestri ter pri ugrizu poskrbi za prijetno sočno presenečenje. Tokrat sem izbrala robide, ki sem jih nabrala na sprehodu po bližnji jasi. Seveda lahko uporabiš tudi vrtne robide ali pa jih kupiš. Sveže ali zamrznjene. V vsakem primeru pa so tisti, ki nimajo prevelikih in pretrdih semenc, boljša izbira.

Seveda pa robide niso obvezne. Lahko jih nadomestiš tudi s katerimkoli drugim jagodičevjem, na primer z malinami ali črnim ribezom.

Za 12 muffinov…

Sestavine:

  • 90 g ovsene moke
  • 60 g polnovredne riževe moke
  • 60 g tapioke
  • 2 polni čž pecilnega praška
  • 1 čž sode bikarbone
  • ščepec soli
  • 350 g dobro zreli banani (teža brez olupka)
  • 60 g kokosovega olja
  • 80 ml javorjevega sirupa
  • 2 jajci
  • 1/2 čž prave burbonske vanilije v prahu
  • 165-175 g robid
  • po želji za posip: kokosovo olje, ovseni kosmiči in kokosov sladkor

Postopek:

V skledi zmešaš vse suhe sestavine. V manjši skledici z vilico v pire pretlačiš zrele banane. Dodaš stopljeno olje, javorjev sirup in vanilijo ter vse skupaj dobro zmemšaš. Preliješ čez suhe sestavine in na rahlo, natančno premešaš. Vmešaš še robide in z zmesjo napolniš modelčke za muffine.* Če želiš muffine potreseš z mešanico kosmičev, kokosovega sladkorja in cimeta, ni pa nujno.

Pečeš na 200 stopinjah približno 20 – 25 minut oziroma toliko časa, dokler zobotrebec po vbodu v kolaček neostane suh. Točen čas peke je namreč odvisen od velikosti muffinov in pečice. Preden jih vzameš iz modelčka muffine rahlo ohladiš, nato pa jih postaviš na rešetko, kjer naj se dodatno ohladijo.

*prisegam na silikonski modelček, pri katerem ne potrebuješ nobenih papirčkov, kolački pa preprosto potisneš iz lukenj. Če takšnega pekača nimaš, so povoskani papirnati vložki pač nujni.

Posip seveda ni obvezen, kolački so odlični tudi brez njega. Lahko pa jih, če sodiš me malce bolj sladkosnede, opremiš še s stopljeno čokolado. Temno, mlečno ali belo.

Dodaj odgovor