Poletje je čas za osvežilne sladice. Vsaj sama mislim tako. Zato ni dneva, ko si ne bi privoščila sladoleda, največkrat sadnega in takšnega, na vodni osnovi. Ti so veliko lažji kot tisti mlečni. In seveda veliko bolj osvežujoči od kremastih, mlečnih sladolednih kepic ali lučk.
Od ostalih sladic so krasne krhke polente pite. Zdaj ko bo sezona jabolk in sliv, temperature pa nekoliko nižje, bo pečica zagotovo pogosteje prižgana. V mojem planu pa je tudi, da letos končno prvič poskusim narediti vlečeno testo za zavitke, saj tega običajno kar kupim. Štrudelj pogosto spečem, a večinoma za druge, saj je kupljeno testo iz bele pšenične moke, ki se jih zaradi zdravstvenih razlogov izogibam. Če bo domača sliva polna, bo tako poleg pit zagotovo na vrsto prišel še štrudelj iz domačega testa, saj se mi ga že res noro lušta.
Kupljene torte mi nikoli niso vzbujale skominov. Tudi tiste iz najboljših slaščičarn ne. Vedno se mi zdijo preveč kremaste in težke. Seveda so, saj so večinoma narejene iz bele moke, masla in smetane (ki seveda nista ekološka) ter belega sladkorja. Seveda se tudi sama tu pa tam rada pocrkljam s koščkom biskvitnega peciva in takrat si sladico pripravim sama. Najenostavnejše so seveda rulade. Te lahko narediš tudi povsem brez moke, na primer iz fino mletih mandljev ali pistacij, pa tudi iz mletih bučnic. Če mlečnin ne uživaš in zato na primer smetane ali mascarpone sir ne prideta v poštev, jih seveda lahko napolniš tudi s poljubno (domačo) marmelado, zdravim čokoladnim namazom ali zgoščenim kokosovim jogurtom.
Na tej strani lahko najdeš tudi nekaj preprostih in zdravih receptov za različne sadne kolače ali pa muffine, ki so enako okusni, predvsem pa zelo priročni – lahko jih odneseš s seboj, kamorkoli že re, zanje pa ne potrebuješ niti vilice.
Zgodba zase so presne sladice. Po eni strani zelo zdrave, veganske in večinoma brezglutenske, po drugi pa vseeno precej kalorične, saj so običajno sestavljene iz večjih količin oreščkov, kokosovega mleka, kakavovega masla ali koksoovega olja. Presne sladice imam rada, običajno zato, ker jih lahko hranim v zamrzovalniku in jem še napol zamrznjene. vem, da za želodček to ni ravno najbolje, za brbončice pač je 🙂 Seveda lahko presno sladico hraniš v hladilniku (na sobni temperaturi nikoli) in si jo privoščiš v normalni temperaturi. Takšne sladice so idealne za poletni čas. zanje potrebuješ le dober mešalnik, pečica pa v vročih poletnih dneh lahko ostane izklopljena.
Kljub temu, da brez sladoleda preprosto ne morem (še sreča da večino sladolednih lučk naredim kar sama, saj je veliko ugodneje, pa še igram se lahko s kombiniranjem različnih sestavin), pa brez čokolade vseeno ne gre. Tudi poleti ne. Mlečne že leta in leta ne jem, namesto nje vedno in brez izjeme izberem temno.
Čokoladni sladoled je tudi tisti, ki si ga najpogosteje izberem v kakšni izmed mojih izbranih slaščičarn (v vsakem kraju imam svojega favorita, tako ni ni nevarnosti, da bi ostala brez 😉 ). Sladoled iz temne čokolade se po mojem mnenju najbolje ujame z malino ali mangom (ker ena kepica pač nikoli ni dovolj 😉 )
Kvalitetne temne čokolade so veliko dražje od mlečnih, a imajo eno veliko prednost. Naenkrat jo zelo v težko poješ veliko. Medtem ko sem pred leti lahko brez težav zmazala celo, tudi 200 gramsko milko, mi zdaj zadostuje že nekaj koščkov temen čokolada. Čeprav je dražja, vsekakor ‘traja dlje’. Ni pa vsaka temna čokolada enaka. Tudi če gre za enak odstotek kakava, so razlike med posameznimi čokoladnimi tablicami velike. Zato tudi, kadar čokolado potrebuješ za peko ali pripravo kakršnekoli sladice, izbere najboljšo. Katera je to, pa najbolje veš sam/a.
Ker ravno čokolada je tista, ki jo boš za tokratni recept zagotovo potrebovala. Brez nje ne gre. Kljub temu, daje praktično še vedno poletje, je vredno prižgati pečico in pripraviti eno majhno, okusno in zdravo čokoladno tortico. Današnja je povsem brez glutena in veš kaj? Tudi brez jajc, mleka ali smetane je. Povsem veganska dvojno čokoladna poslastica, ki ti ne bo vzela veliko časa.
Vso to čokolado sem nekoliko osvežila s pomarančo. V biskvitu sem poleg običajnega oljčnega olja uporabila še takšnega s precej intenzivnim okusom pomaranče. Izbrala sem ekološko oljčno olje Morgan – obožujem ga! S sveže iztisnjenim pomarančnim sokom pa se rahlo napojila tudi tortni biskvit. Seveda lahko torto pripraviš povsem brez pomaranče in zgolj z oljčnim oljem brez dodanega okusa. Če se ti ideja o čokoladni torti z rahlim pomarančnim priokusom zdi mamljivo, pa v testo za biskvit dodaj nekaj kapljic pomarančne esence ali naribane lupinice ekološke pomaranče.
Sestavine:
za biskvit…
- 70 g polnovredne riževe moke*
- 35 g sončničnih semen (zmletih v moko)
- 15 g tapiokine moke (oz. škroba)
- 12 g presnega kakava v prahu
- 50 g ekološkega rjavega, nerefiniranega sladkorja (npr demerera sladkor)
- 1/2 čž pecilnega praška
- ščep sode bikarbone
- 1/2 čž cimeta
- ščepec soli
- 15 g mletih lanenih semen + 30 ml vode
- 60 ml kvalitetnega oljčnega olja** (uporabila sem 40 ml običajnega in 20 ml oljčnega olja z okusom pomaranče)
- 80 ml riževega napitka
- 1 čž jabolčnega kisa
- 1 čž mlete burbonske vanilije v prahu
+ nekaj žlic sveže iztisnjenega pomarančnega soka za navlažitev biskvita (neobvezno)
za kremo…
- 125 g temne čokolade, z vsaj 75 % kakava***
- 200 ml ovsene smetane za kuhanje
- 1čž (cca 2 g) agar agarja v prahu
- 1 JŽ javorjevega sirupa
za okras…
- sveže sadje po izbiri
*sveže mleto ekološko polnovredno riževo moko kupujem v trgovini Mok’ca
**če tortici želiš podariti pomarančni priokus in nimaš olja z okusom pomaranče, lahko v biskvit dodaš nekaj kapljic kulinarične pomarančne esence ali žličko sveže naribane pomarančne lupinice
***moj čokoladni izbor: kombinacija 75% temne čokolade iz Lidla in 85% Lindt čokolade
Postopek:
biskvit…
Zmešaj mleta lanena semena (če imaš semena jih prej zmelji v in prah) z vodo in postavi na stran.
Pečico segrej na 180 stopinj Celzija. Pekač s snemljivim dnom odpri, dno obloži s peki papirjem, ga zapri, dno in stranice pekača pa premaži z malce olja.
V skledi zmešaj suhe sestavine. Riževo in tapiokino moko ter mleta sončnična semena, pecilni prašek, sodo bikarbono, cimet, sladkor in kakav ter ščepec soli.
V manjši skledi z metlico dobro zmešaj namočena lanena semena z oljčnim oljem, rastlinskim mlekom, kisom in vanilijo. Sestavine prelij v suhe ter dobro zmešaj.
Prelij v pekač ter peci približno 20 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v pekač ne ostane suh. Pekač s pečenim biskvitom preloži na rešetko in ohladi.
krema…
Čokolado sesekljaj. V kozici zmešaj ovseno kremo z javorjevim sirupom in agarajem. Kuhaj nekaj minutk (oziroma po navodilu embalaže agarja), nato odstavi, dodaj čokolado in premešaj, da dobiš gosto, enakomerno čokoladno kremo.
torta…
Biskvit nekajkrat prepikaj z zobotrebčkom ter navlaži s pomarančnim sokom. Okoli biskvita (vse do dna pekača) zatakni dva trakova acetatne folije*. Nato nanj vlij pripravljeno čokoladno kremo in za nekaj ur postavi v hladilnik.
Pred postrežbo pekač odpni in iz robu torte počasi odlepi folijo. Torto okrasi s svežim sadjem.
*acetatna folija je trša prozorna folija, ki jo navadno uporabljajo cvetličarji. Za kos lahko poprosiš kar njih ali pa folijo kupiš v trgovinah s slaščičarskim materialom. Sama folijo kupim kar v trgovini s pisarniškimi pripomočki (namenjena je vezavi skript ali kot prosojnica). A4 folijo po dolgem prerežem – en del je ravno pravšnji za polovico oboka torte, z drugim pa obložim drugo polovico
Ker je ravno poletje in je na voljo pestra ponudba svežega sadja, ga izkoristi. Z njim okrasi svojo zdravo čokoladno poslastico. Fige, robide in maline so bile moj izbor. Zakaj? Ker se vse to zelo lepo razume s temno čokolado, pa tudi zato, ker je bilo to edino sadje, ki sem ga v nedeljo zjutraj našla v hladilniku 😉 Torta bo enako odlična tudi v kombinaciji s kakšnim drugim sadežem. Rezinami sladkega manga, pomaranče ali sočne breskve na primer.
Ta recept je čista zmaga! Polizali smo krožnike, tako je bila tortica dobra. Še acetatno folijo sem našla doma :), brez nje bi bila verjetno oblika slabša. Edino namesto lanenih semen sem dala v testo konjak moko in je super izpadlo.
Vedno znova sem navdušena nad vašimi idejami in sem redna obiskovalka bloga. Užitek za brbončice in sladkanje brez slabe vesti. Hvala!
Joj Sonja, kakšno lepo sporočilo! Hvala! Veseli me, da na strani najdete recepte, ki vam ustrezajo. Teh je res veliko (in vsaj 40 jih še čaka na objavo-ajoj :)).
Za lažji pregled receptov predlagam Pinterest. Tam me najdete pod imenom Katja Ropoša in v mapi cook eat and smile so zbrane fotografije prav vseh objavljenih jedi. Le klik na izbrano in vas že ponese do recepte. Prav tako pa me pod imenom cooi eat and smile najdete na Instagram profilu.
Vesela sem, da lahko ponudim recepte, ki so zdravi, hranljivi, pisani in tudi okusni. In seveda, da nanje naleti čim več ljudi, ki radi dobro, a zdravo jedo.
Želim vam vse lepo, predvsem pa veliko zabave v kuhinji.
Odličen recept! Predvsem mi je po teh navodilih biskvit prvič res ratal. Se bom kr držal tega za osnovo in potem improviziral z nadevi 🙂
Super Aljaž, sem vesela da ti je všeč! In z veseljem bi poskusila tole tortico tudi v kombinaciji z drugačnimi nadevi 😉 Sama obožujem temno čokolado z malinami, pomarančo ali meto, bi bilo pa zanimivo slišati kaj bi čokoladni osnovi dodali vi. Se priporočam za kakšno dobro, okusno idejo 😉
Rada bi naredila to tortico, pa mi manjka en pomemben podatek. Kakšna je velikost pekača?
Pa lep dan še naprej?
Živjo. Tortica je premera 16 cm. Seveda jo lahko naredite tudi v manjšem ali večjem pekaču, bo pač nekoliko višja ali nižja 🙂 Pozdravček, Katja