
Letošnje poletje je bilo z bučkami zares radodarno. In tako zelo hvaležna sem, da zdaj že kar nekaj mesece vztrajajo tudi na našem vrtu. Še nikoli prej jih ni bilo. Verjetno niti v vseh letih skupaj odkar imamo vrt ne. Bučke imam zares rada in jem jih skoraj vsak dan v letu. Vem, da je najbolje jesti sezonsko, a meni tudi pozimi, ko bučke pri nas ne uspevajo, zelo prijajo. Če je možnost, jih poleti zato nekaj kar zamrznem. Narežem jih na kockice in v vrečki shranim v zamrzovalniku. Brez predhodnega kuhanja ali blanširanja.

Bučk ne maram surovih, pa tudi na žaru pečene niso moje najljubše. Jih pa s pridom uporabljam kot del raznoraznih ‘rižot’. Rižot v narekovajih, saj so moje rižote pripravljene iz različnih žitaric. Vsak teden si na primer skuham goro pisane kvinoje. Ohlajeno in z vilico razrahljano spravim v stekleno posodo, pokrijem ter hranim v hladilniku še ves teden. Nato jo vmešam med različno popečeno zelenjavo (med katero nujno sodi tudi nekaj bučke) za lahko, toplo in hranljivo večerjo. Za popestritev kvinoji dodam še malce ajde ali prosene kaše, ali pa jed popestrim s pečenim jajčkom, feta sirom, vse skupaj pa posujem z rahlo popečenim bučnimi semeni.
Včasih si iz bučk s spiralnim rezalnikom naredim bučkini špagete ali pa jih popečem skupaj z vmešanimi jajčki.


Predvsem jeseni in pozimi si rada skuham kremno bučkino juho. Moja najljubša kombinacija je sestavljena iz koromača, graha in seveda bučk. Vode prilijem le toliko, da je zelenjava pokrita, saj imam rada, da so juhice čim gostejše. Če želim da bi bila malo bolj nasitna, dodam še kakšen krompirček, ali pa juho po kuhanju zgostim s testeninami ali s katero izmed prej naštetih žit, še najraje pa juho jem kar s sveže pečenim domačim ajdovim kruhom z drožmi. Odlično!
Še ena krasna jed so bučkini polpeti. Letos sem polpete pripravila vsaj dvajsetkrat in vsakič sem jih napekla za vsaj dva obroka. Običajno polpete pripravljam zelo enostavno. Večjo skledo obložim s čistim servietom ali sterilno gazo, ki jo za nekaj centov lahko kupiš v vsaki lekarni. Na krpico naribam bučko, solim, malce premešam in pustim stati deset minut. Nato krpo zavijem v culo in iztisnem čim več tekočine, ki so jo bučke medtem pridno spustile. Ožeto bučko pretresem v skledo, dodam sveža zelišča (najraje peteršilj, svežo meto in omamno dišeč majeron), jajce, sol in poper ter nekaj žlic moke. Včasih ajdovo in čičerikino, včasih (polnovredno) riževo, včasih ovseno (oziroma fino zmlete ovsene kosmiče). Na vročo ponev kanem nekaj olja ter nanj z žlico polagam kupčke zmesi ter spečem iz obeh strani. Odlične tople, še ljubše pa so mi povsem mrzle, ko si nekaj polpet privoščim skupaj z vmešanimi jajčki, svežim kruhom, avokadom in sočnim paradižnikom. Tolikokrat sem jih že pekla, pa nikoli fotografirala. Zakaj? Predvsem zato, ker vedno delam po občutku (ne merim sestavin) in ker se mi vse skupaj zdi tako zelo enostavno, da ‘ni vredno’ objave. Čeprav v resnici je.
Ti pa namesto povsem enostavnih in preprostih polpet danes prilagam recept za bučkine polpete z malce več sestavinami. Ne ustraši se, ni tako hudo! 😉 V zmes sem dodala nekaj predhodno kuhane in ohlajene prosene kaše, v oljčnem olju vložene suhe paradižnike, namesto žitnih mok pa sem uporabila moko iz čičerike ter nekaj drobnih ovsenih kosmičev.


Sestavine:
- 2 manjši ali 1 večja bučka, cca. 350 g (po ožemanju cca 240g)
- 10 g drobno sesekljanega peteršilja
- 5-10 g drobno sesekljanega drobnjaka
- 85 g prosene kaše (po kuhanju cca. 235g)
- 50 g sesekljanih v oljčnem olju vloženih suhih paradižnikov
- 2 jajci
- 20 g drobnih ovsenih kosmičev
- žlička suhega origana
- 20 – 25 g čičerikine moke
- ščep soli
- mlet črni poper


Postopek:
Če nimaš že kuhane prosene kaše, najprej poskrbi zanjo. Surovo res dobro speri preko cedila, da odstraniš vse saponine, ki grenijo. Nato jo skuhaj po navodilih. Hladno razrahljaj z vilico.
Čez globjo posodo položi čisto krpo ali sterilno gazo. Nanjo naribaj bučko, jo soli in premešaj. Pusti stati 10 minut, nato iz krpe naredi culo in iztisni čim več tekočine.
Ožeto bučko pretresi v čisto skledo, vmešaj nasekljana zelišča, suh origano, na majhne koščke narezan suh vložen paradižnik ter kosmiče in proseno kašo. Začini s soljo in sveže mletim črnim poprom ter dodaj še toliko čičerikine moke, da bo zmes kompaktna. Z moko ne pretiravaj, da polpeti ne bodo presuhi. Čičerikina moko namreč vpije veliko tekočine in tako hitro zgosti jedi. Z žlico dobro premešaj, nato pa na z vlažnimi rokami oblikuj polpete.
Polpete iz obeh strani popeci na oljčnem olju. Čas peke je odvisen od njihove velikosti in debeline.


Takšne polpete lahko ješ povsem samostojno. Za topel obrok seveda sveže pečene, skupaj s pire krompirjem in kakšno fino omakico. Malce manjše polpete pa postavi kar na vrh svoje bogate solatne sklede. Takšne so zadnje čase zelo ‘moderne’. Poleg različne zelenjave so v njih še hladna ali topla žita, pečen sladki krompirček, avokado, pesa, jajce… karkoli ti srce poželi. Seveda pa se polpeti zelo lepo obnesejo tudi v žemljici ali zgolj med dvema kosoma kruha kot zelenjavni, vege burgerji.

Če imaš tudi ti na zalogi veliko bučk in ne veš kaj bi z njimi, preden se povsem omehčajo, so polpeti zagotovo prava izbira. Tudi zato, ker polpete lahko zamrzneš (pazi ne, da se ne stikajo med seboj, in se tako ne zlepijo) in na ta način bučke uspešno rešiš. Rešiš pa tudi sebe, saj bodo pogreti bučkini polpeti izhod v sili, ko ne bo časa za kuhanje toplega domačega obroka.

