Že dolgo nisem jedla polnjenih paprik. Rumenih, polnjenih z rižem in mletim mesom, v žametni paradižnikovi omaki. Sama jih še nikoli nisem kuhala. Navadno sem jedla mamičine ali pa mi kakšno prinesla babica. So odlična jed, ki zagotovo sodi v kategorijo hrane, ki pocklja in potolaži. Kljub vsemu mislim, da jih tudi letos ne bom delala, morda pa mi uspe prepričati kakšno od starejših sorodnic, da se jih loti, jaz pa se oglasim na kosilcu 🙂
Idejo za polnjene rdeče paprike pa sem dobila pri eni izmed tujih blogark, a sem jo prilgodila nekoliko po svoje. Predvsem z glavno sestavino nadeva. Sama sem namreč uporabila riž (ona ne) in se tako vsaj malo približala našim slovenskim ‘filanim pparikam’. Paprike niso kuhane, so le pečene, nato pa napolnjene s samimi odličnimi sestavinami, med katerimi pa mesa ni. Tako je jed popolnoma vegetarijanska, če jo seveda ješ samostojno, morda le s skledo hrustljave zelene solate.
Preverjeno dobro se obnese s kotleti mlade jagnetine. Polnjena paprika s svojimi okusi že tako ali tako nekoliko spominja na grške jedi – feta, pinjole, olive, sočni paradižniki, aromatična bazilika, origano… zato je nekako logično, da se odlično poda k jagenjčku, ki ga grki prav tako obožujejo. Če tega nimaš, ne pripravljaš ali sploh nikoli ne ješ nič hudega. Paprike bodo odlične tudi s kosom piščanca, morda celo z morsko ribo.
Najboljše pri tem receptu je, da se lahko pozabavaš in pripraviš čisto svoj nadev. Fino je, da je osnova žitarica. Pa naj bo to riž ali pa ajda, kvinoja, prosena kaša ali kakšna z glutenom, če ga uživaš. Namesto žit kot takih lahko uporabiš tudi tiste majhne testenine, ki po obliki spominjajo ravno na riž. Osnovno sestavino začini po svoje. Z začimbami in zelišči, ki so ti všeč. Če ti je všeč pikantno, dodaj še drobno sesekljan čili ali pikanten feferon.
Namesto fete lahko uporabiš tudi kakšen drug sir – nariban ali narezan na kocke. Če sir ni ‘tvoja stvar’ si merico beljakovin zagotovi z večjim deležem stročnic. Poleg čičerike bi tukajle prav lepo pasal tudi dobri stari grah, ki ga imaš verjetno ves čas v zamrzovalni skrinji. Tudi vnaprej kuhana leča bi se obnesla, zdaj, ko je sezona, pa tudi na majhne koščke narezan stročji fižol. Če ti do stročnic ni ali pa paprika ne bo le priloga, ampak glavna jed, poskusi z mesom ali ribo. Koščki nežno pečenega piščanca bi bili odlični ali pa tuna – lahko tudi iz konzerve, a naj bo kvaltetna.
Barvita, lahka, sočna. Polnjena sladka rdeča paprika, ki po peki v pečici močno pridobi na okusu, je torej ideja za malce drugačno poletno prilogo kosilu, morda s kakšnim dodatkom več, tudi samostojna, glavna jed. Odlična je tako topla kot hladna, zato morebitne ostanke nikar ne zavrži. Ravno zato, ker je okusna tudi naslenji dan morda speci kakšno več (in skladno s tem pripravi več nadeva). Tako bo nekaj paprike zagotovo ostalo za naslednji dan – pa naj bo za službeno malico, piknik v naravi ali vnaprej pripravljeno domače kosilo.
Sestavine:
za paprike…
- 2 rdeči papirki
- strok česna
- sol in poper
- nekaj vejic svežega origana
- nekaj žlic oljčnega olja
za nadev…
- 85 g rjavega riža
- 20 ml balzamičnega kisa
- 50 g izkoščičenih črnih oliv
- 15 g pinjol
- 50 g feta sira
- 2 žlici vložene čičerike
- žlička suhega origana
za marinirane paradižnike…
- cca. 145 g češnjevih paradižnikov
- 15 g sesekljane bazilike
- 45 ml oljčnega olja
- lupinica polovice bio limone
- 1/4 čž mlete rdeče paprike (ali čilija, če imaš rad/a pekoče)
- sol in sveže mlet črni poper
Postopek:
Pečico segrej na 200 stopinj celzija.
Papriki po dolgem razpolovi in z nožem izreži sredice s semeni. Česen naribaj ali drobno seskljaj, ter z njim potresi paprike. Dodaj sol in poper ter nekaj vejic svežega origana, prilij olje ter vse skupaj z rokami dobro premešaj. Na dno pekača kani še nekaj olja ter nanj položi marinirane paprike. Peci jih približno 20-25 minut, oziroma dokler se malce ne zmečajo in po robovih začnejo dobivati temno barvo.
Riž skuhaj po navoadilih. Odcedi ga, stresi v skledo, ter premešaj z balzamičnim kisom in rahlo popraženimi pinjolami (popražiš jih na nizki temperaturi, v ponvici brez olja, toliko da zadišijo in dobijo malce več barve). V riž nadrobi feto ter dodaj grobo nasekljane črne olive ter odcejeno čičeriko. Začini s suhim origanom (pred tem ga med prsti pomencaj, da spusti okus in aromo), z malce soli in črnega popra.
V drugi skledi pripravi paradižnike. Prerezi jih na pol (ali na četrtine, če so češnjevci večji), drobno sesekljaj svežo baziliko. Vse skupaj stresi v skledo, dodaj sol in sveže mlet črni poper, malce pikantne mlete paprike ter fino naribano lupinico eko limone. Prelij z oljem, dobro zmešaj in postavi na stran.
Pečene paprike napolni z riževo mešanico, polnjene paprike po želji potresi še z nekaj fete, oliv in/ali pinjol nato pa čez vse skupaj naloži paradižnikovo solatko ter prelij z dobro merico zeliščnega olja.
Serviraj toplo ali hladno. Če kakšna paprika ostane, jo hrani v hladilniku za hiter popoldanski prigrizek ali zdravo vegetarijansko večerjo.
V poletnem času je zelenjave v izobilju in prav je, da jo čim bolj izkoristiš. Pa naj bo surova, kuhana ali pečna. Naj bodo barviti krožniki tvoje poletno vodilo.