Pečen piščanec z mladim krompirjem, limono, feta sirom in olivami

Mesa ne jem ravno pogosto, kljub temu pa recepte z njim ne objavljam tako zelo redko. Morda zato, ker kadar že pripravljam piščanca (ki je mimogrede moj najljubši kos mesa), meso vsakič pripravim malce drugače, morda nekoliko bolj zanimivo kot večina. Piščanec je sam po sebi namreč dokaj nevtralnega okusa, sploh fileji, temni deli morda malce manj, pa vseeno… Ravno zaradi neizrazitega okusa ga je enostavno kombinirati z najrazličnejšimi okusi in kombinacijami sestavin. Tokratna je povsem poletna. Tik pred peko na vrtu nakopan mlad krompirček in sveža zelišča, nabrana takrat, ko sta se krompir in meso že pridno pekla.

Sveže sestavine so zagotovo najboljše, kar velja tudi za meso. Tega skoraj nikoli ne kupim v običajni trgovini, pač pa v eni izmed manjših trgovinic z domačimi dobrotami, kjer vsak teden zbirajo naročila in enkrat tedensko z vzhodnega dela Slovenije pripeljejo sveže meso domačih, na svežem zraku in zelenem travniku pašenih piščančkov. To meso je čisto drugačnega okusa od ‘trgovinskega’. Veliko bolj polno in sočno je. Pri izbiri mesa, vsaj tistega, ki ga pripravljam sama, nvečinoma ne sprejemam kompromisov. Naj bo slovensko, ekološko, ali vsaj meso živali za katere vem kako so bili rejeni in kakšno življenje so imeli. Meso zato raje jem manjkrat, a je takrat kvalitetno. Ko se odločim da bo na meniju piščanec, pa se vseeno ne držim nazaj. En sam samcat filejček mi nikakor ne zadostuje. Navadno pripravim kar cela prsa ali polovico, če so večja in je zraven močnejša priloga. Še raje kot belo meso imam temnejše dele mesa s kostjo, ki po peki obdržijo sočnost. Eno celo bedro je ravno pravšnje zame, seveda če je zraven še nekaj bolj konkretnega in nasitnega, na primer krompirček. Mlad, pečen na ponvici ali v pečici, je božanski.

Seveda pa zgolj meso in krompir ne bi bila dovolj za zares okusno kosilo. Sveža zelišča so sicer krasna, a so skupaj z olivami, feta sirom, obilico oljčnega olja in limone še toliko slajša. Vse skupaj so lepo popestrili tudi česen, domača čebula in feferonček, ki sem ga mimogrede utrgala na današnjem obisku našega vrtička.

Spodnje količine veljajo za eno osebo, za en krožnik, kot ga vidiš na fotografiji. Le malo krompirčkov je še ostalo v pekaču, ki jih za fotografiranje nisem želela tlačiti na krožnik. So bili pa prvi, ki so pristavli v mojih ustih. Z njimi sem lepo pomazala vse dobrote aromatičnega, zeliščnega olja z maslom in limono, ki so ostale na dnu. In komaj sem čakala, da s telefonom naredim teh nekaj slikic in se lotim preostanka. Tako zeloooo dobro!

p.s.: sestavine seveda ustrezno povečaj, če kuhaš za več kot le enega. Le pomnoži z dva, tri, štiri…, odvisno od števila jedcev.

Sestavine:

  • 225 g mladega krompirja
  • oljčno olje
  • sol in sveže mlet črni poper
  • 1 večja limona
  • 1 piščančje bedro brez kože, zgornji in spodnji del (skupaj cca 450 g)*
  • 1 polna čž suhega origana
  • 1/2 čž mlete rdeče paprike
  • majhna šalotka
  • večji strok česna
  • mlada čebula
  • 20 g masla

za omako…

  • 1-2 čž kisa (jabolčni ali vinski)**
  • 40 ml oljčnega olja
  • 25 g izkoščičenih zelenih oliv
  • 10 g svežih zelišč (mešanica peteršilja, koperca in origana)
  • 1 feferon***
  • 45 g fete

*ker sem imela le celo bedro, sem ga pred peko z ostrim nožem prerezala na pol in tako dobila zgornji in spodnji del mesa. Lahko uporabiš ločena dela ali pa spečeš kar celo bedro (mora bo peka zato kakšno minuto daljša)

**uporabi tisti kis, ki ti je bolj všeč. Meni bolj ustreza jabolčni, v visnkem pa so tako ali tako vložene že olive, tako da se v jedi prepletata oba. Mimogrede olive so znamke Alnatura iz Mullerja. Ekološke in preprosto najboljše. Kupiš lahko olive s koščico ali brez nje. Navadno kupujem s koščico, a ker jo je težko odstraniti, sem tokrat vzela že izkoščičene ter si prihranila delo.

***najprej ga poizkusi in preveri njegovo pikanntnost. Nato doziraj po želji oziroma okusu. Namesto feferona se lahko odločiš tudi za čili – meni je ta vseeno malce premočan.

Postopek:

Pečico segrej na 220 stopinj Celzija.

Mlad krompir dobro operi, sčšetkaj, vendar ga ne upi. Osuši ga s papirnato brisačko in po dolgem prereži na pol. Krompir vrzi v pekač, skupaj s polovico limone. Prelij z nekaj žlicami olja ter začini s soljo in poprom. Premešaj.

V skledo daj oba kosa piščančjega bedra. Začini s suhim origanom tako, da zelišče med prsti pomencaš in s tem spustiš aromo. Dodaj še mleto rdečo papriko, drobno sesekljano šalotko, sol in poper ter vse skupaj prav tako prelij z nekaj žlicami olja. Z rokami dobro premešaj ter meso razporedi med krompir.

Drugo polovico limone nareži na nekaj milimetrske rezine. Mlado čebulo razpolovi ter nareži na rezine. Oboje dodaj v pekač in vse skupaj prelij še z nekaj olja. Na vsak košček piščanca dodaj košček masla ter pekač postavi v pečico. Peci dobrih 45 minut oziroma dokler meso ni pečeno, krompirček pa mehak, s hrustljavo skorjico. Po potrebi ga med peko enkrat obrni. Večkrat preveri ali so rezine limone in česen zmehčani. Eno izmed rezin in česen odstrani in drobno sesekljaj (limono skupaj z lupino).

Medtem ko se krompir in meso pečeta, pripravi polivko. V skledi zmešaj sesekljana zelišča z oljčnim oljem in kisom. Dodaj na večje kose narezane izkoščičene olive, sesekljano rezino limone in česen. Začini s kančkom soli ter s sveže mletim črnim poprom. V omako stresi še drobno sesekljan feferon.

Serviranje: kose piščanca in krompir prelij z omakico, ki stane na dnu pekača. Ne pozabi servirati povsem zmahčane in sladke čebulice. Jed začini s pripravljeno omako ter čez vse skupaj nadrobi feta sir.

Poznam ljudi, ki obožujejo piščanca, a jih kosti močno motijo. Tudi za takšen obstaja rešitev. Danes se brez težav dobijo zgornja dela bedra brez kože in kosti. Lahko uporabiš tudi te, le malce pozneje jih postavi h krompirju, da se bo vse speklo v istem času. Enako velja za piščančja prsa. Če prisegaš na belo meso, ga v receptu uporabi tako, da namesto tankih filejev v pečico potisneš debelejše kose ali kar cele piščančje prsi. Ker se belo meso pri daljši peki zna dokaj hitro izsušiti tudi tukaj velja – najprej nekaj časa peci le krompirček, šele nato v pekač dodaj meso.

Pri pripravi jedi poskušaj uporabljati kar najboljše sestavine. Boljše kot bodo, boljša bo jed, to je zagotovo. Vem, da vedno ne gre, poleg tega takšen nakup zna biti draga. Tudi sama vedno pogledam na razmerje med kvaliteto in ceno. Na srečo se v določenih trgovinah dobi veliko dobrih sestavin za veliko manj denarja kot v specializiranih in ekoloških trgovinah. Veliko prodajaln ima svojo linijo bio izdelkov, vseeno pa je potrebno paziti tudi na kvaliteto.

Ekološko še ne pomeni nujno tudi najbolj kvalitetno. Za sestavine, ki jih uporabljaš redko, ali v res majhnih količinah, ne zapravljaj prevelikih količin denarja. Tega raje prihrani za stvari, ki so dnevno na tvojem meniju in tiste, ki zares oplemenitijo jedi. Med te zagotovo sodi kvalitetno oljčno olje. Moje kuhinje brez njega ni. Večinoma ga uporabljam za različne polivke ter kot piko na i zelenjavnim jedem, testeninam, rižotam in drugim kašam. Za peko ga uporabljam redko. Ga je škoda. Namesto njega pogosto uporabljam avokadovo olje, ki prenese visoke temperature, včasih pa tudi kokosovo maščobo ali ghee-prečiščeno maslo. Tudi ta dva na visoki temperaturi ne izgubita svoje vrednosti. A kadar se vseeno odločim, da bom pekla na olivčku, izberem istega kot ga uporabljam sicer. Moja izbira je že dolgo slovensko ekološko olje Morgan, večkrat nagrajeno tako pri nas kot v tujini. In to z razlogom.

Dodaj odgovor