Bananin kruh. Ta noro dišeči kolač, ki zadnja leta ni več hit le čez mejo, ampak tudi pri nas. Pečejo ga v bistrojih in veliko nas je, ki ga pečemo tudi doma. Recepi so različni. Nekateri so (še vedno, žal) pripravljeni z belo moko in belim sladkorjem, drugi malce bolj hranljivi. S polnovrednmi žiti in zdravimi sladili. Borovničev kruh je pravzaprav kolač. Je sladek in ‘po pravilih’ sočen in rahlo žvečljiv, nikakor pa ne suh. na tej strani lahko najdeš nekaj različnih receptov. Čeprafv bananinega kolača ne pečem ravno vsak dan, pa na vrsto pride vsakj enkrat ali dvakrat na leto. vsakič uporabim drugo moko in večinoma so vse naravno brez glutenske. Tudi belega sladkorja v receptih ne boš zasledil/a, kar pa ne pomeni, da kruh ni sladek. Ker je. ne preveč in ne premalo. Ravno prav.
Današnji bananin kruh je pravzaprav osnova za borovničevo pecivo. Oče mi je prinesel košarico gozdnih borovnic in kar jih nisem pojedla skupaj z jutranjimi kaši, v domačih sladkolednih lučkah, palačinkah, grškem jogurtu in drugih sladkih dobrotah sem jim porabila za tale kruh. V njem je res veliko borovnic, in ko zagrizeš vanje, resnično občutiš prijetno sočnost peciva. Hkrati borovnice razbijejo sladkobo banane. Rada imam sladke jedi, a nikakor ne smejo biti presladke. raje pojem več kosov manj sladkega peciva kot pa enega, v katerem je toliko ‘cukra’ da me skelijo zobje. Zaradi več kosov je izkupiček sladkorja sicer enak, pa vseeno – se pretvarjam, da ni 😉
Čeprav so borovnice sladke, pa se mi njihova sladkoba zdi vseeno drugačna od bananine, sploh od zrelih banana, ki so za pripravo takšnih kolačev nujne. Morda se zaradi večje sočnosti borovnic njihova sladkba malce porazgubi, vseeno pa k tej slovenski gozdni superhrani rada dodam tako malce sladila (najraje kanček medu ali javorjevega sirupa) kot nekaj kapljic limone. Kislina dvigne njihov okus in vse skupaj naredi še okusnejše. Zato je limona tudi v tem kruhu in nikar ne pozabi nanjo. Uporabila sem tako limonin sok kot njeno lupinico. Obvezno izberi ekološki sadež, saj so ravno lupine tiste, na katerih je najvček ostankov pesticidov in škropiv. Kljub oznaki bio, pred upoao limono vseeno dobro umij. sama jo za kakšne pol urice namočim v topli vodi, v kateri raztopim žličko sode bikarbone. Nato jo sperem pod tekočo vodo in s kuhinjsko ščetko dobro skrtačim. Nato jo osušim in naribam – obvezno le okusen in aromatičen rumen del. Bela kožica pod njem namreč greni.
A, pa še dobro znana, a morda nekoliko zapostavljena sestavina se skriva tu notri. Mak. Ta nikakor ni le za posip po štručki ali nadev za potico, pač pa ga lahko uporabljaš v različnih receptih – slanih in sladkih! Danes dela družbo bananam in borovnicam v kolaču, ki je, mimogrede povsem brez glutena. Ne, nisem uporabila že pripravljene brezglutenske mešanice mok, ampak skromne ovsene kosmiče. Moji so certificirano brezglutenski in danes se takšne že brez težav dobi. Poleg ovsene moke (ki ni nič drugega kot fino zmleti kosmiči) sem dodala še nekaj mandljeve moke. Ne mletih mandljev, ampak moke. Kakšna je razlika? Mleti mandlji so mandlji, ki jih zmeljejjo skupaj s kožico, mandljeva moka, pa je bolj fino mleta in sicer iz blanširanih in olupljenih oreščkov. Jo v tem receptu lahko zamenjaš za cenovno ugodnejše mlete mandlje? Nisem poskusila, a mislim da bi šlo. Vseeno kakšnega prej poskusi, da se prepričaš, da oreščki niso grenki ali žarki.
Sestavine:
- 200 g zrele banane (brez olupka)
- 2 jajci
- 1 čž sveže natrgane lupinice bio limone
- 30 ml sveže iztisnjenega limoninega soka
- 75 ml javorjevega sirupa (ali medu)
- 140 g ovsene moke (fino mletih ovsenih kosmičev)
- 45 g mandljeve moke (fino mletih blanširanih mandljev)
- 1,5 čž vinskega kamna *
- 0,5 čž sode bikarbone *
- cca 100 g goznih borovnic (1 heaping cup)
- 20 g maka
*kombinacija vinskega kamna in sode bikarbone uspešno nadomesti pecilni prašek. Seveda lahko uporabiš tudi tega. 3 čajne žličke ga bo dovolj.
Postopek:
Pečico segrej na 180 stopinj pekač rahlo premaži s kokosovim oljem ter nanj položi peki papir.
Z vilico dobro pretlači banane, dodaj jajca, limonino lupinico in limonin sok ter tekoče sladilo. Dobro premešaj.
V skledi zmešaj obe moki, ovseno in mandljevo, z vinskim kamnom in sodo bikarbono. Suhe sestavine dodaj k tekočim ter dobro, a zelo nežno premešaj. Dodaj še borovnice ter jih previdno vmešaj v zmes. Z zmesjo napolni pekač ter peci v ogreti pečici dobre pol ure do 40 minut, oziroma dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. *
Ohlajaj 10 minut, nato s pomočjo peki papirja kolač dvigni iz pekača ter postavi na rešetko, kjer naj se dokončno ohladi. Razreži na debele rezine.
*čas peke je odvisen od pečice ter velikosti pekača. V širšem in večjem bo kruh nižji in hitreje pečen kot v manjšem in ožjem pekaču.
Nasvet: kolač sicer lahko razrežeš še rahlo topel, a bo zaradi tega nekoliko pacljiv. Kar je čisto ok, če veš, da je kruh dobro pečen in razumeš, da je takšna struktura prava. Sama raje počakam na pravi trenutek, čeprav priznam, da zaradi omamnih vonjav zelo težko. Tistim pa, ki jim rahlo žvečljivo bananino pecivo ni po godu, brez skrbi. Rezine položi na vilice opekača za kruh ali pa na peki papir in v pečici peci nekaj minut. Tako se bo še nekoliko ‘osušil’ in dobil rahlo hrustljavo skorjico. Poleg tega se bodo borovničke ravno prav pogrele, da bodo odlično kljubovale kepici ledeno mrzlega sladoleda 😉
Verjetno imaš sam/a dovolj idej kdaj in kako ga bboš serviral/a. Pa vseeno… Skupaj z grškim jogurtom je odličen zajtrk, rezina ali dve bosta ravno prav za družbo dopoldanski kavici, kolač, ki ga postrežeš skupaj s kepico najljubšega sladoleda (vsi od naštetih so se preverjeno dobro izkazali: vanilijev, čokoladni, borovničev, malinin in limonin).