Obožujem majhne slane kolačke!
Vem, velikokrat svoje zapise začnem z besedo obožujem 🙂 Je pač veliko stari takšnih, ki jih imam zelo rada. Seveda obstajajo tudi tiste, ki mi ne dišijo preveč ali pa živila, ki jih nikakor ne maram. A hej, nikogar ne poznam, da bi mel rad čisto vse. Poznaš ti? Vse pač ni za vse in prav je, da je tako.
Slani kolački pa so ena tistih jedi, ki jih vselej z veseljem pripravljam. Zakaj? Ker so narejeni hitro in enostavno, ker, kar se tiče sestavin, dopuščajo ogromno kreative, ker so dobri tako topli kot dobro ohlajeni. Pa zato, ker v hladilniku zdržijo več dni (kar se pri meni sicer nikoli nima priložnosti zgoditi) in ker so idealna malica za kadarkoli v dnevu.
V njih lahko uživaš že za zajtrk, jih odneseš s seboj za dopoldansko službeno malico, popoldan pa na izlet v naravo. Če ti zvečer ne prijajo večji obroki, te bosta dva ali trije kolački ravno prav nasitila. Pozimi so enkratni z različnimi kremnimi juhami (sploh muffini, v katere skrijem koščke sladkega krompirja), poletni so lažji in enkratni s skledo sveže solate. Prvih nekaj tokratnih sem si postregla zgolj z nekaj koščki kremastega avokada, ki odlično sovpada z bučkami, špinačo in slanim feta sirom, ki se skrivajo v teh zdravih kolačkih.
Sestavine sem ti torej že razkrila. Vsaj večino izmed njih. Za pripravo muffinov seveda potrebuješ še nekaj jajc in moke, za sočnost malce jogurta in žlico olivnega olja, za dodaten okus pa suha ali sveža zelišča.
Jajca naj bodo sveža, domača. Takšna so najboljša in tudi vse, kar iz njih pripraviš ima veliko boljši okus od jajc, kupljenih v trgovini (ki so, bog ne daj še baterijske reje). Jajca kokoši, k v svojem življenju še niso videle sončnih žarkov in se niso sprehajala po živozeleni trati, pač ne morejo biti tako okusna. Nekateri razlike v jajcih ne čutijo, jaz jo. A če razlike ne čutiš, še ne pomeni, da je vseeno kaj daješ vase. Veliko več hranil ti bodo prinesla jajčka srečnih kokošk kot tistih, ki so vse svoje življenje zaprte v majcenih kletkah.
Jajca sem nežno razžvrkljala in jim primešala nekaj gostega jogurta. Izbrala sem kozjega, tistega iz Hoferja, ki je zares gost, kremast in božansko dober. Skoraj tako gost je kot grški. Tudi povsem običajen jogurt bo dober, pazi le, da ne bo pretekoč. Jogurt kolačke naredi še posebej sočne in čeprav ima kozji jogurt (vsaj ta, na katerega prisegam) kar nekaj maščobe, pa sem vseeno dodala še malce kvalietetnega oljčnega olja. Za več okusa in zdravih maščob.
Za pripravo kolačkov lahko izbereš praktično katerokoli vrsto moke. Seveda ti priporočam polnovredne in sveže mlete moke, sama uporabljam le takšne. Kupujem jih v trgovini Mok’ca. Pravzaprav jih naročim kar na dom. Mlete so isti dan, kot so odposlane, v trgovinici pa veliko pozornost posvečajo tudi ljudem, ki glutena ne smejo uživati – moke brezglutenskiih žit zato meljejo v posebne prostoru, tako da so te povsem brez primesi drugih mok.
Pri peki kruha najpogosteje uporabljam ajdovo moko, v takšnih slanih kolačkih, pa se po mojem mnenju odlično obnese riževa moka. Namesto bele zanje uporabljam polnovredno riževo moko, torej moko rjavega riža. Kolačke pa seveda lahko pripraviš tudi s kakšno drugo. Pirina bi bila super (če tvojemu črevesju gluten ne nagaja), pa tudi z drugimi bi šlo. Je pa res, da ima vsako žito malce drugačne lastnosti. Nekatere tekočino absorbirajo bolj, druge manj, zato je količino moke potrebno prilagajati. V tem receptu to ne bo težko, saj so kolački zelo hvaležni za pripravo – primerno gostoto preprosto zaupaj svojemu občutku. Moke so si nekoliko različne tudi po okusu. A tista moka, kar ti je že tako ljuba, zagotovo ne bo prinesla slabega rezultata.
Naribanim bučkam, sveže nabrani mladi špinači in prijetno slani feti se krasno poda še kakšno zelišče. Suho ali sveže. Bazilika in origano bi bila tej kombinaciji verjetno čisto okej, a sama se vse bolj navdušujem nad uporabo koprca. Na srečo se ta vsako leto čisto sam pojavi na našem vrtičku. Ima prijeten okus, ki me rahlo spominja na citruse, zato odlično popestri številne jedi. Obožujejo ga predvsem ribe, siri, solate, kumare, brez njega pa ni prave jogurtovo kumaričine omake – ti. tatzikija. Na vrtu je sicer komaj začel odganjati, zato sem v testo vmešala kar suhega (lani sem ga posušila sama, seveda pa ga lahko tudi kupiš), za piko na i pa sem na vrhu pečenih muffinov dodala še malce svežega.
Sestavine:
- 3 jajca
- 125 g kozjega jogurta *
- 10 ml oljčnega olja
- poper
- 125 g naribanih in ožetih bučk (pred ožemanjem je teža nekoliko višja, okoli 185g)
- 25 g drobno sesekljane sveže špinače
- 1 čž suhega koprca (lahko tudi malce več svežega)**
- 125 g polnovredne riževe moke***
- 1 JŽ vinskega kamna
- pol čž sode bikarbone
- 75 g feta sira
- ščepec suhega origana
*ali primerno gostega jogurta (beri zgoraj)
**ali zelišče po izbiri (beri zgoraj). Če koperca nimaš, v zmes naribaj malce bio limonine lupinice.
***ali katerekoli druge moke (beri zgoraj). Količino prilagajaj velikosti jajc ter izboru moke.
Postopek:
Ventilacijsko pečico segrej na 180 stopinj.
Večjo bučko naribaj, malce posoli in pusti stati približno 10 minutk. Nato naribano bučko med dlanmi stisni, da se znebiš čim več vode. Po želji bučke lahko še malce sesekljaš.
V skledi zmešaj moko, vinski kamen in sodo bikarbono ter začini s sveže mletim črnim poprom.
V drugi skledi razžvrkljaj jajčka z jogurtom in oljem. Vanj nato vmešaj drobno naribane in ožete bučke, nasekljano špinačo in koprc.
Združi mokre in suhe sestavine in počasi, a dobro premešaj. Previdno vmešaj še večino na manjše kocke narezanega feta sira. Z zmesjo napolni modelčke za muffine* ter v vsakega dodaj še kakšen košek sira, ki ti je ostal. Potresi z malce suhega origana ter peci približno 30 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. Muffine ohladi na privzdignjeni rešetki- nekaj časa so lahko še v pekaču, še bolje in hitreje pa se bodo ohladili, ko jih osvobodiš.
Kolačke okrasi s svežim koprcem ter ponudi z avokadom, solato, kremno juho ali kar same. Meni so najljubši zares dobro ohlajeni.
*kolačke vedno pečem v silikonskem pekaču, saj se v njem prav zares nič ne prime. Ne potrebuješ niti papirčkov, in z lahkoto jih vzameš iz pekača. Včasih je dovolj že samo to, da pekač obrneš na glavo, kolački pa kar sami popadajo na prosto.
Vidiš? Vidiš kako zelo enostavno in hitro je vse skupaj? Z zgornjimi sestavinami lahko pripraviš 8-10 izredno okusnih, rahlih in sočnih kolačkov (število je odvisno od tega, kako globoke so luknje tvojega pekača). Seveda jih lahko pripraviš tudi več, seveda tako, da količine podvojiš. Ker se v hladilniku lepo obdržijo kar nekaj dni, v njih tako lahko uživaš večkrat na dan, hkrati pa kakšnega odstopiš še komu. Verjetno bi se kolačke dalo prav dobro tudi zamrzniti. Sama nisem poskusila, a sem skoraj prepričana, da bi se prav dobro obneslo. Predvsem pa to lahko pride zelo prav. Ko te zagrabi lakota ali če kdaj ne bo časa za pripravo malice za naslednji dan, zamrznjene preprosto odtajaj na sobni temperaturi.
Vem, da navada ni prav dobra, a sama ob gledanju televizorja, brskanju po spletu (ali telefonu) ter ob branju knjig vedno rada nekaj grizljam. Kolački so idealni, saj ne zahtevajo nobenega pribora. V eni roki muffin, v drugi pa knjiga. Odlično!
Moja tokratna spremljevalka je knjiga Pravilo petih sekund založbe Primus. Ti kar kopiram kaj piše o njej.… Pridružite se milijonom ljudi, ki so odkrili preprosto skrivnost, kako spremeniti kar koli… pravilo petih sekund: če vas prime, da bi ukrepali v zvezi z nekim ciljem, se morate zganiti v petih sekundah, drugače bodo vaši možgani pokopali zamisel. Če ne boste začeli delati tistega, česar se vam ne ljubi, se boste čez eno leto zbudili in znašli na natančno istem mestu. Ker sem zeloooo neodločna in v mnogih situacijah preveč ‘strahopetna’ je ta knjiga točno to, kar trenutno potrebujem. Komaj čakam, da jo v celoti preberem, sem pa prepričana, da bo do konca potrebno speči vsaj še kakšno ‘rundo’ odličnih, sočnih in zdravih prigrizkov 🙂