Čeprav si ne predstavljam življenja povsem brez sladic, pa od njih vsekakor nisem odvisna. Vsak dan si sicer privoščim nekaj sladkega, a je moje sladkanje skoraj vedno povsem brez sladkorja. Ker ne maram pretirano sladkih jedi, je včasih povsem dovolj že nekaj tako zelo preprostega, kot je nekaj koščkov temne čokolade, domača sadna lučka ali zgolj banana.
Kupljenih tort skorajda nikoli ne jem, tudi piškote raje spečem sama. Se pa zelo rada posladkam s sladoledi, a natančno vem, kje imajo zares dobre 😉 Občasno seveda sama spečem tudi kakšno pecivo, ki pa ga navadno sladkam z bolj zdravimi oblikami sladkorja, kot je med, javorjev sirup, kokosov ali nerefiniran ekološki rjavi sladkor ali pa ksilitol.
Ksilitol je poznan tudi pod imenom brezov sladkor in je povsem naravno, neškodljivo živilo, ki ne dviguje krvnega sladkorja, ne hrani glivic in ne škodi zobem. Po okusu, stopnji sladkosti, videzu in strukturi je enak običajnemu, trsnemu sladkorju, zato z njim brez težav nadomestiš sladkor v kateremkoli receptu. Tokrat sem ga uporabila za pripravo zdrave, sladke, a hkrati osvežilne, naravno brezglutenske torte. Zakaj naravno? Ker nisem uporabila že pripravljene brezglutenske mešanice mok, temveč sem povsem običajni, beli riževi moki dodala lepo merico fino mletih pistacij. Te so seveda, tako kot vsi oreščki, povsem brez glutena.
Krema je osvežilna. Sladka, a ne presladka. Za moj okus ravno pravšnja. Če so ti všeč sladice, ki imajo več kreme, količine preprosto povečaj in plasti torte premaži malce bolj na debelo. Meni je toliko povsem dovolj, sploh, ker sem nekoliko več kreme namenila zunanjemu premazu. Je pa res, da sem si košček torte, ki je še ostal za naslednji dan, privoščila s kepico sladoleda, ker… s sladoledom je pač vse še toliko boljše 😉
Krema je dokaj preprosta in zanjo res ne potrebuješ veliko sestavin. Ti pa toplo priporočam, da uporabiš ekološke. Ko gre za mlečne izdelke absolutno prisegam nanje. Zato sem uporabila ekološko maslo in ravno takšen kremni sir. Tudi limona naj bo ‘bio’, sploh, ker za recept potrebuješ kar nekaj limonine lupinice.
Kvaliteta sestavin je vedno pogoj za dober končni rezultat. Pazi, da oreščki ne bodo stari ali žarki, v testo pa zamešaj domača jajčka in nekaj prave burbonske vanilije.
Že dolgo sem si želela narediti limonino torto. Ne presne, to sem že delala, pač pa biskvitno torto, sladko, a hkrati lahko in osvežilno. Ter seveda brezglutensko! Takšno, v kateri lahko uživajo tudi tisti, ki so na gluten občutljivi, alergični, se po uživanju počutijo slabo.
Izbira naravno brezglutenskih žit je precej manjša od tistih, ki gluten vsebujejo. ‘Varni’ so riž, ajda, koruza, kvinoja, proso ter še nekaj manj poznanih žit. Oves sicer glutena ne vsebuje, je pa pri njem potrebna posebna pazljivost, saj je tekom let pri vzgoji prišlo do kontaminacije z glutenskimi žiti, zato, vsaj za celiakaše, ta ni najbolj priporočljiv. Zgodba je malce drugačna, ko gre za certificirano brezglutenske ovsene kosmiče. Ti ne presegajo kritične meje in so tudi za brezglutensko dieto v večini primerov primerni. Hudi alergiki naj se seveda pred tem vseeno posvetujejo s svojim zdravnikom.
A danes so vse skrbi odveč. tudi za celiakaše. Riževa moka je tista, ki dela družbo mleti pistaciji. In ta glutena zagotovo ne vsebuje. Zelo pogosto uporabljam polnovredno riževo moko, sveže mleto v eni izmed ljubljanskih trgovinic. Moka iz belega riža je večinoma ‘rezervirana’ za nežnejše sladice in v tokratni torti se je zares dobro obnesla.
Pistacijine moke ni lahko dobiti, vsaj pri nas ne. Jo pa zlahka pripraviš sam/a. Potrebuješ le nesoljene oreščke in dokaj zmogljiv mikser. Pistacijo najprej olupiš (oziroma kupiš že oluščeno, s čimer prihraniš kar nekaj časa), nato pa jo zmiksaš v čim bolj gladko moko. Na koncu jo le še preseješ, saj tako v testu zagotovo ne bo čutiti večjih delčkov. Teh pa seveda ne zavrzi – odlični bodo za dekoracijo.
Je pa tortica nastala čisto tako – za lepši dan. Včasih pač ne potrebuješ posebnega razloga za sladkanje. Sicer je res, da vsakič, ko mi ‘pade cuker’ ne grem peči tort. Še vedno se najraje posladkam z dobrim sladoledom, koščkom čokolade (preveč je zaradi kasnejših glavobolov žal ne smem) ali kakšnim zdravim sadnim kolačem. Torte navadno pečem za rojstne dneve. Ti so idealne priložnosti za preizkušanje in kreiranje novih receptov, ki so, poleg tega da so sladki, tudi zdravi in hranljivi.
Sestavine:
za biskvit…
- 70g mlete neslane pistacije*
- 155 g bele riževe moke
- 2čž bio pecilnega praška
- ščepec soli
- 200 g mehkega masla
- 200 g kristalnega (brezovega) sladkorja**
- semena stroke vaniilje ali pol čž prav eburbonskevanilije prahu
- 3 jajca
- 125 g ekološkega jogurta
- fino naribana lupinica manjše bio limone
- 1 žlička limoninega soka
*v mešalnik stresi malce več kot 70 g pistacije, saj bo kasneje, ko boš moko presejal/a, na cedilu zagotovo ostalo še nekaj večjih delcev (ki pa jih pozneje poleg grobo sesekljane pistacije lahko uporabiš pri dekoraciji). Pred miksanjem ti toplo priporočam, da odstraniš kar čim več kožice, saj bo tako moka bolj gladka, pa tudi lepše zelene barve.
**po želji seveda lahko uporabiš tudi povsem navaden bel sladkor. Čeprav enako dobra, pa sladica z njim ne bo tako zelo zdrava.
za kremo…
- 75 g masla
- 200 g mletega brezovega sladkorja***
- 200 g kremnega sira
- fino naribana lupinica bio limone
- 1 čž limoninega soka
***kakršenkoli kristalni sladkor lahko spremeniš v prah z nekaj vtrljaji v zmogljivem mešalniku. Enostavno in ekonomično.
za dekor…
- grobo sesekljana neslana pistacija
Postopek:
biskvit…
Pečico segrej na 180 stopinj (ali 160, če uporabljaš ventilacijo). V dobro namaščen pekač s snemljivim dnom (premera dobrih 20 cm) vpni kos namaščenega peki papirja.
V skledi zmešaj moko, mleto in presajeno pistacijo, pecilni prašek in sol.
V drugi skledi z ročnim mešalnikom dobro zmešaj zmehčano maslo s sladkorjem in vanilijo. Jajca razžvrkljaj, nato pa jih postopoma vmiksaj v masleno kremo.
V skledo s suhimi sestavinami daj polovico jogurta ter nežno vmešaj. Prilij jajčno zmes, drugo polovico jogurta, limonino lupinico ter malce limoninega soka. S spatulo dobro, a nežno zmešaj.
Dve tretjini biskvita prelij v pekač ter peci približno 25 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. Pekač odpni in biskvit s pomočjo peki papirja prestavi na rešetko. Svež kos papirja vpni v pekač, vanj zlij še preostalo testo ter speci še preostanek biskvita. Ko se ves biskvit na rešetki ohladi, višjega prečno prereži. Tako dobiš tri enako debele plasti.
Prvo plast premaži s kremo, nanj postavi drugi del in zadevo ponovi. * S preostankom kreme premaži vrh in stranice torte. Posuj z drobno sesekljano neslano pistacijo in postavi v hladilnik, da se krema strdi.
*če se ti bo biskvit zdel presuh, ga lahko pred mazanjem kreme navlažiš z malce sladkane limonade ali zgolj sladke vode.
krema…
Z električnim mešalnikom na nižji hitrosti zmešaj zmehčano maslo z mletim sladkorjem. Nato dodaj kremni sir, limonino lupinico ter malce limoninega soka. Miksaj, da se vse lepo združi, a se maslo preveč ne stopi. Takoj ko kremo pripraviš, z njo namaži tortni biskvit. Premazano torto okrasi z nasekljano pistacijo ter postavi v hladilnik, da se krema primerno strdi.
Po želji torto postrezi s stepeno ekološko sladko smetano, kepico sladoleda ali svežim jagodičevjem.