Bananine palačinke brez glutena s kokosovo kremo in hitrim malinovim džemom

A ni fino, da obstajajo jedi, s katerimi se lahko posladkaš popolnoma brez slabe vesti? Tiste, ki si jih lahko privoščiš ob šestih zjutraj ali desetih zvečer, pa veš, da ti telo ne bo zamerilo? Tudi če jih poješ nekaj več, kot sprva načrtuješ… Sladice, ki niso skupek sladkorja, bele moke in masla, pač pa nahranijo telo in hkrati pocrkljajo še tvojo dušo?

Bananine palačinke so zagotovo ene takšnih. Sploh če belo moko zamenjaš za polnovredno, manj prečiščeno, po možnosti še naravno brezglutensko, ki v želodcu ne bo naredila prav nobene teže.

Bananine palačinke so hkrati ena najbolj enostavno pripravljenih sladic. Z njimi se lahko pocrkljaš že za zajtrk ali popoldan, ko potrebuješ nekaj dodatne energije. Za pripravo ne potrebuješ veliko časa, niti ne sestavin. Moko, jajca, nekaj zdrave maščobe in banano. Obvezno zelo zrelo banano, tisto, ki na lupini že dobiva rjave pikice. Le tako bodo palačinke dovolj sladke, da ti v zmes ne bo potrebno dodajati prav nič sladkorja. Namesto njega naj za dodaten okus raje poskrbijo kakšne fine začimbice. Vanilja, cimet, morda ščepec eksotičnega kardamoma. Če si zares sladkosned/a v zmes dodaj žlico sladkorja, a izberi pravega. Eden boljših je kokosov sladkor, ki se s svojim rahlo karameliziranim okusom k bananam zelo lepo poda.

Kot vidiš, tokratne palačinke niso takšne, kot smo jih včasih poznali. Niso tanke kot papir in jih, premazane z marmelado, skuto ali čokolado, ne moreš zložiti v trikotnik ali zaviti v rolico. Bolj spominjajo na ameriške, malo manjše, a debelejše puhaste palačinke. Te navadno zložijo v stolpič in tako že rahlo spominjajo na torto, sploh če med vsako palačinko dodaš še dobro merico nadeva.

Iz spodaj zapisanih sestavin lahko pripraviš 8-10 palačink, odvisno od njihove velikosti. Nadev je povsem tvoja izbira. Lahko je sadni, mlečni ali čokoladni.

Tretjino svojih palačinkic sem servirala zgolj z nekaj žlicami gostega jogurta. Izbrala sem kokosov jogurt, ki sem ga najprej stresla na cedilo, da je iz njega iztekla še morebitna odvečna tekočina ter z veliko žlico doma pripravljene chia malinove marmelade. Koksovega jogurta nisem sladkala, a če bi namesto njega izbrala grškega, bi mu verjetno dodala žličko medu, saj je sam po sebi nekoliko bolj kislega okusa. Malinova marmelada je pripravljena zgolj iz zamrznjenih malin, žličke javorjevega sirupa ter malce chia semen, ki poskrbijo, da se po kuhanju primerno zgosti. Maline so eden mojih najljubših sadežev. Zaradi kančka naravne kisline, so prijetno osvežilne in v tej kombinaciji lep kontrast sladki banani.

Preostanek palačink sem prihranila za malico. Že zvečer sem med vsako palačinko dala žlico jogurta in žlico marmelade, takšno palačinkino torto preložila v posodo in postavila v hladilnik. Ponoči je krema dobro navlažila palačinke, okusi so se prepojili in zjutraj sem imela občutek, kot da za zajtrk jem čisto pravo torto.

Američani svoj stolp palačink radi prelivajo z velikimi količinami javorjevega sirupa. Že ob pogledu na sladek sirup me zaskelijo zobje. Obožujem sladice, nikakor pa ne maram preveč sladkih. Zato tudi pri palačinkah s sladkorjem nisem pretiravala. Za piko na i bi sicer lahko dodala zgolj kanček javorjevega sirupa ali pa jih potresla z mletim ksilitolom (povsem naravnim in zdravim brezovim sladkorjem), a tega nisem storila. Sem pa kupček današnje sladice potresla z vrečko kolagena.

Kolagen je nekaj, kar uživam dokaj redno. Ne vsak dan, zelo pogosto pa. Kolagen je namreč ena izredno pomembnih snovi, ki jih telo z leti ne zmore več proizvajati. Vsaj ne v zadostni meri. Nahaja se skoraj povsod po telesu, zato igra pomembno vlogo pri številnih procesih. Že leta prisegam zgolj na Novelius Medical Hydrocollagen, ki vsebuje izbrane kolagenske peptide najvišjega kakovostnega razreda, za katere sta značilna optimizirana aminokislinska sestava in izjemna, kar 98% absorbcija v krvni obtok in iz tam v ciljna tkiva, kjer je prisoten kolagenski primanjkljaj (črevesje, mišice, kosti, sklepi, ožilje, koža, lasje, nohti, oči…). Izdelek je iz čistih in naravnih sestavin, brez konzervansov, brez arom. Kljub temu, da je brez sladkorja, dodanih umetnih sladil je njegov okus božanski! Spominja me na pomarančni napitek v prahu 🙂 S vrečkico kolagena v prahu večkrat obogatim svoje napitke (predvsem kurkuma ali matcha latte) ter različne jedi. Razne kaše, jogurte, peciva in seveda palačinke.

Sestavine:

  • 115 ml ovsenega, riževega ali mandljevega napitka
  • 1 zrela banana (cca 100g banane brez olupka)
  • 1 čž prave burbonske vanilije v prahu
  • večji ščep cimeta
  • 2 jajci
  • 125 g polnovredne (rjave) fino mlete riževe moke
  • 1,5 čž vinskega kamna + 0,5 čž sode bikarbone (ali 2 čž pecilnega praška)
  • 2 žlici (cca 20 ml) utekočinjenega kokosovega olja
  • žlica oljčnega olja z okusom vrnice
  • ščepec soli
  • lonček kokosove ga jogurta (kokosove kreme)
  • domača malinova marmelada s chia semeni

Postopek:

Banano olupi in jo z vilico dobro pretlači. Dodaj mleko, olje, jajca, vanilijo in zmešaj. V skledo stresi še presajeno moko s pecilnim praškom (ali kombinacijo vinskega kamna in sode), sol in cimet.

Palačinke speci na malce kokosovega olja.

Dodaj kokosov (ali grški) jogurt ter domač, hiter in zdrav malinin džem. Pripraviš ga tako, da v kozico streseš poljubno količino malin, kakšno kapljico vode ter javorjev sirup. Kuhaš počasi in z vilico pretlačiš maline. Dodaš chia semena, premešaš in pustiš da se džem ohladi in zgosti.

In še ena prav posebna sestavina. Del kokosovega olja sem namreč nadomestila z cvetličnim oljčnim oljem. Gre za ekstra deviško ekološko pridelano slovensko oljčno olje, ki so mu dodani vrtnični cvetovi. Oljčno olje za pripravo palačink ni nujno potrebno, v celoti ga lahko nadomesti kokosovo, vseeno pa ‘običajne’ bananine palačinke spremeni v malce bolj posebno sladico.

Vrtnice so namreč povsem užitno cvetje. Si vedel/a? To ne velja za vrtnice, ki jih kupiš v cvetličarni, pač pa za domače vrtnice, ki niso tretirane z raznimi škropivi in umetnimi gnojili. Stare vrste vrtnic so najbolj aromatične. Res omamno dišijo in so izredno in okusne. Ne le posušene kot vrtnični čaj, pač pa tudi sveže. Z njimi seveda ne gre pretiravati, že en cvetlični list ali dva bosta v jedi povsem dovolj (nočeš imeti občutka da uživaš parfum, kajne?). Če imaš torej to srečo, da na tvojem vrtu raste grm vrtnic, z njimi vsaj za pa posebne priložnosti okrasi svoje kulinarične mojstrovine.

Potem ko sem spekla (in se najedla) okusnih palačink, pa sem preverila še svoje zdravje. Prepričati sem se hotela, da so moje bolečine v grlu zgolj prehlad in ne kaj več. Iz spletne strani Sanotest so mi že pred časom poslali nekaj različnih testov za domačo uporabo, med drugim tudi test okužbe žrela in danes je bil pravi čas zanj. Gre za klinično potrjen in certificiran medicinski ter visoko zanesljiv diagnostični test, ki je namenjen odkrivanju bakterije streptokok. Testiranje je koristno pri ugotavljanju ali boleče grlo povzroča bakterijsko ali virusno vnetje žrela. Testiranje opraviš doma in  rezultat izveš že v 5-10 minutah. Pomirjena sem, da so krivec za moje bolečine očitno le velike temperaturne razlike (in premočne klime). In ker je testiranje tako enostavno, hitro in ga lahko opraviš kar sam/a, sem hitro kliknila na njihovo spletno strabni in si pogledala kaj vse še ponujajo. Na voljo je res veliko število različnih testov in zagotovo bo še kdaj kakšen prišel prav. Vedno je namreč dobro vedeti, kaj vse se lahko dobi, kajne?

Preden pa se zapodim v naročilo, še en nasvet. Zdravje je res naše največje bogastvo, pa naj zveni še tako ‘zlajnano’. Veliko lahko naredimo sami, tudi s pravilno prehrano. In v njej je vedno prostor tudi za sladkanje. Le na pravi način in s pravimi sestavinami. Bananine palačinke bodo zagotovo potešile tvojo potrebo po sladkem in če jih napečeš nekaj več, jih lahko tudi zamrzneš. Ohlajene vsako posebej zavij v prozorno folijo in postavi v zamrzovalnik. Ponovno jih segreješ tako, da jih postaviš v ogreto pečico, kjer se bodo ponovno zmehčale in pregrele.

Dodaj odgovor