Šparglji. Končno sem jih dočakala! Res jih prodajajo že skoraj mesec dni, a tisti niso slovenski. Tile so. Prvi letošnji, primorski. In zagotovo to ni bil moj zadnji šopek špargljev.
Uvoženih nikoli ne kupujem, raje počakam ‘naše’, sveže. Sezona špargljev ni dolga, a v tistih dobrih dveh mesecih se jih res poštno najem. Všeč so mi tako kuhani, kot pečeni. Kuhani morajo biti res na hitro, da so še nekoliko čvrsti, malo ‘na zob’. Prekuhanih, uvenelih pač ne maram. Pečeni na olivčku so tudi enkratni. Sploh če jih fino začiniš s grobo morsko soljo (ali nežnim solnim cvetom), morda še s sveže mletim poprom. Lahko jih spečeš tudi v pečici ali pa na žaru. Na žaru lahko kar brez maščobe – že ogenj ji da poseben okus.
Šparglji so užitni tudi surovi, narezani na tanke rezine (najbolje da se jih lotiš kar z lupilnikom za zalenjavo). Meni surovi sicer niso najbolj všeč, lahko pa poskusiš.
Špargje uporabljam kjerkoli jih le lahko. V rižotah in drugih žitnih jedeh, testeninah, skupj s krompirjem, ribami, mesom ali jajci. Večina teh ‘receptov’ je tako zelo enostavnih, tako zelo, da se še spomnim ne, da bi jih delila s teboj. A hkrati so jedi, v kateri stopijo šparglji, tako zelo okusne. Sem pa v preteklih letih vseeno objavila že kar nekaj idej, kako si s temi zdravimi in okusnimi zelenimi poganjki lahko popestriš svoj obrok. Če te zanimajo, hitro pobrskaj po spletni strani, Instagram profilu cook.eat.and.smile, najenostavnejši pregled vseh receptov pa ti je na volju na Pinterestu (klik).
Sama sebi (in morda tudi tebi) sem v preteklosti že dokazala, da se šparglji zelo lepo podajo h grahu, popestrijo različne testeninske jedi ter so enkratni skupaj s krompirjem (kuhanim ali pečenim). Danes sem si jih privoščila v kombinacije vsega zgoraj naštetega.
Že nekajkrat sem zasledila recept za testenine (bodisi peresnike, svedrčke ali rezance) s krompirjem in kuhanim stročjim fižolom. Vedno se mi je kombinacija pašte s krompirjem ali pašte s kruhom zdela nenavadna, nekaj, česar si sama zagotovo ne bi pripravila. Potem, ko sem ugotovila, da kruh pravzaprav lahko precej popestri testeninske jedi (predvsem v obliki hrustljavo zapečenih drobtninic ali na olivnem olju popečenih krutonov – sploh če jim dodaš še nekaj česna in svojih najljubših zelišč), zato sem tokrat poskusila še s krompirjem.
Je pa res, da krompirja nisem kombinirala z običajnimi pšeničnimi testeninami. No, teh tako ali tako ne uporabljam, saj imam veliko raje pirine, ajdove ali polnovredne riževe.
Za osnovo sem raje uporabila testenine, ki so, pazi to, narejene zgolj iz posušenega in fino mletega graha, torej iz grahove moke. Ne le da so izredno okusne, tudi zelo zdrave so. Kuhane so že v dveh (ja, dveh!) minutah in tako idealne za vse, ki se jim vedno tako zelo mudi 😉 Ker v njih ni žitne moke, so povsem brez glutena, sama pa sem za piko na i izbrala še takšne, ki so pripravljene iz ekološko pridelanega graha. Najdeš jih v nekaterih izbranih trgvoinicah z zdravo prehrano ter na spletni strani Gluteno, ki pa ni rezervirana zgolj za tiste, ki glutena ne smejo ali ne želijo uživati, pač pa za vse, ki radi poskusijo nekaj novega, okusnega in zdravega. Z izborom testenin sem toraj odkljukala kar dve sestavini. Pašto in grah.
Struktura testenin in okus graha, zraven pa kuhan, nežen mlad krompirček in seveda šparglji. Top kombinacija, pripavljena v manj kot 15ih minutah. Za še večjo prehrambeno vrednost dodaj še nekaj temnolistnate zelenjave. Namesto špinače poskusi z mladimi koprivami. Kuhane imajo izredno nežen okus, pa še povsem brezplačne so! Tvoje telo bodo oskrbele z lepo merico različnih vitaminov in mineralov.
In čeprav bi k testeninam izredno lepo pristajal strok česna, pa ga v tem času raje zamenjaj za list ali dva drobno sesekljanega čemaža, ki bodo jed začinila ravno prav. Okus čemaža ne bo prevladal, bo pa jed lepo popestril. Zato se hitro odpravi se v bližnji gozdiček. Na sprehod, svež zrak in po nekaj listkov te čudovite divje hrane.
Sestavine:
- 75 g grahovih testenin*
- 100 g mladega krompirja
- 10 špargljev
- nekaj čemaževih listkov
- šopek mladih kopriv**
- avokadova omaka
za avokadovo omako…***
- dobra polovica zrelega avokada (cca 70 g avokadovega ‘mesa’)
- cca 15 ml limoninega soka (oz. po okusu)
- cca. 25 ml oljčnega olja (oz. po potrebi)
- sol (po okusu)
- sveže mlet črni poper
- malce naskljanega čemaža
*namesto grahovih lahko uporabiš tudi druge poljubne testenine. Sama bi izbrala brezglutenske, na primer riževe. V primeru, da nimaš grahovih testenin, poleg špargljev in krompirja skuhaj še nekaj graha.
**najokusnejši in najbolj zdravi so majhni vrhnji listi koprive.
***omako prilagodi svojemu okusu. Z dodajanjem limone začni postopoma, saj so si ti agrumi med seboj glede kislosti lahko precej različni. Tudi olje dolivaj postopoma, dokler ne dobiš primerne gostote. Omako sproti poizkušaj ter dodaj toliko soli, popra in čemaža, da ti bo ta kar se da všeč.
Postopek:
Za omako v mikserju zmiksaj vse sestavine, sprva brez olja. Tega dodajaj postopoma, dokler ne dobiš lepe kremaste polivke. Omako poskusi ter prilagodi svojemu okusus (z ustreznim dodajanjem limone, soli, olja in/ali čemaža).
V vodo daj na večje koščke narezan mlad krompir (lahk oga olupiš, ali le dobro skrtačiš). Zavri, vodo soli in kuhaj nekaj minut. Ko je krompir na pol kuhan*, dodaj še na približno 2 cm narezane šparglje, v zadnji minuti pa še testenine (če uporabljaš testenine, ki se kuhajo dalj časa, jih dodaj že na začetku kuhanja). Odstavi, dodaj koprive, premešaj, da uvenijo, nato pa vse skupaj stresi na cedilo.
Vmešaj nekaj listov drobno sesekljanega čemaža ter žlico avokadove omake. Prelij z nekaj kapljicami oljčnega olja ter serviraj s čemaževimi cvetovi (ali popki, če se ta še ni razcvetel) ter cvetovi koprive. Po želji dodaj še nekaj tankih rezin najljubšega sira.
*krompir lahko kuhaš tudi v ločeno, če te ne moti pomivanje dveh posod
Za vse, ki obožujete kremasto strukturo, pa niste najbolj navdušeni nad kremastimi smetanovimi polivkami, je tukaj avokado. Iz zrelega sadeža lahko hitro in enostavno pripraviš odlično omakico, ki večkrat pride prav. Kot vidiš, zanjo potrebuješ le nekaj kvalitetnega oljčnega olja (kakršno je npr. ekološko olje Morgan), limono in sol. Ter poper, če želiš in ti je všeč. Pomembno je, da omako prilagodiš svojemu okusu, zato jo med miksanjem nikar ne pozabi poizkušati.
Omako seveda lahko izpustiš in namesto nje testenine bogato preliješ z oljem. Hladno stiskano oljčno olje je zagotovo eno najblj zdravih vrst maščob, ki tvojemu telesu ne bodo škodile, ravno obratno. Največ koristi pa seveda lahko dobiš kadar posežeš po kvalitetnih ter ekoloških oljih.
Čisto na koncu pa – sir. Izberi svojega najljubšega, pa naj bo to parmezan, ementalec, kozji ali ovčji sir ali pa morda mehkejše vrste sira, kakrši so feta, na koščke natrgana mocarela, celo ricotta. Vegani sir izpustite, uporabite vegansko različico ali pa čez testenine posujte mešanico soli in kvasnih kosmičev.
Zdaj pa res – imaš 15 minut? Potem si pripravi to zdravo, hranilno, okusno pomladno večerjo. Še namig: testenine so odlične tudi naslednj dan, hladne, zmešane v skledi motovilca. In kot takšne odlična malica za službeno kosilo.
Me pa zanima – katera oblika testenin je tvoje najljubša? Iz katere moke ti najbolj teknejo? S čim jih najraje kombiniraš? Tvoje ideje so lahko nekomu drugemu navdih – krasna inspiracija ali rešitev za dneve brez kuharskih idej 😉