Prosen kruh (in sladek skutno pehtranov namaz)

Še vedno sem prepričana, da je kruh osnovno živilo in da uživanje v njem ni nikakršen prehranski greh, čeprav nas novodobne diete večkrat prepričujejo v nasprotno. Je pa res, da telo vsakega kruha ne bo enako vesel. Industrijske bele pšenične štruce, polne dodatkov in prevelikih količin soli zagotovo niso prava rešitev kadar želiš jesti zdravo. Na srečo je danes ponudba pekovskih izdelkov izredno široka in če znaš brati deklaracije ter izbirati premišljeno, si lahko kupiš odličen in polnovreden kruhek.

Še bolje pa je, če kruh spečeš sam/a. Pri meni je peka kruha postala vsakotedenska stalnica. Navadno ga pečem v sobotah. Najraje ajdovega z drožmi, ki ima neverjetno mehko sredico in super hrustljavo skorjico. Za telo so droži pravi balzam, saj je takšen kruh veliko lažje prebavljiv, v želodcu pa ne povzroča teže. Če hkrati posežeš še po ekoloških, sveže mletih mokah, morda celo takšnih, ki ne vsebujejo glutena (ajda je že ena takšnih), je uživanje kruha za črevesje še toliko bolj prijazno.

Kljub temu, da svojega ‘ajdovčka’ ne bi zamenjala za nič na svetu, pa vsaj enkrat mesečno rada spečem tudi malce drugačno vrsto kruha. Rada kombiniram različne moke, včasih dodam semena, včasih celo oreščke. Kvasa skorajda nikoli ne uporabljam, veliko raje imam kombinacijo vinskega kamna in sode bikarbone (ki v ustreznem razmerju nadomestita pecilni prašek), za vezivo pa pogosto poskrbijo luščine indijskega trpotca, ki v stiku s tekočino želirajo in pomagajo, da moke, ki glutena ne vsebujejo, vseeno ustvarijo prožen in nedrobljiv končni izdelek.

Ko gre za peko kruha najraje uporabljam ajdovo in riževo moko, pa naj bo ta bela ali polnovredna. Pred kratkim sem pekla kruh s kvinojino moko (zrna kvinoje sem preprosto zmiksala v moko ter uporabila v receptu), pa tudi s čičerikino sem se že večkrat poigrala. Ker vsaka izmed mok zahteva svojo stopnjo hidracije, morata biti količina in razmerje med posameznimi vrstami moke pri brezglutenskih kruhih dokaj natančna. Sploh če ne uporabljaš kvasa, jajc ali različnih umetnih veziv v stilu xantan ali guar gumijev. A ne ustraši se prehitro. Tudi kruh, ki je povsem brez glutena in kvasa je lahko odličen in za pripravo povsem enostaven. Na tej strani najdeš res že veliko receptov za tovrstne pekovske izdelke. Poišči jih! Najlažje kar preko Pinteresta (če ga imaš). Poišči me: Katja Ropoša in klikni na mapo Cook, eat and smile in pokazale se ti bodo fotografije prav vseh objavljenih receptov – le klikni na tistega, ki se ti zdi mamljiv in že te čaka recept zanj.

Če si ljubitelj/ica prosene kaše in veš, kako zelo zdravo je proso za tvoje telo, pa speči kruhek po receptu, ki ga prilagam tokrat. V njem namreč ni (skoraj) nič drugega kot proso. Hlebček zelo lepo uspe, kruh je poln, polnovreden, zdrav in hkrati okusen. Okus morda nekoliko, res rahlo, spominja na koruzni kruhek, a je veliko boljšega okusa (koruznega kruha pravzaprav ne maram, tale pa mi je na primer zelo všeč).

Če imaš raje bolj slan kruh, v zmes dodaj več soli ali pa morda vtihotapi še kakšno zelišče. Proseno moko lahko kupiš ali pa, tako kot jaz, kašo kar sam/a zmelješ v malce boljšem mikserju.

Kruh je dovolj kompakten, da ga lahko razrežeš tudi na tanke rezine ter jih uporabiš za sendvič. Raje kot sendviče imam obložene kruhke in zanje rezine kateregakoli kruha vedno rada še dodatno popečem v opekaču kruha in s tem poskrbim za hrustljavost, ki mi je tako zelo všeč. In še nasvet: če se ti slučajno kdaj zgodi, da kruh (ni pomembno kakšen) ne bo dovolj pečen, ali da ga, bognedaj, razrežeš še vročega in se zaradi prekratkega časa hlajenja v notranjosti še malce paclja, je toaster odlična rešitev.

Prosena kaša ni le brez glutena, pač pa tudi eno najbolj alkalnih oziroma bazičnih žit. To pomeni, da telesa ne zakisa, kar mu omogoča optimalno delovanje ter vpliva na dobro počutje.

Zakisanost telesa je v današnjem sodobnem svetu zelo pogosto. Zanjo ni krivo le nezdravo prehranjevanje, kamor sodijo osiromašena hrana, velike količine sladkorja ter procesirani industrijski izdelki, pač pa tudi izpostavljenost številnim dejavnikom iz okolja, stres, premalo tekočine in gibanja.

Vse to prispeva k razvoju kislega okolja, ki zelo ustreza škodljivim organizmom in glivicam, ki prebivajo v našem telesu. Ti se razbohotijo in ustvarjajo še večjo zakisanost telesa, ki vodi v različne zdravstvene težave, bolečine v mišicah in sklepih, slabšo odpornost, številne avtoimune bolezni, spremembe na koži, nohtih in laseh. Vse hujše bolezni so navadno povezane z zakisanostjo telesa, zato je tako zelo pomembno s čim hranimo svoje telo. Najbolj alkalna je še vedno zelenjava, živalski izdelki pa verjetno najmanj. Pri žitih so precejšnje razlike, a proso je zagotovo eno najboljših.

Ravno zato bo tudi prosen kruh korak v pravo smer. Proso je hkrati bogato tudi z B vitamini in minerali, kot so fosfor, magnezij, kalij, železo in kalcij. Vsak izmed teh pa igra pomembno vlogo v delovanju telesa. Proso čisti črevesje, razstruplja telo, preprečuje razvoj bakterij in pospešuje odvajanje vode. Menda pa naj bi bil celo naravni antibiotik.

Kruh sem spekla v tednu, ko se vsi že počasi pripravljamo na velikonočne praznike. Ob bogato obloženi mizi bo takšen kruhek zagotovo našel svoje mesto ter s svojimi učinkovinami nekoliko omilil gurmanske pojedine, ki nas čakajo.

Ker letos potice ne bom pekla, sem pa pred kratkim v dar dobila nekaj suhega pehtrana, sem si za h svežemu kruhku hitro pripravila še odličen skutno pehtranov namaz. Ali spominja na pehtranovo potico ali ne, ne vem, saj te pravzaprav še nikoli nisem jedla. Pri nas že od mojega otroštva kraljuje orehova, sem se pa sama v pretelih letih poigrala tudi z malce drugačnimi nadevi (in seveda testi). A pehtrana nikoli ni bilo v njih. Tokrat sem ga uporabila v namazu (in isti dan še v pirinih pomarančno jagodnih muffinih), pehtranova potica pa morda prode na vrsto ob enih izmed naslednjih praznikov.

Sestavine:

  • 400 g prosene moke* (ali prosene kaše)
  • 2 čž pecilnega praška
  • 3/4 – 1 čž fino mlete soli
  • 1/2 čž sode bikarbone
  • 1 jž jabolčnega kisa
  • 25 (ali raje še kak gram več) indijskega trpotca
  • 625 ml vode

* v zmogljivem mikserju lahko proseno moko hitro in enostavno zmelješ tudi sam/a. Jaz uporabjam Nutribullet in v nekaj minutah proso zmelje v fino moko. Pred uporabo v kruhu jo vseeno presejem še na cedilu, da ujamem morebitne večje delce

Postopek:

Pečico segrej na 160 stopinj Celzija. Podolgovat pekač obloži s peki papirjem tako, da je ta nekoliko višji od robu pekača.

Pripravi dve večji skledi. V prvi zmešaj trpotec z vodo in kisom ter pusti, da želira.

V drugi skledo presej moko, ji dodaj pecilni prašek, sodo bikarbono in sol in premešaj. Suho mešanico nato stresi na želiran trpotec in s silikonsko spatulo res dobro premešaj. S pomočjo spatule gosto zmes ‘prelij’ v pekač ter postavi na rešetko v vročo pečico.

Peci 80 minut (po približno eni uri ga z nožkom po vrhu nekajkrat malce zareži (neobvezno). Ko se je kruh pekel približno 80 minut, dvigni peki papir ter ga iz pekača preloži direktno na rešetko ter tako peci še 15 minut. Kruh je pečen, ko se rahlo obarva in s trkom na dnu malce zadoni. Zapri vrata ugasnjene pečice, ter kruhek pusti v njej še približno 10 minut.

Nato mu odstrani papir ter ga ohladi na rešetki. Šele popolnoma ohlajenega razreži na poljubno debele rezine.

S teboj delim še recept za namaz, če ti morda pride prav 🙂 Natančnih količin nimam, oziroma so le-te odvisne od tvojega okusa. Predlagam ti, da jih sproti doziraš in prilagodiš svojemu okusu.

Za namaz potrebuješ:

  • skuto (najbolje ricotto, moja izbira je odlična kozja albuminska skuta)
  • nekaj kapljic limone
  • žlico medu
  • sveže nastrgano lupinico ekološke limone
  • ščepec cimeta
  • zdrobljen suh pehtran

Kako do namaza?

V mešalniku zmiksaj ricotto. Dodaj ji malce limone, medu in sveže naribane limonine lupinice. Začini z nekaj suhega pehtrana in po želji ščepcem cimeta. Ponovno zmiksaj, da se sestavine združijo v enoten namaz. Poskusi ga in prilagodi svojemu okusu – več limone, limonine lupinice, medu – kar ti ustreza in tako, da bo namaz popoln.

Kako se na praznike pripravljaš ti? Bo dišalo po potici ali ‘le’ po kruhu? Že veš kako boš okrasil/a jajčka? Bosta na mizi šunka in hren? Morda prata? Imaš še nekaj dni časa da napišeš seznam sestavin, narediš plan kuhanja in se lotiš dela. Zato, da boš na praznični dan brez skrbi in bo tvoja naloga le uživanje v doma pripravljenih dobrotah.

Dodaj odgovor