Sočni kolački bodo kot nalašč za veliko noč. Veliko lažji so od tradicionalne potice in dobrodošla popestritev praznične mize. Slajeni so z ekološkim nerefiniranim rjavim sladkorjem, za sočnost pa so poskrbele rozine, namočene v sveže iztisnjen pomarančni sok.
Piko na i in zares poln okus jim da kanček pomarančnega olivnega olja (verjemi, okus olja je božanski in že nekajkrat se nisem mogla upreti, da si na spletni strani oljčnih olj Morgan poleg klasičnega olivčka ne bi naročila tudi tega). Če takšnega olja (še) nimaš, vseeeno lahko uživaš v rahlih, popolnoma brezglutenskih zalogajčkih. V zmes preprosto vtihotapi malce več sveže nastrgane lupinice bio pomaranče.
Bi pa danes rada nekaj vrstic namenila tudi zdravju jeter. Sploh v času, ko se bodo mize šibile od težke hrane, kot so kvašene potice iz bele moke, pogostokrat preslane šunke, mastni siri ter velika količina jajc (tudi tistih, čokoladnih) je prav, da poskrbimo zanje oziroma preverimo, ali delujejo tako, kot morajo.
Jetra so največji notranji organ in hkrati tudi največja žleza v človeškem telesu. Sodelujejo pri presnovi ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob, v jetrih se skladiščijo vitamini in minerali, s pomočjo jeter poteka vsrkavanje hranilnih snovi. Jetra s svojim močnim sistemom razstrupljanja pretvarjajo zdravila in strupe v molekule, ki jih nato izločimo iz telesa skozi ledvica ali skozi črevesje.
Ker jetra ne bolijo, je okvaro ali bolezen jeter težje odkriti. Čeprav je za težave z jetri značilnih kar nekaj simptomov, kot so slaba in počasna prebava, občutek napihnjenosti, slabost, temen urin, občutek neprestane utrujenosti, tiščanje pod desnim rebernim lokom, povišane vrednosti holesterola in celo težave s kožo, vse od izgube sijaja in zdrave bele barve do srbečice, pa so simptomi pogosto spregledani ali pa jih preprosto ne pripisujemo slabšemu delovanju jeter.
Jetra imajo sposobnost samoregeneracije, a ta bo uspešna le, če jih ‘pocrkljamo’ s hrano, dopolnili in življenjskim slogom, ki jim ustreza. Da bodo lahko uspešno opravljle vse pomembne funkcije je prav, da preverimo v kakšen stanju so. Na srečo so danes na voljo cenovno ugodni testi, ki jih lahko opravimo kar v udobju svojega doma. Sanotest ponuja veliko različnih visoko zanesljivih testov za različne težave in bolezni, med katerimi je tudi test delovanja jeter. Gre za klinično potrjen in certificiran medicinski diagnostični test za domačo uporabo.
Kljub temu, da ne kadim in ne uživam alkohola (obe razvadi namreč močno škodujeta zdravju juter), pa vem, da bi nanje lahko bolj pazila. S sladkorji sicer ne pretiravam, oziroma se sladkam večinoma z doma pripravljenimi, polnovrednimi slaščicami (in še to bolj kot ne ob posebnih priložnostih), spijem pa veliko premalo tekočine. Blizu ničle pravzaprav. Poleg tega sem pogosto pod stresom (le kdo dandanes ni?), kar jetra še dodatno obremenjuje. Zato sem se odločila, da opravim test in preverim, če je z mojimi jetri vse okej. Da bom z mirno vestjo uživala v praznikih, ki prihajajo. Ob vseh teh dobrotah, pa vseeno ne bom pozabila uživati še v hrani, ki jo bodo vesela tudi jetra. Ovseni kosmiči, temnolistnata zelenjava, avokado, oljčno olje, jagodičevje, stročnice ter oreščki in semena so le nekatera živila, ki jim koristijo. Na srečo imam prav vse zelo rada.
Sestavine:
za kolačke…
- 25 g rozin
- 20 ml sveže iztisnjenega pomarančnega soka
- 100 g naribanega korenja
- 85 g svetle ajdove moke
- 25 g mletih mandljev
- 75 g rjavega sladkorja
- 1/2 čž pecilnega praška
- 1/2 čž sode bikarbone
- 1/2 čž mletega ingverja
- 75 ml olja*
- 1 večje jajce
- nastrgana lupinica bio pomaranče*
*uporabi ekološko, hladno stiskano olje nevtralnega okusa kot je sončnično ali neintenzivno oljčno olje. Za boljši in bolj intenziven pomaranči okus, približno 20 ml olja nadomesti z oljčim z okusom pomaranče. Če tega nimaš, v zmes naribaj 1 polno čž bio pomaranče lupinice (zgolj oranžen del)
za kremo…
- 100 g indijskih oreščkov
- 30 ml javorjevega sirupa
- 20 ml sveže iztisnjenega limoninega soka (ali kombinacije limone in pomaranče)
- 20 ml rastlinskega napitka (ovseno ali riževo mleko)
- ščep prave burbonske vanilije v prahu
za sladko hrustljavo ajdo…
- 15 g surove (nepražene, zelene) ajdove kaše
- 15 g rjavega sladkorja
Postopek:
Na predvečer: v večji količini vode namoči indisjke oreške.
Na dan peke:
Čez noč namočene oreške dobro speri ter jih odcedi. Dodaj jim vse ostale sestavine ter v zmogljivem mešalniku zmiksaj v gladko zmes. Kremo poskusi ter sladkobo prilagodi svojemu okusu. Več limone bo kolačke prijetno osvežilo, več sladila pa bo zadovoljilo tiste bolj sladkosnede. Kremo prestavi v hladilnik.
Pečico segrej na 160 stopinj (za ventilacijsko ali na 180 za klasično peko). Olupi ter naribaj korenje.
V prvi skledi združi vse suhe sestavine, v drugi pa z metlico premešaj jajce in olje. Mokre sestavine prilij čez suhe, dodaj rozine, skupaj s pomarančnim sokom v katerem so se namakale ter vnaprej naribano korenje. Dobro premešaj in z zmesjo napolni pekač* za kolačke . Peci približno 25 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. Ohladi jih na rešetki.
S pomočjo žlice kremo indijskih oreščkov nadevaj v dresirno vrečko in jo nabrizgaj na povsem ohlajene kolačke.
Za hrustljav posip pripravi enako količino rjavega sladkorja in nepražene zelene ajde. Na majhni suhi ponvici ajdo čisto rahlo prepraži, nato jo pretresi v skodelico. Nato na ponev stresi sladkor ter ga na nežnem ognju rahlo stopi, pri tem pa ves čas kroži s ponvijo, da se sladkor ne prismodi ter se enakomerno stopi. Ko se stopi, rahlo obarva in karamelizira, vanj stresi ajdo, odstavi z vročine ter z (leseno) žličko premešaj ter v tankem sloju preloži na pekač ali raven krožnik, obložen s peki paprijem. Ko se strdi, razdrobi na majhne koščke ter z ajdo posuj svoje kolačke. Poleg sladke ajde za posip lahko uporabiš še granule cvetnega prahu, manjše žitne napihnjence ter lupinico ekološke pomaranče.
Če rob krožnika okrasiš z nekaj pomarančnega olja, preden nanj postaviš kolaček, ki ga nato sproti pomakaš vanj, bo sladica le še okusnejša.
*silikonski pekači so za muffine daleč najboljši, saj se nanje čisto nič ne prime.
Velika količina sladic zagotovo ni prava izbira za vsakodnevni jedilnik, sploh če so pripravljene iz osiromašene ter prečiščene pšenične moke, belega sladkorja, večjih količin masla ter sladke smetane. Vseeno pa se jim ni potrebno odreči. Sladke jedi popestrijo življenje in prav je, da v njih znaš tudi uživati. Naj bodo rezervirane za posebne priložnosti in ne za vsak dan. Sladice naj bodo pripravljene doma, z veliko mero ljubezni in sestavinami, ki v telesu ne bodo povzročale večje škode. Takšna je tudi današnja – poskusi in se prepričaj 😉
19. april je svetovni dan jeter. Pomislimo nanje ter se ob uživanju živil, zaradi katerih nam bodo jetra hvaležna, tudi sladkajmo čim bolj zdravo. Konec koncev je zdravje res največ, kar imamo.
One comment