Današnja sladica je sladica, ki sem jo letos spekla namesto velikonočne potice. Prazniki res še niso tu, sem pa sladico naredila dober teden prej zato, da idejo lahko delim tudi s teboj. In morda bo ravno ta kolač krasil tvojo letošnjo velikonočno mizo. Ker pa je do praznikov še kar nekaj časa, morda kakšno manjša potičko kljub vsemu še vedno potisnem v pečico 😉
Pri nas morda ne, v tujini pa so korenčkove torte izredno priljubljene, sploh v tem času in okoli omenjenih praznikov. Pred leti sem korenčkovo torto naredila prvič, danes drugič. Seveda recept ni enak, je pa prav tako okusen in hkrati zdrav kot tisti prvi. Obe sta veganski in če sem pri prvi uporabila kombinacijo različnih mletih oreščkov, sem se tokrat odločila za naravno brezglutensko moko – mojo najljubšo, svetlo ajdovo moko.
Ker belega sladkorja ne uporabljam, vseeno pa se za kolač (in praznike) skorajda spodobi nekaj sladkega, sem se odločila za ekološki nerefeniran rjavi sladkor, ki sem ga kombinirala z malce kokosovega sladkorja. To lahko storiš tudi ti, lahko pa ostaneš zgolj pri rjavem. Ker jajc v testu ni, sem za vezivo uporabila žlico mletih lanenih semen ter čežano, ki je hkrati z oljčnim oljem poskrbela še za sočnost. Čežano lahko skuhaš sam/a ali pa kupiš že pripravljeno. Pazi le, da v njej poleg (ekoloških!) jabolk ne bo ničesar drugega. Nobenih sladkorjev (v kolaču je sladkorja povsem dovolj), še manj pa nenaravnih, umetnih dodatkov. Kadar pripravljam čežano za kakšen zajtrk (odlična je na primer v kombinaciji s proseno kašo in brusnicami) jo pripravim sama, za peko pa včasih uporabim tudi bližnjico. Sploh ker se zelo okusno, ekološko, nesladkano čežano lahko kupi v eni najbolj znanih in cenovno ugodnih živilskih trgovin, ki se zagotovo nahaja tudi v tvojem kraju. V kozarčku jo je dovolj za kolač in še nekaj zajtrkov. V kombinaciji s kašami ali kosmiči, kot pika na i kremastemu grškemu jogurtu, kot nadev za palačinke ali čez debel sloj surovega ekološkega masla, premazanega na kos domačega kruha.
Smetana na vrhu kolača pravzaprav ni smetana. Je stepeno kokosovo mleko s kokosovim jogurtom, ščepcem prave vanilije in žlico mletega ksilitola (povsem naraven in telesu prijazen sladkor). Ga nimaš? Uporabi običajen bel sladkor. Žlica za celoten kolač res ni veliko in telo ti občasnih prekrškov zagotovo ne bo zamerilo. Ali pa sladkor – če ne maraš sladkih sladic, preprosto izpusti.
Seveda pa v korenčkovem kolaču ne manjka tisto, kar ga dela tako posebnega. Korenje. Če zaradi tega misliš, da bo tvoja sladica neokusna, dodatek korenja pa bo bolj spominjal na slan zelenjavni kolač, se motiš. Korenje je že samo po sebi precej sladko in se s sladico lepo zlije ter poskrbi za dodatno sočnost biskvita (ter mimogrede še za nekaj vitaminov). In verjemi, da prav nihče ne bo ugotovil, da si v sladico ‘skril/a’ nekaj nastrganega zelenjave.
Sestavine:
za kolač…
mokre sestavine…
- 120 g naribanega korenja
- 100 g nerefeniranega rjavega trsnega sladkorja
- 20 g kokosovega sladkorja*
- 150 g jabolčne čežane
- 85 ml oljčnega olja
- 45-55 ml vode**
*če kokosovega sladkorja nimaš, uporabi 120 g rjavega sladkorja in kakšno kapljico olja manj. Kokosov sladkor zna bistkivt nekoliko izsušiti, zato kadar pečeš z njim, z maščobo ne skopari.
**količina vode je odvisna predvsem od gostote čežane. Pri doma pripravljeni verjetno sploh ne bo potrebna, pri kupljeni, ki je navadno gostejša, pa je obvezna. Z vodo se namreč veže laneno seme in tako ustvari nekakšen gel, ki v veganski peki nadomesti jajca
suhe sestavine…
- 180 g svetle ajdove moke
- 1 JŽ mletih lanenih semen***
- 1 čž sode bikrbone
- 1 čž pecilnega praška (ali 1/2 čž vinskega kamna in 1/4 čž sode bikarbone)
- ščepec soli
- 1 čž mletega cejlonskega cimeta
- 1 č ž mltega ingverja
- 1/4 čž naribanega muškatnega oreščka
- ščep mletih klinčkov (oziroma nekaj zdrobljenih ‘glavic’ nageljnevih žbic)
***priporčam, da jih zmelješ sam/a, da bodo sveža in fino mleta, predvsem pa ne žarka. Uporabi kavni mlinček ali zmogljiv mešalnik. Za lažje miksanje zmelji malce večjo količino in nato odmeri količino, ki jo potrebuješ. Lan naj bo zmlet v moko, a z vrtlajaji ne pretiravaj, da iz semen ne nastane maslo
za kremo…
- pločevinka kokosovega mleka (s cca 70% kokosovega deleža, brez umetnih dodatkov)
- 120 g kokosove kreme oz. kokososovega jogurta
- ščep prave purponske vanilije v prahu (ali semena vanilijevega stroka)
- po želji: žlica ali dve mletega ksilitola
za okras…
- nasekljane pistacije (ali drugi poljubni oreščki)
- jedilni suhi vrtnični listi (neobvezno)
Postopek:
dan pred pečenjem…
Pločevinko kokosovega mleka postavi v hladilnik, da se gostejši del loči od tekočine.
za kolač…
Pečico segrej na 175 stopinj Celzija. Podolgovat pekač obloži s peki papirjem (da ne leze ga spodaj premaži z malce olja).
V večji skledi dobro zmešaj vse mokre sestavine, v drugi skledi pa posebaj še suhe. Najboljše, da te preseješ skozi cedilo, saj bo tako kolač zares rahel. Suhe sestavine nato vmešaj v mokre in pusti, da zmes počiva vsaj 20 minut ter da mleto laneno seme želira.
Po počivanju mora biti zmes gosta in nekoliko mokra, ne pa tekoča. Prelij jo v pekač ter peci cca 50-60 minut (odvisno od pečice). Kolač je pečen, ko lesena paličica po vbodu vanj ostane suha.
Kolač na rešetki popolnoma ohladi.
za kremo…
Pripravi skledo (pred tem jo lahko za nekaj časa hraniš v hladilniku, da bo mrzla). Odpri pločevinko ter iz nje z žlico izdolbi gostejši, zdaj že povsem trd del kokosovega mleka (v 400ml pločevinki bo približno 200 g trdega dela). Z električnim mešalnikom kokos stepi v rahlo, puhasto zmes. Nato dodaj jogurt, vanilijo ter skozi cedilo presajen mlet sladkor (brezovo sladilo). Ponovno zmiksaj ter s kremo premaži kolač (ali pa jo postavi v hladilnik, dokler kolač ni povsem ohlajen). Potresi še z nasekljano pistacijo ter po želji z užitnimi cvetličnimi lističi. Ponudi takoj ali pa sladico postavi v hladilnik, da se krema nekoliko strdi.
Ob vsem tem sladkanju, pa čeprav precej bolj zdravem od običajnih kolačev, pa nikakor ne smeš pozabiti na dnevno dozo vitaminov in mineralov. Za nekaj teh so že v sladici poskrbela jabolka in korenje, a to seveda ni dovolj. Predvsem v spomladnem obdobju, ko so na pohodu različna prehladna obolenja ter v času praznikov, ko so mize polne težkih jedi, ne pozabi uživati večjih količin svežega sadja in zelenjave. Tudi maščobe so zaželjene, seveda nenasičene, predvsem v obliki hladno stiskanih olj, oreščkov, semen, mastnih rib in avokada. Ravno maščobe bodo telesu pomagale, da sprejme tako zelo potrebne vitamine in minerale.
Če sadja in zelenjave ne maraš ali ga preprosto ne moreš pojesti dovolj, so prehranska dopolnila lahko odlična dopolnitev tvoji vsakodnevni prehrani. Sploh danes, ko so živila zaradi načina pridelave, zatiranja škodljivcev ter dolgega skladiščenja močno izropana vseh hranil.
Dopolnila lahko kupiš že skoraj v vsaki trgovini, a pazi, razlika med njimi je res velika, v poplavi izdelkov pa smo pogosto zmedeni in ne vemo kaj je najbolje izbrati. Sama pred nakupom naredim veliko primerjav, tako glede vsebnosti, kot tudi sestavin ter postopka priprave določenega dopolnila. Naj ti olajšam delo in povem, da so dopolnila BetterYou izredno kvalitetna, predvsem pa enostavna za uporabo. Pripravljena so v obliki ustnih pršil, kar olajša njihovo uporabo ter absorpijo. Vitaminčkom namreč ni potrebno potovati skozi črevesje (kjer se, mimogrede, vsebnost dopolnil navadno že izgubi), pač pa v krvni obtok prehajajo preko sluznice. Zastopnik za različne tako pripravljene in kvalitetne vitamine in minerale je podjetje Sitis. Sama sem si v prehodu iz zime na pomlad za izboljšanje odpornosti izbrala vitamine C, D, B in Cink. Sploh cink je tisti, na katerega v želji po boljšem imunskem sistemu pogosto pozabljamo.