Rulada je ena taka simpatična, že malce ‘retro’ sladica. Vsaj meni se zdi tako. V poplavi različnih sladkih receptov, pa smo ljudje na dobro staro rulado kar malce pozabili. Kar je velika škoda. Rahlo biskvitno testo je nadvse okusno in nežno, širina izbora premaza pa skorajda ne pozna meja. Še vedno so najbolj priljubljni smetanovi nadevi, maslene kreme, čokoladni premazi ali pa ‘le’ dobra domača marmelada.
Rulada kaj drugega ne potrebuje. Že malenkost mletega sladkorja, ki rahlo pobeli vrh zaobljene slaščice je povsem dovolj. A če želiš malce večji efekt, sladkor nadomesti s stepeno smetano in tako v hipu pripravi pravo lepotičko – sladico, ki se ji ne bo moč upreti.
Na rulado pogosto pozabim tudi sama, a sem se jo po dolgem času ta vikend vseeno lotila. Seveda je moja malce drugačna, bolj zdrava, a vseeno (a ravno zato) zelo zelo okusna.
Ne vsebuje za rulado skorajda obvezne pšenične moke. Pravzaprav moke v njej ni, saj so jo zamenjale fino mlete pistacije. Seveda neslane. To, da moko v receptu za biskvit lahko zamenjaš za oreščke, ti verjetno ni tuje, saj je pri ljudeh precej na visokem mestu po priljubljenosti orehova rulada s kislo smetano, ki moke prav tako ne vsebuje. Namesto oreškov – orehov, pistacije ali pa na primer mandljev in lešnikov, ki bi jih za pripravo prav tako lahko uporabili, se lahko odločiš celo za semena. Rulado iz bučnic sem pripraila nekaj let nazaj in bila je naravnost odlična.
Kaj tokratno rulado še dela posebno? To, da sem običajni sladkor zamenjala za veliko bolj zdrav ksilitol (oziroma povsem naraven brezov sladkor), da sem uporabila izključno ekološke mlečne izdelke (pri mlečninah na kaj drugega niti ne pristajam) ter da je za pridih rožnate v kremi poskrbela ena prav posebna sestavina. Maline. Da maline niso posebne? No te so! Izbrala sem namreč bio liofilizirane maline.
Liofilizacija je sušenje z zamrzovanjem. Rezultat je posušeno, nežno in rahlo hrustljavo sadje, ki tekom postopka ohrani svojo strukturo, barvo, aromo in visoko hranilno vrednost. Tako pripravljeno sadje je veliko boljša izbira od kupljenega, nesezonskega sadja, ki je močno obdelano s pesticidi in prhaja z čisto drugega konca sveta. Z liofiliziranjem se ukvarja tudi nekaj slovenskih ponudnikov, njihovo sadje pa lahko kupiš predvsem v trgovinicah z zdravo prehrano. Sadje je predvsem super dodatek različnim sladkim zajtrkom (na primer kot dodatek kašam, kosmičem, palačinkam in smoothijem) ali pa zdrav samostojni prigrizek.
Ekološke maline sem zadnjič zagledla v DM-u in jih kupila kar tam. Na ta način sušene maline sem v mikserju zmlela v prah in ga vmešala v kremo. Na vrhu sem vseeno dodala še nekaj svežih malin. Te seveda niso slovenske, niti ne ekološke, zato so tu res le kot pika na i. V sezoni malin pa bi bila z njimi zagotovo bolj radodarna.
O, pa še to: če do liofiliziranih malin trenutno ne moreš, lahko uporabiš malce svežih ali odtaljenih malin – a s količino ne pretiravaj, da krema ne bo preredka. Le toliko, da ji dodajo malce barve in okusa 😉
Rulado sem pripravila za prav poseben namen. Jutri bo 8. marec, dan žensk. Namesto rož sem svoje drage dame že malce pred našim praznikom presenetila s sladico v rožnatih odtenkih. Škoda, ker je nisem uspela fotografirati nekoliko kasneje. V sredini sem očitno kremo namazana debelejše kot na stranicah in je bil zato prerez lepši, bolj bogat. A to se je pokazalo šele, ko smo jo pol že pojedle – jaz, mami in babica. No, malce sladice smo privoščile tudi našim mučenikom 😉
Šopkov bo na praznični dan že dovolj in zakaj ne bi tokrat podaril/a del sebe? Skuhaj kaj okusnega, speči nekaj sladkega, ponudi masažo, pošlji povabilo na kavo ali organiziraj ženski večer družabnih iger. Karkoli. Šopki bodo hitro uvenili, spomini na druženje ob dobri hrani ali pijači ali le v zabavnem popoldnevu pa bodo ostali.
Ne pozabi pa pocrkljati tudi sebe. Prihrani košček torte zase, hkrati pa si privošči tisto, kar si trenutno najbolj želiš. Sama sem si ob debelem kosu rulade privoščila še kozarček hidrokolagena, ki bo poskrbel za lepši videz in zdravje mišic, tkiv in kosti. Mimogrede – moj najljubši in daleč najokusnejši (in najkakovostnejši) je Novelius medical.
Zvečer pa sem ob sladkih ‘repetih’ nahranila še svojo dušo. Knjige že dolgo nisem prejela v roke in čeprav sem tole že enkrat prebrala je v mojem življenju zopet prišel čas, ko potrebujem vzpodbudne besede Louise Hay, avtortice mnogih knjižnih uspešnic. Ljubezen do sebe je pot do zdravja (založba Primus) je ena izmed teh.
Sestavine:
biskvit…
- 6 jajc
- 100 g oluščene, neslane pistacije*
- 30 g tapiokine moke oz. tapiokinega škroba
- 130 g brezovega sladkorja (ksilitola)**
- 1/4 čž vinskega kamna***
- ščepec soli
krema…
- 250 g mascarponeja
- 100 ml sladke smetane
- 10 g liofiliziranih malin****
- 25 g ksilitola (ali običajnega sladkorja)
- žlica (cca 5ml) javorjevega sirupa (lahko tudi medu)
- večji ščep mlete burbonske vanilije
okras…
- 200 ml sladke smetane
- sladkor po okusu
- nekaj malinino mascarponejeve kreme
- nasekljana oluščena neslana pistacija
- nekaj svežih malin
- suho jedilno cvetje
*čeprav je dela malce več, pistacijo raje olupim sama, kot da kupim že olupljeno. Je lepše, bolj živahno zelene barve. 250 gramski zavoj neoluščene pistacije bo ravno pravšnji. Pazi, da odstraniš kar čim več notranje kožice, ki obdaja oreščke – moka bo bolj fina, barva pa lepša
**brezov sladkor je zelo zdrav, naraven sladkor. Če te zanima več o njem, si preberi na spletu. Sladkor lahko kupiš že skorajda v vsaki trgvonin, najpogosteje ga najdeš na oddelku z zdravo prehrano. Namesto ksilitola pa seveda lahko uporabiš tudi povsem običajen bel sladkor. Bo pa sladica zato malo manj zdrava.
***ščep vinskega kamna v pomaga pri lepši zračnosti beljakov in jih stabilizira, zaradi česar se pri pretiranem stepanju ne sesedejo. Za pripravo recepta pa le-ta ni obvezen.
****o liofilizaciji si preberi nekaj vrstic pred receptom
Postopek:
Pečico segrej na 185-190 stopinj Celzija.
biskvit…
Loči beljake in rumenjake. Beljake z vinskim kamnom stepi do mehkih vrhov, nato dodaj polovico sladkorja (65g) ter stepi do črvstega snega. Postavi na stran.
V drugi posodi stepi rumenjake z drugo polovico sladkorja (65g) do svetlo rumene barve.
V penasto stepene rumenjake z lopatko nežno vmešaj mlete pistacije, premešane s škrobom in ščepec soli, nato pa v dveh ali treh obrokih še beljakov sneg. Mešaj res nežno, od spodaj navvzgor. Tako bo zmes ostala zračna, biskvit pa bo nežen in rahel.
Zmes ‘prelij’ na večji, raven pekač (z vsaj centimetrskim robom), premazan z malce olja ter obložen s peki papirjem. Z ravno, silikonsko spatulo nežno poravnaj ter peci približno 15 minut.
Biskvit le nežno ohladi, nato ga zvij v rulado.
zvijanje rulade…
Še toplo testo zvij v rulado. Na delovno površino razgni vlažno kuhinjsko krpo, nanjo pa položi svež peki papir, posut z mletim sladkorjem (najbolje ksilitolom). Pečen biskvit obrni na glavo, na sladkan svež peki papir in previdno odlepi papir, na katerem se je pekel. Nato ga dokaj tesno, skupaj s svežim papirjem in servietom zvij v rulado ter popolnoma ohladi.
krema…
Medtem ko se biskvit hladi, pripravi kremo.
Liofilizirane maline zmiksaj v fin prah.
Z električnim mešalnikom stepi mascarpone z javorjevim sirupom. Nato dodaj smetano in sladkor ter ponovno stepi. V kremo z žlico vmešaj mlete maline in za nekaj sekund znova vključi mešalnik.
Rulado odvij ter jo premaži s pripravljeno kremo. Če jo kaj ostane, jo prihrani za vrhnjo dekoracijo, a s kremo nikar ne bodi preskop/a.
okras…
S poljubno količino sladkorja stepi sladko smetano. Da bo bolj čvrsta in se mlečni del ne bo prehitro ločil od maščobe, lahko dodaš ščep vinskega kamna. S tem tudi podaljšaš rok trajanja smetane.
Stepeno smetano nabrizgaj na rulado, ji dodaj nekaj svežih malin ter potresi z nasekljano pistacijo.
Za lepši izgled ne pozabi na nekaj suhega ali svežega užitnega cvetja. Sploh če sladico pripravljaš za 8. marec poskrbi, da bo čim bolj ‘damska’ 😉