Zelenjavna pica iz sladkega krompirja

Zagotovo daleč najboljša izmed pic, ki sem jih jedla v zadnjem času. Ni le nadvse okusna, pač pa tudi zelo zdrava. In še preden se ob besedici zdrava nakremžiš in zamahneš z roko, da zdravo pač ne more biti okusno, naj ti povem, da se še kako motiš. In to dokazujem z vsemi mojimi recepti. Vsaj upam, da je tako 😉

Današnjemu bi zagotovo pripisala obe kljukici. Zdravo in okusno. Pa ne le to. Hranljiva in barvita pica je povsem brez glutena na njej pa ni nobene vrste mesa, niti drobca sira, zato kljukico pri načinu prehranjevanja lahko pripišejo tudi celiakaši (in vsi, ki zaradi drugih vzrokov ne uživajo glutena) ter vegani. Večina slednjih bi svoji pici zagotovo dodala nekaj tofuja ali rastlinske sira, a ju današnji izbor sestavin ne potrebuje. Dovolj okusa da barvita in sočna, na žaru pečena zelenjava, pa tudi v oljčnem olju vložene artičoke, prijetno slane olive in hiter domači pesto, pripravljen iz kombinacije sveže bazilike, špinače in pinjol.

Navadno je pestu dodan tudi parmezan, v mojem današnjem sira ni. Če želiš, ga seveda lahko vključiš, a ne če jed pripravljaš za vegane. Zanje namesto sira lahko dodaš žlico prehranskega kvasa, ki poskrbi za siru podoben priokus. Pesta ti tudi ni potrebno pripravljati, lahko ga namreč kupiš v čisto vsaki trgovinici. A pazi, le redkokateri poleg ključnih sestavin vsebuje še različne dodatke, kot so sirotka ali mleko v prahu, pa jajčni lizozim (konzervans, pridobljen iz jajčnega beljaka) ter celo sladkor. Zato je svež, doma pripravljen pesto najboljši. Tako s slanostjo, limonino kislino, česnom, oljčnim oljem ter količino (in izbiro) oreščkov in zelišč razpolagaš sam/a.

Izbora sestavin (govorim o nadevu) se ti seveda ni potrebno povsem držati. Izberi čim več različne zelenjave, tiste, ki ti je tudi sicer najljubša. Pici lahko dodaš na primer na hitro pokuhan brokoli ali pa vloženo sladko koruzo. Ali pač tisto, kar najdeš v hladilniku.

Česar pa pri današnjem receptu ne moreš spremeniti, so sestavine testa. V njem ni kvasa, kar je velik plus. Pica ne potrebuje vzhajanja in čeprav zaradi industrijskega kvasa testo ni tako napihnjeno, vseeno ni zabito. Je izjemno prožno in sočno. In okusno že samo po sebi zelo okusno. Brez nadeva bi bil krasen prigrizek, celo nadomestek kruha, tanko razvaljen, razrezan na manjše koščke ter posut z mešanico zelišč in semen, pa odlična zamenjava za industrijske krekerje.

Njegova skrivna sestavina je krompir. Sladki krompir. Pire je zmešan z naravno brezglutensko riževo moko ter tapiokinim škrobom (ki se pogosto prodaja pod imenom tapiokina moka). Ta poskrbi, da se moke, ki glutena ne vsebujejo, vseeno lepo povežejo in postanejo prožne, gibljive in ravno prav ‘žvečljive’. Za še več okusa, lahko že v testo zamešaš nekaj suhih zelišč ali pa ga začiniš z večjo količino soli, morda popra ali celo čilija. Sama sem ostala zgolj pri osnovnih sestavinah, saj je v nadevu skritih toliko različnih okusov, tudi slanih, ki postanejo lep kontrast rahlo sladkemu testu.

Postopek priprave testa je morda nekoliko neobičajen, a ne skrbi, prav nič zahteven ni, pica pa bo zagotovo uspela. Po predhodno pečenemu testu le še premaži najljubšo omako (ni namreč nujno, da je paradižnikova) ter razporedi svoje najljubše sestavine, pico še malce vrni v pečico in kosilo je pripravljeno. Ali večerja, saj ti takšna pica zagotovo ne bo naredila takšne teže, kot tista iz bele moke, kvasa in velikih količin mastnih sirov.

Sestavine za pico za eno osebo. Ali dve, če sta malo manj lačni ali pa bo pica le za vmesni prigrizek.

Sestavine:

za testo…

  • 180 g pireja sladkega krompirja
  • 90 – 100 g bele riževe moke
  • 30 g tapiokine moke (oz. škroba)
  • 3/4 čž vinskega kamna ter 1/3 čž sode bikarbone (ali 3/4 čž pecilnega praška)
  • ščep soli

za nadev…

  • pasirani paradižnikovi pelati*
  • suh origano
  • rdeča in rumena paprika
  • bučke
  • sveži šampinjoni
  • vložene artičoke**
  • rdeča čebulica
  • črne, kalamata olive
  • nekaj žlic pesta
  • nekaj lističev sveže bazilike

za pesto…

  • 20 g pinjol
  • 20 g svežih zelišč (bazilika in nekaj špinače)
  • sol in poper
  • manjši strok česna
  • limona, cca. 1 čž
  • oljčno olje, cca. 2 JŽ

*kupujem ekološke pasirane paradižnikove pelate v večji steklenici (Hofer). Če se le da, vedno kupuj paradižnike v stekleni embalaži, saj kovina iz pločevinke negativno vpliva na njihov okus, kar pa je še pomembneje je to, da kislina v paradižnikih reagira z omenjenim materialom in na dolgi rok lahko resno ogrozi tvoje zdravje.

**vložene artičoke kupujem v Dm-u. Tudi te so vložene v steklenem kozarcu, so ekološke in brez konzervansov. Odlične so!

Postopek:

Olupi in na velike kose nareži sladki krompir. Za vsak slučaj noj bo surovega malce več kot ga potrebuješ za pire. Krompir zalij s toliko vode, da je pokrit ter kuhaj, dokler se ne zmehča. To navadno traja dobrih deset minut.

Medtem, ko se krompir kuha, na 180 stopinj ogrej pečico. Na štedilniku pa na žar ponvi popeci rahlo naoljeno zelenjavo. Če žar ponve nimaš, zelenjavo lahko popečeš v pečici ali na običajni ponvi. Spremljaj peko, po potrebi zelenjavo obrni in tisto in pečeno prelagaj na krožnik.

Kuhan krompir dobro odcedi ter s tlačilko za krompir pretlači v pire. Pripravi skledo ter vanjo odmeri ustrezno količino pireja. Dodaj moko (najprej 90 g), škrob, sol ter vzhajalno stredstvo (kombinacijo vinskega kamna in sode ali pecilni prašek). Z žlico dobro premešaj in ko se krompir malce ohladi z rokami vgneti testo. Če je testo preveč pacljivo, dodaj še preostanek moke. Zameseno testo mora biti voljno, mehko, a se ne sme prijemati dlani.

Peki papir na rahlo premaži z oljem. Nanj postavi testo, čez testo pa položi še en kos namaščenega papirja. Preko zgornjega z valjarjem razvaljaj dokaj tanko testo. Previdno odlepi zgornji del papirja, a ga ne zavrzi. Po potrebi pici s prsti oblikuj lep rob. Papir s testom povleci na raven pekač ter pico peci približno 10 minut.

Nato pekač vzemi iz pečice, na testo položi peki papir, z roko pa potuj pod spodnji papir ter pico na hitro obrni (pazi, da se ne opečeš). Sedaj odlepi zgornji papir, počasi in previdno. Pico premaži s paradižnikom, posuj s suhim origanom ter obloži s popečeno zelenjavo. Vrni v pečico za približno 15 minut.

Pečeni pici dodaj pripravljen pesta in nekaj listov sveže bazilike.

Pesto:

Pesto pripraviš tako, da v možnarju streš rahl popečene pinjole, sol, poper in pretlačen česen. Ko se oreščki razdrobijo dodaš zelišča in ponovno treš. Dodaš limono in zmešaš. Na koncu med mešanjem počasi vlivaš še toliko olja, da gostoto omake, ki si jo želiš. Če obožuješ okus po siru, pestu dodaj sveže nariban parmezan, za vegansko različico pa kvasne kosmiče.

Gotovo si že slišal/a da je imunski sistem doma v črevesju. To še kako drži. Če tvoje črevesje ne deluje optimalno, tudi vseh zdravih hranil, ki jih uživaš, telo ne more sprejeti ter jih uporabiti. Ko gre za zdravje in dobro počutje, je absorpcija hranil zares ključna.

Za dobro delovanje črevesja lahko veliko narediš že sam/a. Manj stresa (vem, lažje je reči, kot pa temu slediti), različne oblike sproščanja, svež zrak, gibanje, veliko vode ter zdrava in uravnotežena prehrana… Ker pa zaradi današnega tempa življenja vse to pogosto ni izvedljivo, svojemu črevesju vsaj tu pa tam privošči kuro s kvalitetnimi naravnimi dopolnili. Eno takšnih je Em ferment. Ta ima ogromno pozitivnih lastnosti, sestava pa je po mojem mnenju preprosto daleč najboljša od podobnih izdelkov, ki so na voljo.

Žal zgornjih nasvetov za zaščito čreveseja (tudi) sama ne upoštevam. Premalo svežega zraka, skoraj nič (vem, grozno!) gibanja, čisto premalo tekočine (praktično blizu ničle). Pri hrani večjih težav ni, le s količino včasih pretiravam, a vse z željo po pridobitvi kilogramov. Že od nekdaj iamm namreč težave s črevesjem in posledično z absorbcijo. Poskusila sem že veliko različnih stvari, zagotovo pa je Em ferment tisti, pri katerem z veseljem vztrajam.

Dodaj odgovor