Pa pojdimo lepo po vrsti. Preden skočiš v zrak, da tole pa že niso krofi, naj povem, da imaš (po svoje) prav. Krofi, kakršne poznamo, so iz kvašenega testa iz bele pšenične moke in jajc ter ocvrti v veliki količini rastlinskega olja. Kar pa za moje zagotovo ne velja. Meni cvrtje ne ustreza. Ne po okusu, ne po poznejšem počutju. Prav tako mi težave povrzoča pšenica, zato so moji krofki čisto drugačen pustni posladek. In teli so še prav posebno posebni 😉
Zakaj, ti razkrijem malce pozneje, najprej pa k drugem ‘pomembnem’ vidiku. Videzu. Z današnjim res nisem zadovoljna. Eni so temnejši, drugi svetlejši (v majhnem pekaču sem jih pekla dvakrat in so se eni pač malce bolj obarvali), so pa vsi enako okusni. In to je tudi čar domače peke. Če bi vedela, da bom recept objavila, pa bi se zagotovo bolj potrudila pri krasitvi. Morda bi si celo kupila pripročno plastenko s pomočjo katere lahko lepo in enakomerno rišeš raznorazne vzorce tako na pecivih, kot tudi piškotih, tortih, krofih… in s katerim lahko ustvariš palačinke vseh možnih oblik (če le imaš kanček smisla za risanje 😉 ). Tako pa, ker so bili krofki le zame in za mojo dnevno dozo sladkanja (pol dopoldan, pol popoldan), se nisem preveč sekirala. Verjetno nisem edina, ki se zase ne potrudi pol toliko kot za druge. Kar seveda ni prav.
Vseeno sem se odločila (pa čeprav je pred tem nekaj krofkov že izgnilo 😉 ), da jih poslikam in s teboj delim preprost recept za izjemno zdrave krofke, ki ne vsebujejo kvasa, mleka, jajc ali glutena. Veganksi posladki so tudi brez običajnega sladkorja, saj ga je v testu zamenjal veliko bolj zdrav kokosov sladkor, za posip (in preliv) pa sem izbrala ksilitol (brezovo sladkilo), ki ga lahko kupiš v kristalni obliki ali zmletega v prah. Ksilitol je naraven in zdrav sladkor, ki ne škodi organizmu niti ne povzroča zobne gnilobe. Če se boš v zadnjih februarskih in prvih marčevskih dneh (hello pust! 😉 ) sladkal/a precej bolj kot običajno, prava izbira sladkorja zagotovo ne bo napačna poteza.
Tole so tudi krofki, ki jih prav vsak lahko naredi doma. Le pekač za peko krofov v pečici je fino imeti. Naj bo kvaliteten, da se krofki po peki na bodo zalepili v njih. Čeprav ga nimam, bi bil silikonski verjetno najboljši. Če nimaš pekača, krofke lahko pripraviš tudi v pekaču za muffine. Seveda modelčkov ne napolni povsem do vrha, ali pa pač peci nekaj časa dlje.
Včasih so v trgovinah prodajali krofe le za pusta, danes pa so tudi tam na voljo skozi vse leto. Zagotovo pa je pustni čas njihov prodajni vrhunec. Marsikomu namreč ne pride niti na misel, da bi krofe cvrl sam. Tudi meni ne. In to je še eden izmed razlogov, zakaj so pekači za krofe tako super. Ker so pripravljeni v pečici, zanje ne potrebuješ litre rafiniranega (in mimogrede, zelo škodljivega) olja, pa tudi v kuhinji po cvrtju ne bo neprijetnih vonjav.
Če si (še vedno) ljubitelj/ica ocvrtnih pustnih dobrot, si jih v tem času seveda privošči. Meni do klasičnih krofov preprosto ni (super kajne? 😉 ). Sploh pa me ne privlačijo krofi, obliti z debelim slojem čokolade ali še huje, maslenih krem v različnih pastelnih barvah. Pogled na pisane mrvice in druge barvite sladkorne posipe pa me še bolj odbija. V zdravih trgovinicah sicer ponujajo bolj zdrave različice krofov, ki so največkrat pripravljeni iz lažje prebavljivih sort pšenice (na primer iz pirine ali kamutove moke), vseeno pa so krofi napolnjeni ali preliti z veliko količino krem. Četudi so te zdrave, sama še vedno sodim v skupino tistih, ki imajo raje več testa kot kreme. Pa naj gre za krofe, torte ali palačinke.
Spodaj te čaka za moje ‘krofke’. Ker ja, zame so tudi takšni krofi krofi 😉 Naj ti prišepnem, da so povsem mehki, puhasti in rahli, pa čeprav v njih ni ne kvasa, ne jajc. Pripravljeni so iz čičerikine (ja, prav si prebral/a) in svetle ajdove moke, namesto masla sem izbrala kokosovo olje ter jih sladkala z nekaj kokosovega sladkorja. Krofke sem nato povaljala v mešanici brezovega sladkorja (ksilitola v kristalni obliki) in cimeta, nekatere pa, sicer bolj ponesrečeno, okrasila z mešanico mletega ksilitola, javorjevega sirupa in prav tako začinila s cimetom. Očitno je res čas, da si kupim nekaj, s čimer bom svoje sladice lepše, predvsem pa lažje okrasila. Pa četudi le zase…
Za 12 krofov.
Sestavine:
- 80 g čičerikine moke
- 50 g svetle ajdove moke
- 30 g tapiokine moke (oziroma tapiokinega škroba)
- 30 g kokosovega sladkorja
- 1,5 čž sode bikarbone
- ščepec soli
- 160 g jabolčne čežane
- 160 ml riževega napitka
- 2 Jž (cca 30 ml) stopljenega kokosovega olja
- 1,5 JŽ (cca 20 ml) limonienga soka
- Malce sveže naribane lupinice bio limone
- ščep prave burbonske vanilije v prahu (ali kanček tekoče)
za posip:
- 2 JŽ kristalni ksilitol (brezov sladkor)
- 1 čž mletega cejlonskega cimeta (lahko več ali manj)
za preliv:
- 30 g mletega ksilitola
- 10 g javorjevega sirupa
- cimet po okusu
- nekaj kapljic riževega mleka
Postopek:
Pečico segrej na 180 stopinj. Pekač za krofe dobro premaži s stopljenim kokosovim oljem. Ne pozabi namastiti osrednjega dela vsake izmed udolbin za krofe.
V skledi zmešaj čežano*, mleko, olje, limonin sok ter vanilijo.
V večji skledi zmešaj suhe sestavine, torej moke, sodo bikarbono, sladkor in sol.
Mokre sestavine vlij v suhe ter dobro, a na hitro premešaj. Z zmesjo do tri četrtine napolni udolbine v pekaču. Peci približno 15 minut, vendar v zadnjih minutkah peko spremljaj, da krofki ne potemnijo preveč. Rahlo ohladi, pekač prevrni na glavo ter potrkaj po spodnjem delu, da krofki padejo na delovno površino.**
Še tople premaži z maščobo ter povaljaj v mešanici sladkorja in cimeta. Če se odločiš za bolj sladek, gostejši javorjev premaz, pa počakaj, da se krofi pohladijo. Medtem pripravi kremo tako, da preprosto z žlico dobro zmešaš vse sestavine. Krema more biti gladka, sijoča in precej gosta. Po potrebi gostoto prilagodi z dodajanjem sladkorja ali mleka. Krofe premaži s kremo ter še preden se dokončno strdi po želji posuj z mletimi oreščki, nasekljano čokolado, jedilnimi zlatimi lističi…
*nesladkano ekološko čežano lahko kupiš skorajda v vsaki trgovini, seveda pa lahko pripraviš tudi svojo. Z nekaj kapljicami vode (s tekočino ne pretiravaj!) v kozici do mehkega duši olupljena, izkoščičena in na kocke narezana jabolka. Ko se povsem zmehčajo jih zmiksaj v gladko čežano.
**če se krofki trmasto držijo pekača, ne obupaj. Z nožem za maslo potuj okoli vsakega krofa, nato pa še malce pod njim in mu tako pomagaj na prosto.
Če ti še vedno dišijo čokoladni krofki, pa bi vseeno raje malce bolj zdravo različico, te na tej strani čakajo recepti preteklih let, ko so bili tudi na mojem pustnem meniju takšni, v katerih ni manjkal kakav.