Bananin kruh z ovseno moko

Bananin kruh je okusno sadno pecivo ter odličen način kako porabiti (pre)zrele banane.

Tako kot pri veliko drugih jedi, pa tudi tukaj obstaja nešteto različnih receptov. Pustimo to, da bananinem kruhu lahko dodaš rozine, koščke temne čokolade ali poljubne oreščke… Že samo osnovni recepti se močno razlikujejo. Bananin kruh, pripravljen iz bele moke, z obilico masla in belega sladkorja zagotovo ni slab po okusu, je pa slab za tvoje telo. In ker sama poleg brbončic vedno želim razvajati tudi svoje telo, ter mu ponuditi kar se da najboljše, moj kruh vsega zgoraj naštetega nima. Oziroma so pšenico, maslo in sladkor zamenjale prijaznejše sestavine.

Ovsena moka je odličen način za zamenjavo bele, sploh če želiš pripraviti brezglutenski kruh. Seveda mmoraš v tem primeru paziti da kupiš certificirano brezglutensko ovseno moko oziroma kosmiče iz katerih v nekaj sekundah lahko pripraviš moko kar doma. Za razliko od drugih vrst mok, ki ne vsebujejo glutena, sploh pa že pripravljenih mešanic (če so te seveda kvalitetne, brez nenavadnih dodatkov ter iz ekoloških sestavin) je ovsena moka cenovno zelo dostopna. Še bolj pa seveda kosmiči. Namreč – če moke nimaš, nič hudega. V zmogljiv mikser vrzi kosmiče in v nekaj sekundah bo moka pripravljena. Sama sem tokrat moko kupila (če te zanima kje in koliko stane ti z veseljem sporočim), jo pa tudi sama ponavadi naredim kar sama.

Uporabila sem kokosov sladkor. Seveda gre še vedno za sladkor, a z razliko, da ta vsebuje precej hranil, medtem ko v belem ni čisto nič takšnega, kar bi koristilo tvojemu telesu.

In nenazadnje maslo – proti njem nimam čisto nič, sploh če je ekološko ali pa vsaj iz slovenskega mleka. Namesto masla sem vseeno uporabila kokosovo olje, ki pa ga po želji še vedno lahko zamenjaš za maslo, če ti je to ljubše. Ali pa za oljčno olje nežnejšega okusa.

Pecivo sem ‘začinila’ s cimetom in vanilijo, ki pa seveda nista obvezna, zagotovo pa aromatična mešanica doda piko na i.

Ni pa to moj prvi bananin kruh. Skoraj vsako leto spečem kakšnega (več kot enkrat pa skorajda ne pride na vrsto). Vsakič je seveda drugače, predvsem kar se tiče uporabe mok in sladil. Pobrskaj, če te zanimajo druge, prav tako zdrave kombinacije za pripravo tega okusnega kolača. Če pa te mika priprava tega, si osnovni recept vseeno lahko prilagodiš malce po svoje, količina sladkorja je lahko večja, začimbe so po izbiri, v kruh pa lahko ‘vtihotapiš’ tudi nekaj hrustljavega, kot so na primer orehi ali lešniki.

Rezine bananinega kruha morajo biti malce debelejše, vsaj dober centimere, lahko tudi več. To vendarle je pecivo in ne kruh. Pospremijo naj jih dodatki po tvoji izbiri, najbolje glede na sladkobo banan in količino uporabljenega sladkorja (v tem receptu ga lahko dodaš tudi do 50 gramov, če si to želiš). Sladkobo lahko omiliš s hladnim gostim jogurtom in svežim sadjem z vsaj malce kisline kot so na primer maline ali drugo jagodičevje. Če si vseeno bolj za sladko, oziroma bananin kruh ne bo le zajtrk in prigrizek temveč konkretna sladica, si privošči kepico vanilijevega sladoleda, prelitega z doma pripravljeno karamelo ali zgolj z zdravim tekočim sladilom, kot je med ali javorjev sirup. Če pa brez čokolade ne gre, to seveda lahko uporabiš pri postrežbi. Preprosto jo stopiš nad soparo ter preliješ okoli (in čez) kos kolača.

Vonj pečenega bananinega kruha odišavi ves prostor in komaj se je mogoče upreti, da ga ne bi razrezali kar takoj in košček omamno dišečega peciva pojedeli še toplega. A je nanj vredno počakati. Veliko lepše se bo rezal, pa tudi struktura peciva bo boljša in lepša. Najbolje, da ga pripraviš takoj zjutraj, da popoldan že lahko uživaš v njem. Ali pa v pozno popoldanskih urah. In odličen sladek sadni zajtrk je nared.

Kolač je sočen in kot radi rečejo američani – gooey, kar v prevodu pomeni ‘lepljiv’, a seveda v dobrem smislu. Sama nimam rada pretirano sladkih sladic, zato s sladkorjem v kruhu nisem pretiravala. Pecivo sem si za dopoldansko malico postregla z gostim jogurtom (uporabila sem skyr, a tudi grški bi bil krasen) v katerega sem zamešala malce mletega zelenega čaja oziroma matche. S tem sem sladkobo še nekoliko oblažila in verjetno sem zato lahko na en mah pojedla več kot polovico bananinega peciva. Preostanek kruha sem si prihranila za jutrišnji zajtrk, ki si ga že navsezgodaj zjutraj privoščim na delovnem mestu, košček pa sem si vseeno privoščila še za sladico po nedeljskem kosilu. Takrat sem matcho izpustila, skyrju pa dodala malce medu. Za sladico se to vseeno spodobi 😉

Sestavine:

  • 225 g ovsene moke
  • 3 večja jajca (175g)
  • 125 g kokosovega sladkorja (lahko tudi več)
  • 50 ml kokosovega olja
  • 2 čž pecilnega praška (ali 1/2 čž sode in 1 čž vinskega kamna)
  • ščepec soli
  • žlička mletega cimeta
  • velik ščep prave burbonske vanilije v prahu
  • 3 večje zrele banane (320g)

Postopek:

Pečico segreješ na 175 stopinj Celzija. Banane olupiš in z vilico dobro pretlačiš.

V skledi zmešaš moko, sladkor, pecilni prašek, ščepec soli ter začimbe. Z ročno metlico vmešaš jajca, nato še olje in banane.

Pekač za kruh premažeš z malce olja ter nanj ‘prilepiš’ kose peki papirja. Zmes zliješ v pekač ter pečeš približno 45 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v pekač ne ostane suh.

Sprva nekaj časa ohlajaš v pekaču, potem kruh s pomočjo peki papirja prestaviš na rešetko in pred rezanjem popolnoma ohladiš.

Dodaj odgovor