Grahove testenine z bučko, gobami in veganskim parmezanom

Ne vem, če obstaja kdo, ki ne mara testenin. Ni pomembno ali so to špageti, peresniki, metuljčki ali čisto navadni polžasti ‘makaroni’. Zagotovo ne sodim med izjemne, ker tudi sama obožujem svojo paštico. Toplo, pa tudi hladno.

Testenine so zelo hvaležna jed. V shrambi lahko stojijo dolgo časa, pa z njimi ne bo nič narobe. Pripraviš jih lahko na 1001 način. Z zelenjavo, morskimi sadeži, mesom, stročnicami, različnimi siri. Čeznje lahko poliješ vročo paradižnikovo (ali mesno) mako ali pa si jih privoščiš zgolj z dobro mro zeliščnega pesta. Same po sebi večinoma nimajo nekega posebnega okusa, zato je še toliko bolj pommebno s čim jih kombiniraš. Če vsaj tu pa tam zavihtiš kuhalnico, boš hitro našel/našla kombinacijo, ki te bo navdušila tako zelo, da si boš testenine pripravil/a še večkrat.

Čeprav imajo testenine pogosto slabšalni prizvok, češ da sodijo med hitro hrano, so nezdrave, celo redilne, pa je vse odvisno od tega kakšne izbereš in kako jih pripraviš. Bela pšenična pašta, ki plava v obilici masla in sira zagotovo ne bo prava izbira če si želiš zdravega obroka. Kar pa prav tako ne pomeni, da so testenine z zdravimi, lahkimi in hranljivimi živili brez okusa. Ravno nasprotno. In ravno zato ti danes poklanjam recept za čisto preprosto pripravljeno paštico. Le nekaj sestavin (in le nekaj minut!) potrebuješ zanje.

Če še vedno prisegaš na klasično belo moko, ti toplo priporočam, da poskusiš testenine iz katere druge vrste žit. Medtem ko mi osebno koruzne niso preveč všeč, pa sem toliko bolj navdušena nad rjavimi (polnovrednimi) riževimi testeninami. Tudi ajdove so super, a z nekaj več specifičnega okusa. Če ti gluten ne povzroča težav poskusi pirine, ali kamutove, obojne so odlične!

Lahko pa ubereš povsem drugo smer in si privoščiš testenine, ki žit sploh ne vsebujejo. Danes je na trgu res pestra izbira iz mletih stročnic pripravljenih testenin. Rumena ali rdeča leča, čičerika, grah. No grahove, te so moje najljubše. Že pred časom sem jih naročila na spletni strani gluteno.si in čas je že bil, da porabim zadnje grahove makarončke. Oziroma spirale. V njih ni nič drugega kot 100% grahova moka, poleg tega pa so še ekološke in ker gre za stročnico, povsem brez glutena. Pripravljene so v le nekaj minutah. tako kot tudi bučke in gobice s katerim sem jih kombinirala tokrat.

Zelenjavi sem dodala le nekaj osnovnih začimb ter malce malce več česna (doziraš ga lahko čisto po svojem okusu). Vse skupaj sem seveda pripravila na oljčnem olju. Pri olivčkih res opazim veliko razliko. Nekateri precej grenijo, medtem ko je ekološko oljčno olje Morgan nežno, okusno in ga nikoli ni preveč.

Za eno okusno, lahko, pa vseeno nasitno večerjo potrebuješ…

Sestavine:

  • 75 g (grahovih) testenin
  • 1 srednje velika bučka (cca 200 g)
  • 100-120 g svežih belih šampinjonov
  • strok ali dva česna
  • oljčno olje
  • sol in poper
  • velika žlica sesekljanega peteršilja
  • (veganski) parmezan *

Postopek:

Na ponvi na oljčnem olju nežno popražiš bučke, nekoliko povišaš temperaturo ter dodaš narezane gobice, ki jih ne prej ne pereš, le obrišeš s papirnatim srevietom. Dodaš drobno sesekljan česen, začiniš s soljo in poprom ter vse skupaj na hitro prepražiš.

Med tem časom po navodilih z embalaže skuhaš testenine. Odcediš, kakšno kapljico vode, v kateri so se kuhale pa prihraniš. Testenine vmešaš med zelenjavo, skupaj z nekaj kapljicami priharnjene tekočine. Na hitro vmešaš še nasekljan peteršilj ter po želji še malce začiniš s soljo in poprom.

S soljo vseeno ne pretiravaj, saj je slan že veganski posip oz. parmezan (recept zanj te čaka spodaj).

Nisem vegetarijanka, veganka še manj. So mi pa všeč tudi takšne jedi. Zelo. In čeprav bi na tele testenince odlično pasal tudi čisto običajen parmezan, pa sem se malce poigrala in si naredila veganskega. Receptov zanje je mnogo, večinoma pa temeljijo na uporabi prehranskega kvasa (oziroma kvasnih kosmičev) ter indijskih oreščkov. Slednji so precej dragi, mnogi pa so nanje tudi alergični. Sončnična semena po drugi strani, so veliko bolj dostopna in odlično opravijo svoje delo. Poleg tega so izjemno hranljiva, saj vsebujejo velik spekter B vitaminov, poleg tega pa še vitamin E ter dokaj visoke vrednosti železa, cinka in magnezija.

Veganski parmezan je narejen v minuti, njegova uporaba pa je neskončna. Na solatah, picah, rižotah, kremni juhah, testeninah, pečenem krompirčku… Je prijetno slan in lepo nadomesti okus sira. Ena izmed sestavin vseh veganskih parmezanov, ne glede na to iz katerih oreškov ali semen so pripravljeni, je prehranski kvas, oziroma deaktivirani kvasni kosmiči. Njiihov okus je res malce poseben in pri prvem poizkušanju mi sploh ni bil tako všeč. Potem pa me je v nekem trenutku njegov okus prepričal in kar malce zasvojil. Kvasne kosmiče najdeš v bolje založenih, specializiranih trgovinah, predvsem tistih z zdravo prehrano. Je pa razlika med njimi ogromna. mnogim so dodane še druge stvari, jaz sem izbrala najbolj čisto in seveda ekološko opcijo in je super. Se pa lahko zgodi, da ti določena znamka ne bo ustrezala, zato nikar ne obupaj. Ko najdeš prave, ti ne bo žal. Kvasni kosmiči pa niso le nek brezvezni prah, pač pa živilo, izjemno bogato z vitaminom B12, ki ga najpogosteje primanjkuje ravno vegetarijancem, ki ga prek ostalih živil le stežka dobijo.

Za manjšo količino veganskega parmezana, ki bo vseeno zadostovala za kar nekaj jedi, potrebuješ…

Sestavine:

  • 35 g sončničnih semen
  • žlica (dobrih 5 g ) kvasnih kosmičev
  • četrt čž soli

Postopek:

V mikserju zmiksaš vse sesetavine. Seveda razmerje lahko prilagodiš svojemu okusu. Več sončnic ali več kvasnih kosmičev, več ali manj soli… Posip hraniš v dobro zaprtem steklenem kozarčku, najbolje v hladilniku.

Opomba: v parmezan lahko dodaš še ščep suhega česna. Jaz ga tokrat nisem, saj sem v testeninah uporabila že kar nekaj svežega.

Dodaj odgovor