Že večkrat sem se poigravala z mislijo, da bi pripravila prave slovenske tradicionalne ajdove krapce. Ti so narejeni iz ajdove in pšenične moke, sem pa našla recept, kjer je uporabljena zagolj ajdova moka. Kar je super za vse, ki nam gluten v želodcu ne naredi najbolje. Ajdovo moko (svetlo, neraženo in sveže mleto) imam vedno na zalogi, zato to tudi danes ne bi bil noben problem. Je pa v originalnem receptu za testo uporabljena tudi kisla smetana, no, te pa žal nisem imela. In ker je bila (in še vedno je) nedelja, je tudi kupiti nisem mogla.
Tako kot nisem mogla kupiti niti skute, ki v nadevu dela družbo proseni kaši. Zato so moji krapci brez skute, no pa tudi brez kaše, čeprav je prosena ena mojih najljbuših, Sploh v družbi jabolčne čežane in suhih brusnic, fino zapečena v pečici. Odločila sem se, da namesto smetane in kaše pretlačim nekaj krompirja, ter ga nadevam na doma priravljeno brezglutensko testo.
Ker imam sladkega veliko raje kot običajnega, odločitev ni bila težka. V mojih krapcih (ali raviolih, kakor želiš) bo pretlačen sladki krompir, ki bo s svojo živahno oranžno barvo poskbel še za malce več barvnega kontrasta. Sladki krompir je najboljše pečen. Zato je tudi tokrat najprej obiskal pečico, šele nato sem ga pretlačila in uporabila za nadev. Sam po sebi je dokaj sladek, zato malce več začimb ni škodilo.
Namesto običajne zabele kot so maslo, ocvirki in drobtine sem svojim dodala malce več zdravja (in barve). Z vitamini nabit listnati ohrovt je s svojo rahlo grenkobo prijetna protiutež nekoliko sladkim, polnjenim testeninam, pinjole v njem pa poskrbijo za rahlo maslenost in prijeten oreščkast okus. V pesto nisem dodajala sira, a priznam, da bi bil z njim še boljši. So pa tako moji krapci ne le brezglutenski, pač pa tudi povsem veganski. V testu namreč ni jajca, pa tudi nadev ga ne potrebuje.
Če misliš, da je za živahno vijoličasto barvo na krožniku kriva vložena rdeča pesa, se motiš. Če le malce bolje pogledaš lahko opaziš, da gre pravzaprav za zelje. Kislo rdeče zelje, ki sem ga pripravila doma. Zelje nasoliš, premasiraš, primerno obtežiš in v zaprtem kozarcu pustiš da na sobni temperaturi fermentira vsaj 20 dni. Vmes kozarček večkrat odpreš, da izpustiš zrak, fermentiranega pa nato hraniš v hladilniku. Je odličen in zdrav naravno probiotičen dodatek marsikateri jedi. Odličen je na obloženih kruhkih, pa kot priloga ali del solate.
Sestavine:
za testenine…
- 160 g bele riževe moke
- 75 g tapiokine moke
- 2čž mletega indijskega trpotca
- 1/2 čž soli
- 150 – 160 ml vroče vode
- 2 čž oljčnega olja
za nadev…
- sladki krompir
- začimbe po izbiri
za pesto…
- 20 g listnatega ohrovta (brez pecljev)
- 15 g pinjol
- cca. 20 ml oljčnega olja
- malce nastrganega česna (po želji, neobvezno)
- sol in poper po okusu
- limona po okusu
dodatki…
- nasekljan drobnjak
- oljčno olje
- sveže mlet črni poper
- kislo rdeče zelje
Postopek:
Iz sestavin vmesiš testo. Kepo sploščiš, zaviješ v prozorno folijo in pustiš počivati.
Sladkega krompirja ne lupiš in ne režeš. Zgolj skrtačiš ga, z vilico nekajkrat prepikaš ter v ogreti pečici na 220 stopinjah pečeš tliko časa, da se zmehča. Nato gar prerežeš, sredico z vilico pretlačiš in začniš.
Ohrovtove liste opereš, osušiš ter izrežeš srednjo, debelo žilo. Grobo narežeš in vržeš v sesekljalnik. Zmiksaš skupaj s pinjolami, česnom, soljo in poprom. Nato postopoma dodajaš olje in limonin sok. Sproti preizkusaš in okus prilagodiš svoji želji.
Zavreš velik lonec vode in jo soliš.
Na pomokani površini razvaljaš testo in izsekaš kroge. Vsakega napolniš s kančkom krompirjevega pireja, krog prepogneš, rob pa z vilico dobro zatisneš. Krapce oz. raviole vržeš v vodo in pustiš da priplavajo na vrh. Kuhaš še kakšno minuto, nato nadaljuješ dokler ne skuhaš vseh. *
Polnjene domače testenine postrežeš s pripravljenim ohrovtovim pestom in kislim (rdečim) zeljem. Preliješ jih z nekaj oljčnega olja, čeznje posuješ še drobno sesekljan svež drobnjak ter začiniš s soljo in sveže mletim črnim poprom.
*testenine kuhaj postopoma. Prevelika količina njokov lahko vodo preveč ohladi ali pa se ti med kuhanjem zlepijo skupaj. Kuhane polagaj na navlažen krožnik, da se ne osušijo in ne zlepijo nanj.
Verjamem, da se marsikdo še ni lotil priprave domačih testenin. Na prodajnih policah je na voljo ogromno različnih okusov in vrst, poleg tega pa so testenine dokaj poceni in le zakaj bi se jih lotil sam? ‘Packanje’ se preprosto ne izplača. No, pa ni čisto tako. Brezglutenske testenine, sploh če so ekološke, niso tako zelo poceni. Poleg tega so še največkrat pripravljene iz koruzne moke, ki vsaj meni, ni tako zelo ljuba (razen ko gre za kornfleks, na katerega sem zadnje čase preprosto nora, a to je že povsem druga zgodba 🙂 ). Domače testenine so nekaj povsem drugega in velik užitek za vse, ki prisegajo (prisegamo) na doma narejeno hrano.
Kljub temu da se testa za jedi kot so njoki, ravioli, krapci… najarje lotim sama, pa ozke in široke rezance, peresnike, svedrce in vse ostale testenine tudi sama še vedno najraje kupim. Seveda izberem polnovredne in takšne, ki so naravno brez glutena. Moji najljubši so ajdovi in polnovredni riževi ‘makaroni’, pa tudi testenine iz čičerikine ali bele riževe moke so odlične. Poskusila sem tudi lečine (te me niso najbolj prepričale) ter grahove, ki so me pozitivno presenetile. Testenine jem kar pogosto, vsaj enkrat tedensko. So le najbolj priročna jed za takrat, ko za kuhanje ni veliko časa. In testenine so lahko povsem zdrav obrok, če jih pripraviš z obilico zelenjave, pustega mesa ali domačimi omakami.