Lazanja s smetano in kislim zeljem

Še eden s kislim zeljem. Kaj pa čem, november je pač čas zanj. Seveda se novembra sezona kislega zelja še ne konča, se šele dobro začne. Vse tam do februarja (ali morda še dlje) prav paše. Največkrat v onliki jote ali kakšne druge podobne jedi, ni pa nujno, da je zelje zgolj jed za ‘na žlico’.

V osnovni šoli smo ga jedli na kruhu, skupaj s pašteto. Sodelovka nekaj žlic redno zelja vključi v svojo zeleno solato, babica ga je rada pražila ter postregla s kakšno dobro kobaso, krvavico ali pečenico. Kislo zelje pa se po mojih izkušnjah odlično obnese v kombinaciji s piščancem, ne glede na to ali zraven dodaš še krhlje jabolka in krompirja ali pa pečene buče. Z zeljem, proseno kašo in čičeriko lahko polniš tanke riževe testenine in narediš toplo slovensko različico azijskih spomladanskih zvitkov, z njimi pripraviš odlične hrustljave in zdrave ocvrtke, celo v zmes za palačinke ga lahko dodaš – seveda tisto slano. Seveda pa ne smem pozabiti še na sarme, klasične ali malce drugačne, ki teknejo predvem na prvi novoletni dan.

Kislo zelje imam zelo rada, tako belo kot rdeče (tudi ta je enkraten dodatek v solati, odličen je na obloženih kruhkih ali v pisanim veganskih tortiljah) in medtem ko se rdečega pripravljam sama in se trenutno še fermentira, pa belega kupim na tržnici. Prvič letos pred štirinajstimi dnevi, in od takrat sem ga že nekajkrat postavila na mizo. Vsakič v drugačni obliki, to se ve 🙂 Zadnje žlice kislega zelja pa sem porabila danes, ko sem si po dolgem času pripravila lazanjo. Čisto nič nimam proti njej, a lazanja brez sira pač ni lazanja, mlečnine pa mojemu želodcu nepašejo vedno. Poleg tega se mi vedno zdi, da si moram za lazanjo vzeti malo več časa.

Kar pravzaprav sploh ni res. Sploh če ubereš bližnjico ter izpustiš praženje mesa in kuhanje bešamela. Če brez ne moreš, v receptu ki te časa spodaj, brez težav vključiš tudi meso in tako združiš nekaj klasike z zdravo in cenovno lahko dostopno sestavino, ki jo med lističe testenin verjetno še nisi naložil/a. Kislo zelje se namreč tudi s testeninami odlično razume.

Spodnje količine veljajo za eno osebo in sicer za tri lističe lazanje.

Sestavine:

  • 3 listi lazanje*
  • 200 g odcejenega kislega zelja
  • pol čebulice
  • 1 lovorjev list
  • sol in poper
  • začimbe kot so mleta rdeča paprika, kurkuma, mleta kumina in nekaj zrn koriandra (po okusu)
  • 50 ml jušne osnove (npr. goveje)
  • 100 g goste kisle smetane
  • pol razžvrkljanega jajca
  • vsaj 75 g naribanega sira
  • maslo in olje ali ghee**

*izbrala sem brezglutensko lazanjo. Rumena barva testenin ni posledica koruzne moke, pač pa gre za testenine, kateri večji del predstavlja moka rumene leče, v manjši količini pa je dodana še moka rjavega riža. Tako so testenine polne beljakovin ter seveda povsem brez glutena.

**ghee ali kuhano maslo, maščoba, ki v ayurvedi velja za izjemno zdravilno. Ker prenese izjemno visoke temperature, na gheeju lahko brez skrbi kuhaš, pečeš in celo cvreš. Ima nekoliko specifičen, rahlo oreščkast okus. V postopku počasnega segrevanja se iz njega izločijo vse mlečnine, ostane pa zgolj rumeno obarvana maščoba. Prisegam na slovenski ghee, znamke Zlati ghee.

Postopek:

Na srednji temperaturi v ponvi segrej izbrano maščobo ter na njej nežno popraži nasekljano čebulico. Ko postekleni in se čisto rahlo obarva, dodaj splaknjeno in odcejeno zelje. Začini ga z mleto papriko, črnim poprom, kurkumo, mleto kumino in koriandrovimi semeni… Dodaj lovorjev list. Dobro premešaj, na rahlo prepraži, nato pa prilij osnovo. Kuhaj, dokler tekočina ne povre in se zelje zmehča. Malce pred koncem vmešaj še med prsti razdrobljen suh majeron. Pripraljeno zelje odstavi in ohladi.

V skledi z ročno metlico vmešaj jajce (za eno osebo potrebuješ res majhno jajce ali pa ga uporabi le pol). Jajcu primešaj kislo smetano ter začini s soljo in sveže mletim črnim poprom.

Žličko pripravljenega smetanovega premaza razmaži na dno primerno velikega in visokega pekača (za eno osebo se odlično obnese podolgovat pekač za peko kruha; pred tem lahko pekač obložiš še s peki papirjem, s pomočjo katerega boš lazanjo po peki brez težav v celem kosu serviral/a). Na smetano položi prvo ploščo lazanje. To dobro in kar na debelo premaži s smetano, nato obloži s polovico zelja. Čez zelje potresi tretjino naribanega sira. Sledi nova plast lazanje, smetanov preliv in preostanek zelja. Tudi tega potresi s tretjino sira. Čezenj položi še zadnjo ploščo testenin. V preostalo smetano dodaj nekaj sira, premešaj ter z zmesjo premaži lazanjo. Preostanek sira pa potresi še na vrh zmesi – količino naribanega sira prilagodi svojemu okusu. Posuj s suhim majeronom ter peci v pečici približno 20 minut (oziroma po navodilih iz embalaže testenin).

Rahlo ohladi, šele na to razreži.

2 comments

    • Katja says:

      Tanja pozdravljeni! testa bisem delala sama. Je znamke Felicia, dobi pa se v nekaterih bolje založenih trgovinah ter na večih spletnih straneh. Sama sem jih kupila v trgovini Coolhouse v ljubljani, ampak kolikor zdajle gledam jih nimajo več v prodaji. Najbolje da v google vtipkate testenien (ali lazanja) Felicia – on bo že vedel kje jih imajo 😉

Dodaj odgovor