Kolački s pečeno bučo, olivami in feto

In še kaj bi se našlo v njih, a lepo po vrsti. Če spremljaš moj blog, veš, da so slani muffini nekaj, kar precej redno pečem. Če redno pomeni nekajkrat na leto 😉 Pri meni je to namreč kar pogosto, saj res ves čas ustvarjam nekaj novega – prilagajam, spreminjam, dopolnjujem in kreiram vedno nove kombinacije okusov in receptov. Skupni imenovalec – barvite okusne in hranilne jedi, v veliki meri brez glutena.

Žita z njim mi namreč delajo zmedo v črevesju. Čeprav niso edina, se vsaj glutenu poskušam izogniti, saj se mi to sploh ne zdi težko. Danes je na voljo že toliko drugih vrst žit, mok in živil, s katerimi lahko nadomestiš pšenico in z glutenom polna žita. Veliko raje se odpovem glutenu, kot da bi pozabila na druga živila, za katera vem, da mojemu telesu ne ustrezajo ravno najbolje, pa nisem dovolj močna, da bi se jim uprla. Preveč rada jem:)

Je pa res, da pri brezglutenski dieti največjo težavo predstavlja peka. Biskviti, peciva, pite, testo in kolači. Seveda ni težko, če kupiš že pripravljeno mešanico za peko brezglutenskih jedi, a meni niso preveč všeč. Prepogosto so polne nenavadnih dodatkov, zaradi katerih zagotovo ne sodijo v zdravo prehrano. Zato se raje ‘igram’ po svoje.

Uporabljam nekaj naravno brezglutenskih mok in to je to. Moje najljubše so ajdova (svetla ajdova moka, ki je nekaj čisto drugačna od moke pražene ajde), pa riževa (tako bela kot polnovredna), občasno tudi čičerikina. Ajdovo in polnovredno riževo kupim v Mok’ci, ostale pa kar v bližnji živilski trgovini. Velikokrat zmiksam ovsene kosmiče (tiste brez glutena) ter tako hitro, enostavno in mimogrede pripravim še ovseno moko.

Muffine obožujem. Vsi jih, mar ne? Večina verjetno sladke, sadne ali še bolje čokoladne. Meni so slani kolački veliko ljubši. Tako enostavno in hitro jih je pripraviti in če približno poznaš razmerje med suhimi in mokrimi sestavinami so vse ostale stvari, ki se znajdejo v njih le trenutna inspiracija ali uporaba živil, ki jih imaš trenutno na voljo. V slane muffine pa zagotovo sodi tudi sir. Ni nujno, je pa fino. Moj najljubši je feta. Sir iz kozjega in ovčjega mleka (to je feta) veliko lažje presnavljam, poleg tega pa ima tako prijetno kremasto strukturo ter slanost, s katero začini za nekaj grižljajev velike kruhke.

Jogurt se v kolačkih dobro obnese, nadomesti mleko in/ali olje ter poskrbi za sočnost in rahlost testa. Nekaj maščobe boš za današnji recepr vseeno potreboval/a, saj je prvi korak peka buče. Za peko priporočam avokadovo ali oljčno olje. Sama sem tokrat izbrala oljčnega in sicer ekološko olje Morgan.

Za slane kolačke lahko izbereš različno zelenjavo, pa tuno, koščke dimljenega lososa ali kvalitetnega pršuta. Lahko se poigraš z raličnimi začimbami in zelišči, pa z oreščki in semeni, ki jih vmešaš v zmes ali pa zgolj posuješ na vrh vsakega kolačka. In čeprav pripravljaš slane prigrizke, ne bo prav nič narobe, če vanje tu pa tam vključiš še kakšno sladko sestavino. Suhe brusnice, fige ali slive bodo na primer pustile prav prijeten in okusen pečat, hkrati pa uravnovesile slanost ostalih sestavin. Če idej nimaš, ti na koncu prilagam nekaj svoj, ki sem jih spekla v zadnjem letu ali dveh. Uporabi jih za osnovo ter prilagodi svojemu okusu.

Za 12 muffinov.

Sestavine:

  • 100 g svetle ajdove moke
  • 85 g bele riževe moke
  • 1 JŽ pecilnega praška iz vinskega kamna
  • 1/2 čž sode bikarbone
  • sol in poper
  • žlička suhega origana
  • 2 jajci
  • 150 g gostega (kozjega) jogurta
  • oljčno olje
  • 170 g na manjše kocke narezane buče
  • 20 g drobno sesekljanega listnatega ohrovta
  • 50 g na majhne koščke narezane rdeče paprike
  • cca 8 oliv (črnih in/ali zelenih)
  • 75 g fete
  • žlica bučnih semen

Namig: suh origano lahko nadomestiš s kakšnim drugim zliščom, na primer timijanom ali rožmarinom. Namesto listnatega ohrovta uporabi špinačo ali celo mlade koprive.

Postopek:

Pečico segrej na 200 stopinj. Bučo razreži na manjše koščke. Lahko jo olupiš ali ne, po želji. Koščke prelij z oljem, posuj s ščepcem soli in sveže mletega popra ter z rokami premešaj. Pekač obloži s peki paprijem ter nanj razporedi koščke buče. Peci približno 15 minut oziroma dokler se buča ne zmehča in rahlo obarva.

V večji skledi zmešaj suhe sestavine. Obe moki, vinski kamen in sodo bikarbono, suh origano (med prsti ga razdrobi, da aktiviraš okus). Začini s soljo in poprom.

Ohrovtove liste operi, odstrani srednjo tršo žilo in čisto drobno sesekljaj. Olive nareži na manjše koščke, enako naredi tudi s papriko. Feto nareži na manjše kocke.

V manjši skledi z ročno metlico razžvrkljaj jajci. Dodaj jogurt in ponovno premešaj. V mešanico primešaj ohrovt, ter večino buče, oliv, paprike in fete. Malo sira in zelenjave prihrani.

Mokre sestavine prelij k moki ter premešaj. Z zmesjo do tri četrtine napolni kalupe pekača za muffine (najbolje se obnese silikonski, nakaterega se prav nič ne prime – zanj ne potrebuješ niti olja niti papirčkov). V vsak kolaček na rahlo potisni še nekaj koščkov zelenjave in sira, ki si ga prihranil/a. Posuj z bučnimi semeni.

Muffine peci cca. 20 minut na 200 stopinjah, oziroma toliko časa, dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. Rahlo jih ohladi v pekaču, nato kolačke s pomočjo vilice prestavi na rešetko kjer naj se do konca ohladijo. Če pa imaš raje še tople, pa kar takoj dober tek!

Nasvet: kolački so že sami po sebi okusna in priročna malica, zelo uspešno pa nadomestijo kos kruha ob skodelice kremne juhe.

Medtem ko grizljaš, pa preberi še kakšno stran dobre knjige. Meni zanje zadnje čase zmanjkuje časa (ali pa je to le izgovor in sem preprosto prelena, da bi se katere lotila?), zato sem si obljubila, da bom vsaj zdaj, ko so dnevi krajši, malce več brala. Začela sem postopama. Z ne predolgo, hitro berljivo, izjemno simpatično ter malce šaljivo knjigo z naslovom Osrečki za ženske, ki tečejo z volkovi. Našla sem jo spletni strani založbe Primus, ki je znana po tem, da ima v svojem naboru ogromno pozitivnih knjig ter takšnih, ki s svojimi vsebinami bodrijo, opogumljajo, učijo. Knjig, s katerimi rasteš. Takšne knjige in takšne vsebine pa še kako potrebujemo.

Kot obljubljeno prilagam še povezave do treh kombinacij za muffine – slane prigrizke, ki so odlična malica, kjerkoli in kadarkoli.

Dodaj odgovor