Na vsake toliko kupim zavojček čičerikine moke. Ne uporabljam jo pogosto, včasih pa vseeno pride prav. Krasna je pri pripravi najrazličnejših zelenjavnih polpet, pa tudi tanki slani hrustljavi krekerji so več kot odličen prigrizek. Nekaj moke, ki je ostala od takrat, ko sem jo nazadnje potrebovala, pa me je zdaj že kar nekaj časa čakalo v shrambi. Vmes sem se sicer nekajkrat spogledovala z njo, a na koncu sem jo vselej pustila na polici.
Danes pa sem iz nje po dolgem času pripravila palačinke. Čičerikine so res enostavne. Potrebuješ le moko, vodo in nekaj olja (ter začimb). Malce delikatna zna biti edino priprava, zato je fino, da uporabiš kvalitetno ponev, morda celo takšno, ki gre lahko tudi v pečico – tako se ti z obračanjem palačink ne bo potrebno ukvarjati. Čeprav so palačinke zelo okusne (sploh pa če jih tik pred zdajci raztrgaš in iz njih narediš zlato zapečen hrustljav ‘šmorn’), pa se mi vseeno zdi, da potrebujejo nekaj več. Nekaj dodanih okusov, najbolje v obliki zelenjave.
Medtem ko sem premišljevala kaj bi uporabila namesto paradižnika in avokada (oboje sem namreč skupaj s vmešanimi jajci pojedla že na jutranjih toastih), sem pod jezik hitro kapnila še nekaj kapljic sladkega pelina. V tem času pride še kako prav. Sladki pelin pomaga je učinkovito protivnetno ‘zdravilo’, krepi imunski sistem, uničuje širok spekter parazitov, pomaga pri premagovanju različnih virusov in še in še. Tako kot pelin pa na imusnki sistem zelo dobro vpliva tudi koromač, ki se ponaša še z veliko različnimi vitamini in minerali.
In ker je imunski sitem nekaj, kar je sploh v tem času dobro krepiti, je koromač kot nalašč. sama ga imam pravzaprav ves čas hladilniku – ne zato, ker mi ne bi bil všeč in bi zato ostajal, ampak ravno obratno. Obožujem ga! Najraje ga skupaj z drugo zelenjavo nežno popražim ter uporabim kot del rižot, testenin ali kot zelenjavno prilogo k mesu ali ribam. Zelo okusen je tudi surov. Narezati ga moraš čisto na tanko, potem pa dobro začiniti z oljčim oljem, limoninim sokom ter soljo ter kar z rokami fino premešati, da se okusi prepojijo. Nekaj časa pustiš, da se še malce zmehča in koromačeva solata je pripravljena. Če nanj nisi navajen/a, ga seveda lahko dodaš v skledo zelene solate ter jo tako malce popestriš.
Tokratna koromačeva priloga je topla. Nežno dušen, skupaj z lepo merico zelenih oliv, z nekaj česna ter svežega peteršilja je naravnost fantastičen. In kako zelo dobro gre k današnjim palačinkam! Če ti do palačink ni, poskusi vsaj toplo koromačevo prilogo. Lahko jo ponudiš k beli ali modri ribi ali nežnemu piščančjemu mesu. Ali nenazadnje, kot nadev v običajnih palačinkah iz ene izmed žitnih mok.
Iz spodnjih količin lahko pripraviš 3-4 palačinke (odvisno od velikosti ponve in debeline palačink).
Sestavine:
- 125 g moke
- 350 ml vode
- 1 JŽ oljčnega olja (+ 2 žlici za pripravo zelenjave)*
- sol
- 150 g koromača
- 45 g zelenih oliv**
- 1 majhen strok česna
- pest grobo sesekljanega petešilja
- sveže mlet črni poper
*boljše kot bo olje, boljša bo jed. Moja izbira je Morganovo ekstra deviško ekološko oljčno olje.
**izkoščičene olive so resda veliko enostanejše za uporabo. Preprosto prerežeš jih na pol ter uporabiš v receptu. Ne glede na prednosti- izkoščičenih nikoli ne kupujem. Olive s koščico so namreč veliko okusnejše in manj ‘gumijaste’. Najraje imam ekološke zelene olive, ki jih kupim v eni bolj znanih drogerij.
Postopek:
Moko zmešaj s ščepcem soli. Med stalnim mešanjem z ročno kuhinjsko metlico v moko vlivaj vodo. Dodaj olje ter ponovno dobro premešaj. Skledo pokrij s prozorno kuhinjsko folijo in postavi na stran za približno 45 minut.
Medtem pripravi zelenjavo. Koromač tanko nareži. Izkoščičene olive prereži na pol, neizkoščičene pa s prstom najprej dobro pritisni ob podlago (tako jim bo lažje odstraniti koščico), nato jih nareži.* Česen drobno sesekljaj, liste svežega peteršilja pa natrgaj na manjše koščke.
V ponev prilij oljčno olje ter dodaj koromač. Nežno ga duši dobrih pet minut oziroma dokler se ne zmehča in skorajda že začne karamelizirati. Med segrevanjem ga začini s soljo in sveže mletim črnim poprom. Zmehčanemu dodaj česen in olive ter jih skupaj nežno praži še nekaj kratkih minut. Vmešaj peteršilj.
Že med pripravo tople zelenjavne priloge lahko spečeš palačinke. Pred peko zmes še enkrat premešaj nato pa jo ulij v vročo, naoljeno ponev. Peci nekaj minut oziroma dokler se na vrhu ne pojavijo mehurčki. S silikonsko ravno spatulo potuj okoli palačinke, da privdigneš njen rob in jo odlepiš od podlage, nato jo previdno dvigni in obrni na drugo stran.** Čez palačinke naloži toplo zelenjavo ter začini s sveže mletim črnim poprom.
***Alternative pri peki palačink:
– palačinko lahko obrneš tudi tako, da na ponev postaviš primerno velik raven krožnik ter ponev skupaj z njim obrneš na glavo. Palačinka bo pristala na krožniku, iz katerega naj preprosto zdri nazaj v ponev in se popeče še na drugi strani. Tanke čičerikine palačinke so najboljše, saj so fino hrustljave, a se pri obračanju lahko strgajo. Nič zato, če ne gre iz njih lahko narediš tudi šmorn. Okus bo enak.
-če imaš ponev, primerno za peko v pečici (brez lesenega ali plastičnega ročaja), palačinko, ko se zapeče na spodnji strani s ponevijo prestavi v pečico, kjer se bo pod grilom zapekla še zgoraj.
-če se odločiš za malce debelejše palačinke lahko potem, ko zmes zliješ na vročo ponev in se že malce zapeče, na zgornjo, še mokro površino zmesi dodaš nekaj pripravljene zelenjave, ki tako postane del zmesi. Palačinko obrni potem, ko se spodaj dobro zapeče in si s spatulo obšel/obšla celoten rob palačinke ter jo s tem odlepil/a od podlage.
Recept lahko uporabiš tako za kosilo kot za večerjo. Za kosilo poleg palačink postrezi nekaj hrustljave zelene solate, večerne palačinke pa naj pospremi topla kremna juhica. Tako kot jih je pri meni. Na vrsti je bila grahovo – bučkina juha, po večerji pa obvezna skodelica čaja. Mimogrede – če skodelico metinega še nisi poskusil/a z (riževim) mlekom, žličko presnega kakava ter nekaj kapljicami medu, ne veš kaj zamujaš 😉 Po njem vedno malo bolje spim (sicer sem velik nespečnik), če pa mi še vedno ne uspe, si pomagam s CBD kapljicami, ki imajo poleg tega, da pomagajo umiriti in zaspati, še cel kup dobrih lastnosti. Preveri na erbetix.com.