Ovseno pecivo s hitrim grozdovim džemom

Ovseni kosmiči so ena zares krasna in vsestransko uporabna zadevica. Že za prvi jutranji obrok so odlična izbira. Pripraviš jih lahko na več različnih načinov in z različnimi dodatki, ter tako vsak dan uživaš v drugačnih okusih. Pozimi so topli, kuhani kosmiči pravi balzam za telo. Poskrbijo za energijo, z obilico vlaknin pa tudi za dobro prebavo. Skuhaš jih lahko v katerikoli vrsti mleka ali rastlinskega napitka, v jabolčni čežani in tudi zgolj v vodi, če želiš. Že med kuhanjem jim lahko dodaš poljubno vrsto začimb, kot so cimet, ingver, kardamom, mleti klinčki ali vanilija.

Pri kuhanju se kosmiči zgostijo in razpustijo ter tako ustvarijo odlično podlago za vse tisto, kar najdeš v svoji shrambi. Sveže (presno ali pokuhano) in suho sadje, semena, oreščke, koščki temne čokolade ali le malce medu, javorjevega sirupa ali žlica marmelade. Možnosti je res neskončno.

Če ti do jutranjega kuhanja ni in imaš raje bolj hladne zajtrke, kosmiče preprosto namoči v mleku ali jogurtu, kjer se bodo do jutra prav lepo zmehčali. Za vse tiste pa, ki prisegate na hrustljavost je rešitev granola. Mešanica kosmičev, kokosa, semen in/ali oreščkov, prelita z mešanico olja (kokosovo je najboljše) in poljubnega sladila v pečici postane fino hrustljava. Ohlajeni granoli primešaj še poljubno suho sadje, morda celo čokolade ter shrani v dobro zaprt steklen kozarec. Granola je odlična v jogurtu ali hladnem mleku, pa tudi kot samostojni energijski prigrizek.

Kosmiči pa seveda niso le za zajtrk. Odlični so kot del različnih mesnih ali zelenjavnih polpet, preprosto pa jih lahko zmiksaš v moko in uporabiš v pecivih, palačinkah in številnih drugih jedeh.

S svojimi učinkovinami pomagajo pri številnih težavah, kot so visok krvni sladkor ter holesterol – oboje namreč zelo uspešno znižujejo. Poleg prehranskih vlaknin ter zdravih ogljikovih hidratov pa kosmiči vsebujejo tudi lep delež beljakovin ter številne vitamine in minerale. Med vitamini predvsem tiste iz B-skupine, ki so za zdravo delovanje telesa še kako pomembi, med minerali pa npr. železo, fosfor, magnezij, cink, kalcij in kalij. Vse to jih uvršča med superživila in so zagotovo nekaj kar je vredno vključiti v svojo prehrano.

Ovsene kosmiče si tudi sama privoščim vsaj dvakrat na teden, največkrat za sladek, a hranilno bogat in zdrav zajtrk. Včasih jih kombiniram še s kakšnim drugim žitom, najraje s proseno ali nepraženo ajdovo kašo. Seveda ne jem samih, pač pa z različnimi dodatki, ki sem jih omenila že na začetku. Ker pa ima nekoliko rajši hrano, v katero ugriznem kot pa tisto ‘na žlico’, tudi kosmiče pripravim na ta način. Včasih jih v obliki moke (ali kar fino drobljenih kosmičev) dodam ameriškim palačinkam ali pa si pripravim pecivo, podobno današnjemu. Ker zjutraj pač nimam časa za fotografiranje, takšne recepte redko delim. Tokrat pa sem preprosto in zdravo ovseno pecivo naredila popoldan in sicer za zajtrk naslednji dan. Nekaj koščkov sem seveda morala pojesti takoj, oziroma takoj, ko se je pecivo ohladilo, naslednji pa so prišli še kako prav naslednji dan. Čez noč sem jih hranila v hladilniku, in dobro ohlajeno pecivo je bilo le še boljše! Koščke peciva sem zapakirala v posodico, pograbila še lonček grškega jogurta ter odhitela v zgodnje jutro, kjer sem se pred začetkom službe s svojimi zdravim pecivom prav fino pocrkljala.

Peciva nisem sladkala, saj sem mu dodala nekaj naravno sladke jabolčne čežane. Nanj bi lahko premazala katerokoli poljubno marmelado, zaradi katere bi bilo pecivo še slajše. Presladkih jedi namreč ne maram. Veliko raje imam takšne, v katerih je nekaj, kar vsaj malo zakisli in sladico prijetno osveži.

V pečici pečeno temno grozdje je nekaj najboljšega! Je odličen dodatek debelim puhastim palačinkam, kakršni koli jutranji kaši, ohlajeno pa v lončku naravnega jogurta. Pa na popečenih kruhkih, premazanih s skutnim ali sirnim namazom ali zmiksanim feta sirom. Izredno lepo pa se poda tudi k perutnini. V pečici pečen piščanec z grozdjem je odlična popestritev jesenskega jedilnika. Če pečeno grozdje še malce pokuhaš, pretlačiš z vilico ter, če odda nekaj več tekočine še primerno zgostiš, ustvariš hiter džem, ki ga lahko uporabiš celo namesto običajne marmelade na kruhu, premazanem z maslom. Seveda grozdno marmeldo lahko sladkaš (z rjavim sladkorjem, medom, agavo ali javorjevim sladilom) ali pa pustiš, da te prevzame s svojo naravno kislino. Povsem po želji. Ti pa priporočam, da temno grozdje poskusiš tudi na takšen, toplotno obdelan način. Meni je celo veliko ljubše kot sveže.

Sestavine:

  • 100 g grobih* ovsenih kosmičev
  • 200 ml vode
  • nekaj kapljic limone
  • 100-120 g olupljenega in izkoščičenega jabolka
  • voda po potrebi
  • 1 polna čž mletega cejlonskega cimeta
  • 45 g ovsene moke**
  • 1 jajce
  • 1 JŽ kokosovega olja
  • čajna žlica pecilnega praška iz vinskega kamna

za nadev in posip…

  • nekaj žlic grozdovega džema***
  • 2 – 3 žlice ovsenih kosmičev
  • 1 čž mletega cimeta
  • 2 žlici zmehčanega, a ne tekočega kokosovega olja

*grobe kosmiče poznaš po njihovi velikosti. so veliki in ne na droben koščke razdrobljeni. Če se zaradi kakršnihkoli razlogov izogibaš glutenu poišči glutena z oznako brez glutena.

**ovseno moko lahko narediš sam/a. Preprosto jih do finega zmiksaj v mešalniku ter uporabi namesto kupljene ovsene moke.

***recept za grozdov džem poišči na koncu objave. Namesto njega pa seveda lahko uporabiš katerokoli vrsto marmelade ali džema. Je pa pečeno grozdje zagotovo nekaj, kar pecivo da piko na i.

Postopek:

Kosmiče na hitro speri pod tekočo vodo, odcedi ter čez noč namoči v vodi, skupaj z nekaj kapljicami limone. (Ta korak lahko izpustiš in kosmiče kuhaš zgolj z nekaj več tekočine; namakanje žit odstrani fitinsko kislino, ki zavira absorpcijo nekaterih mineralov). Naslednje jutro namočenim kosmičem dodaj še nekaj vode in jih na nizki temperaturi kuhljaj, da se zgostijo. Med kuhanjem dodaj cimet, ter kašo zalivaj s tekočino, če je to potrebno. Kosmiče pogosto mešaj, saj se radi sprimejo na dno posode.

Hkrati v drugi kozici prelij olupljene tanke krhlje jabolka z le toliko vode, da jih lahko pokuhaš. Ko se povsem zmehčajo jih z vilico spasiraj v gladek pire ter gosto čežano primešaj v kuhane kosmiče. Ko se zmes malce ohladi, dodaj razžvrkljano jajce, mlete ovsene kosmiče ter žlico kokosove maščobe.

Z zmesjo napolni pekač, obložen s peki papirjem ter premazan z maslom (papir naj sega prek robov, saj boš tako pecivo po peki brez težav odstranil/a iz njega). Peci v ogreti pečici na 200 stopinjah približno 10-15 minut oziroma dokler vrhnji del peciva ne dobi rahle skorjice.

Medtem v skledo stresi kosmiče za posip ter dodaj cimet. Premešaj, mešanici pa dodaj še mehko, a ne tekoče kokosovo maščobo. S prsti jo vmešaj med kosmiče.

Čez predpečeno pecivo premaži džem, tega pa posuj z mešanico kosmičev, cimeta in kokosove maščobe ter še za približno 10 minut vrni v pečico.

Rahlo ohladi, nato s pomočjo peki papirja pecivo dvigni iz pekača ter ga prestavi na rešetko, kjer naj se pred rezanjem do konca ohladi. Pecivo lahko ješ takoj ali pa ga za nekaj ur postaviš v hladilnik, zaradi česar bo ta le še boljši.

Preprost grozdov džem gre takole: pečico segreješ na 185 stopinj. Pekač obložiš s peki ppirjem, nanj pa razporediš grodzdne jagode (brez pecljev). Če je grozdje brez pešk, si že na pol poti, sicer pa jagode z ostrim nožkom prerežeš na pol in jih odstraniš. Pečeš približno 20 minutk oziroma toliko, da se grozdje razpusti. Nato ga, skupaj s tekočino, ki odteče iz njega, s pomočjo peki papirja pretreseš v manjšo kozico. Na nežnem ognju segrevaš in grozdje z vilico mečkaš. Če vidiš še kakšno peško, jo z vilico preprosto odstraniš. Grozdni džem zgostiš z žlico ali dvema luščin indijskega trpotca (lahko pa tudi s koruznim škrobom, tapioko ali nenazadnje chia semeni). Količina zgoščevalca je odvisna od tekočine, ki jo odda določeno grozdje. Premešaš in pustiš da se ohladi in zgosti. Nato džem uporabiš tako, kot piše v receptu.

Dodaj odgovor