Čeprav imam poletje raje kot katerikoli drugi letni čas, pa imajo tudi ti svoje prednosti. Jesen je lahko zares čudovita, sploh če je brez padavin in temperature ne padejo prehitro. Živahne barve listov, odete v oranžne in rdeče odtenke, na drevesih v objemu sončnih žarkov naravnost zasijejo, tisti, ki so že izgubili stik z vejami, pa pod nogami prijetno šelestijo. V gozdu lahko nabereš sladek kostanj, odličen je tako kuhan kot pečen, če pa si pri volji lahko iz njega narediš še kakašno okusno slaščico ali pa ga uporabiš v slanih jedeh. In tako mimogrede svoj jedilnik obarvaš z jesenskimi okusi. Kar seveda lahko narediš tudi če kostanja nimaš (ali ga morda ne maraš). Jesenski recepti so, pa čeprav morda ni več toliko sveže zelenjave kot poleti, vseno lahko zelo okusni. In če poleti prednost daješ surovi zelenjavi, naj se v teh mesecih na štedilniku ali v pečici malce greje In tako pogreje tudi tvoje telo.
Testenine so ena tistih jedi, ki jih imamo vsi radi. Pa naj bodo s paradižnikovo ali bolognese omako, s zeliščnim pestom, obilico zelenjave, s tunami, mesom ali kremnim smetanim prelivom. Špageti, peresniki, majhni makarončki, metujčki? Široki ali ozki rezanci? Na koncu sploh ni pomembno, važno je, da na mizo tu pa tam pride tudi pašta. Ker pašta zagotovo sodi med tiste jedi, ki pocrkljajo tako dušo kot telo. Moje današnje so polne jesenskih okusov, pa čeprav sta med sestavinami pravzaprav le dve zares jesenski. Sladki krompir sem pridelala sama, po ohrovt pa odšla na bližnjo tržnico. Bučna semena, suhe brusnice in žajbelj pa so tiste sestavine, ki me tudi sicer spremljajo v hladneješi mesecih. In seveda feta. Ta popestri tako poletne kot zimske jedi. Poskrbi za prijetno slanost in prijetnim okusom, ki uspešno dvigne tudi vse ostale okuse.
In nenazadnje – testenine! Tokrat sem izbrala čičerikine spirale slovneske znamke Gluteno. Okusna stročnica je nekaj, kar naravnost obožujem. Poleti in pozimi. Navadno uporabljam stročnico kot tako, v solatah, rižotah, enolončnicah in seveda v hummusu -čičerikinem namazu. Prav tako imam v shrambi vedno nekaj čičerikine moke, ki je krasna za razne zelenjavne polpete, palačinke in za zgostitev jedi. Po novem pa je poleg moke še vrečka čičerikinih testenin, ki so, mimogrede, kuhane že v minuti ali dveh. Z njimi je bila današnja jed zagotovo polnejšega okusa kot bi bila z običajnimi, če pa že izbereš katere druge, ti priporočam pirine ali polnovreden riževe.
Ob krožniku testenin se včasih prav prileže kozarček (a res le kozarček) rdečega vina. Konec koncev tudi grozdje sodi med jesenske dobrote 🙂 Kvalitetno rdeče vino tu in tam je namreč dobro za kri. Za svojo krvno sliko si tokrat nisem nalila rdeci rdečega, sem pa poskrbela z malce drugačnimi dodatki. Z D vitaminom v kombinaciji s vitaminom K ter kompleksom kalcija in magnezija. To je namreč tisto, kar moje telo trenutno najbolj potrebuje. Izbrala sem povsem naravna vrhunska dopolnila znamke Terra nova.
Izbira pravega olja je vsekakor nekaj, kar ne gre zanemariti. cenena rastlinska olja zagotovo ne bodo oplemenitili okusa, takšna izbira pa ne bo všeč niti tvojemu organizmu. Veliko boljše je nežno, aromatično in ekološko oljčno olje. Ta se vedno izkaže za dobro izbiro. Namig: ekološko olje Morgan!
Sestavine:
- 100 g čičerikinih spiral (oziroma testenin po želji)
- 200 g olupljenega sladkega krompirja
- 8 kroglic brstičnega ohrovta
- pol rdeče čebulice
- manjši strok česna
- oljčno olje (po želji v kombinaciji z maslom)
- 65 g feta sira
- 1 JŽ suhih brusnic**
- 2 JŽ bučničnih semen
- žlička nasekljanega svežega žajblja*
*z žajblom ne pretiravaj. V manjših količinah je naravnost odličen, v večjih pa lahko spominja na okus nekaterih zdravil 🙂 Če ti okus ni všeč, žajbelj lahko nadomestiš z rožmarinom, le da tega namesto na koncu skupaj z zelenjavo popraži že na začetku.
**izberi suhe brusnice brez dodanega sladkorja. Moje so sladkane zgolj z jabolčim sokom, so ekološke in sočne. če imaš pri sebi zares suhe, izsušene brusnice, jih pred uporabo za kkašnih dobrih pet minut namoči v topli vodi, da se zmehčajo in ponovno oživijo.
Postopek:
Pečico segreje na 200 stopinj ter na pekaču, obloženem s peki papirjem približno 20 minut pečeš naoljene kocke olupljenega sladkega krompirja. Toliko, da dobi nekaj barve.
Na suhi ponvici na nižji temperaturi nežno popraži bučna semena, da postanejo hrustljava.
Testenine skuhaj po navodilih. Pazi da so še al dente (na zob). Odcejene prelij z oljčim oljem ter premešaj, da se ne zlepijo skupaj.
Istočasno v ponvici segrej olje, ki ga za dodaten okus po želji kombiraj z nekaj surovega masla. Na njem nekaj minut praži ohrovt in čebulico. Zelenjavo pri tem seveda začini s soljo in poprom ter ves čas mešaj. Ko je ohrovt zmehčan in nekoliko hrustljav v ponev dodaj še predpečen sladek krompir, odcejene testenine, nasekljan žajbelj, polovico fete ter suhe brusnice. Po potrebi in želji dodaj še nekaj kapljic vode (ali piščančje ali zelenjavne osnove), da se sestavine povežejo. Premešaj, pred serviranjem pa jed potresi še z bučnimi semeni, začini z nekaj kapljicami oljčnega olja ter čez vse skupaj nadrobi še preostnek fete. Še malce sveže mletega črnega popra in dober tek!
Serviranje? Čudovita emajlirana ponvica znamke Riess ni le za kuho, temveč tudi za postrežbo. Pravzaprav bi lahko jedla kar direktno iz nje. Tako bi jed ostala dlje časa topla, saj posoda še dolgo zadrži temperaturo. Vseeno sem si svojo porcijo postregla v starem babičinem krožniku. S svojim motivom, barvami (in tudi rahlo zbledelim robom) je pravšnja izbira za poklon jeseni.