Zadnje čase mi noro paše sladko. Indujstrijsko pripravljenih sladic ne jem, toliko bolj pa obožujem domače dobrote. Sploh takšne, ki so narejene iz mojih najljubših sestavin in so po vrhu vsega še zdrave. Ker ja, sladkanje je lahko tudi zdravo in prepričana sem, da sem s svojimi recepti to tudi že večkrat dokazala 😉
Pojem ogromno sladkega sadja – največ banan, trenutno pa tudi svežih fig. A to pač ni isto. Prav tako ves čas delam domače sladoledne lučke, sladke in hranljive zamrznjene dobrote. A tudi teh ne štejem za sladico. Verjetno zato, ker so na meniju vsak dan (večkrat na dan). Sladica pa je nekaj, kar pride na vrsto zgolj občasno. Nekako tako naj bi vsaj bilo. A tisto, o občasnem sladkanju velja bolj za torte iz slaščičarn ter peciva in piškote s prodajalnih polic. V sladicah, ki jih sam/a pripraviš iz skrbno izbranih sestavin, pa lahko uživaš praktično vsak dan.
Recept za slivove muffine, ki ne vsebjejo glutena in laktoze je zagotovo eden tistih, ki ga pripraviš mimogrede, v kolačkih pa uživaš kadarkoli v dnevu. Dva (ali tri) si privošči že ob prvi jutranji kavici, vzemi kakšnega za malico ter se z njimi posladkaj še po kosilu. Sestavin za kolačke ni veliko in spodaj te že čaka recept. Želim pa ti povedati še nekaj malega o izboru sestavin, zato si le preberi tudi vrstice pod njem.
Sestavine:
suhe sestavine…
- 85 polnovredne riževe moke
- 50 g svetle ajdove moke
- 1 čž mletega cejlonskega cimeta
- 1 čž vinskega kamna
- 1/2 čž sode bikarbone
mokre sestavine…
- 175 ml riževega napitka
- 1 jajce
- 65 ml javorjevega sirupa
- 45 ml oljčnega olja Morgan z okusom pomaranče
sadje in oreščki…
- priblino 5 večjih ravno prav zrelih sliv
- pest mandljev (najbolje blanširanih)
* lahko poskusiš z običajnim oljčnim oljem (vseeno naj bo čim bolj kakovostno in takšno, ki ne greni) med mokre sestavine pa vmešaš še fino naribano lupinico ekološke pomaranče (zgolj oranžni del, ki je okusen, sočen, in aromatičen in ne tudi grenke bele kožice)
Postopek:
Če želiš (ni pa nujno) čez noč namoči mandlje, naslednji dan odstrani kožico, jih s papirnato brisačko osuši in nasekljaj. Namočeni oreški so lažje prebavljivi ter bolj hranljivi. Seveda lahko uporabiš kupljene blanširane bele mandlje, nenazadnje pa tudi povsem običajne, neolupljene oreščke.
V skledi zmešaj vse suhe sestavine.
V drugi skledi razžvrkljaj jace ter v njem zmešaj še preostale mokre sestavine. Te nato prelij k suhimi in s kuhalnico nežno a dobro premešaj (z mešanjem ne pretiravaj). V zmes dodaj še na drobno narezane izkoščičene slive, še enkrat premešaj (narahlo, brez pretiravanja), nato pa z zmesjo napolni modelčke za muffine – še bolje – uporabi silikonski model, na katerega se nikoli prav nič ne prime.
Nasekljaj mandlje, potresi po vrhu vsakega kolačka ter za pik na in dodaj še ščep cimeta.
Peci v ogreti pečici na 175 stopinjah dobrih 20 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. Muffine ohladi na rešetki.
Torej, o sestavinah. Najprej moka. Izbrala sme kombinacijo polnovredne riževe moke ter svetle ajdove moke. Obe kupim v trgovini Mok’ca (in ne, to ni reklama), preprosto zato, ker je boljše težko dobiti. Moke meljejo proti, zato so sveže, po vrhu večinoma tudi ekološke. Sploh njiihova ajdova je zakon! Nežna in rahla in ker ne uporabljajo pražene ajde, temveč surovo, zeleno, brez močnega oreščkastega okusa.
Potem je tu cimet. Zame ga nikoli ni dovolj. V sladkih muffinčkih se lepo poda, sploh k slivam, ki sem jih uporabila. Te so tiste, ki poskrbijo za sadni okus in dodatno sočnost ter so idealna izbira za jesensko sladkanje. Poleg cimeta se lahko pigraš tudi z drugmi začimbami, kot sta mlet ingver, klinčki ali kardamom.
In nenazadnje – olje. Ta v kolačkih nadomesti maslo in to zelo uspešno! Izbrala sem ekološko oljčno olje Morgan z okusom pomaranče. Obožujem ga! Čeprav gre lepo tudi na slane jedi, ga najraje uporabljam pri vsem, kar diši po sladkem. Pa četudi je to le jutranja skleda tople prosene kaše (po želji tudi ajdove ali ovsenih kosmičev, še boljša pa je kombinacija vsega naštetega), kuhane v riževem napitku z rahlo pogretimi breskvami in svežimi malinami.
Res ti toplo priporočam, da si stekleničko omenjenega oljčka nabaviš, boš videl/a, ne bo ti žal. Sploh v čokoladnih sladicah je pomarančno olje izredno okusno (ali pa kot pika na i čokoladnemu sladoledu – tisti iz temne čokolade je seveda najboljši). Če olja (trenutno še) nimaš, brez skrbi. Tudi brez njega bi (bo) šlo. Preprosto ga nadomesti z oljčnim oljem brez dodanega okusa. Izberi čim bolj nežnega in ne takšnega, ki greni. Poleg olja pa v zmes naribaj lepo merico pomarančne lupinice. Ekološke seveda.
Pozdravljena.
Je med mokrimi sestavinami tudi jajce?
Hvala za čudovite recepte, ki jih deliš z nami.
Lep dan.
Ja, tako je. Hvala za opazko 🙂 In seveda za lepe besede. Pozdravček, Katja