Kuhinja je moja igralnica. Je prostor, kjer se sprostim. Kar velja predvsem za kuharijo in ustvarjanje jedi iz sestavin, ki jih imam rada, malo manj pa za kasnejše pospravljanje kuhinje 🙂 Kuhinja je prostor kjer resnično uživam. Uživam v rezanju, mešanju in seveda sprotem poizkušanju. Uživam ko tu pa tam med seboj združim sestavine, ki jih morda večina ljudi ne bi, na koncu pa ugotovim, kako dobro gredo skupaj. Uživam tudi po kuhanju, ko sedem za mizo in si privoščim tolikor kolikor mi paše. In se pri tem čisto nič ne držim nazaj. Če vem iz česa so jedi pripravljene, kako so začinjene in s kakšno ljubeznijo so pripravljene (kar vedno so), bi bila velika škoda, če bi karkoli sploh še pustila v loncu. Moja napaka je edino ta, da premalokrat zares zares uživam. Oziroma bolje rečeno, si za obrok ne vzamem dovolj časa. Jem namreč izjemno hitro, veliko prehitro. Vem, da imam to malce v genih, kar pa nikakor ni razlog, da se ne bi mogla naučiti jesti malce bolj počasi. To je vsekakor nekaj, kar mi (še) ni uspelo usvojiti (res pa je, da na tem ne delam prav veliko 😉 )
In medtem, ko nekaterim kuhanje predstavlja grozno muko in bi dali vsi, da bi zato poskrbeli drugi (in se tako poslužujejo dostave na dom ali pa se v želji za topel obrok obrnejo na svoje ljube mame), pa meni kuhati ni nikoli težko. Tudi poleti ne, ko je zunaj vroče, za štedilnikom pa… no še nekoliko bolj. Na srečo je prostor kjer kuham nekako najhladnejši v hiši, zato tam tudi poleti nikoli ni zares vroče, kar je seveda velik plus.
Tako tudi poleti kosila nikakor ne zamenjam zgolj za skledo solate. Ta je sicer bvezna, ni pa to edino, kar postavim na mizo. Vseeno so poletni obroki drugačni od zimskih. Več je sveže zelenjave (in zelišč), hrana je nekoliko lažja, na jedilniku je več rib in manj jedi na žlico. Sem pa verjetno ena redkih, ki mi žar ne diši preveč. Morda zato, ker ne maram čevapčičev, pleskavic in drugih podobnih zadevic. Pa tudi ribe in meso, ki se pogosto znajdejo na vročih rešetkah raje pripravim kar na štedilniku. Kot sem naredila tudi danes, ko sem si za kosilce zaželela nežnega belega piščančjega mesa. Naredila sem nabodala, jih spekla v kuhinji, za peko pa.. ja, hecno, uporabila ponev za žar, kjer pa okus seveda nikakor ni tak kot pri peki nad žerjavico. Ponev za žar na mesu pusti lepe proge, poleg tega pa je na tako pripravljeno izjemno sveže in sočno. Za to pa je prav gotovo poskrbela tudi marinada za katero sem se odločila tokrat. Jogurt v kombinaciji z limono, oljčnim oljem, soljo in nekaj sveže mletega popra je odlična. Izbrala sem kozji jogurt. Zato ker ga lažje prenašam, malce pa tudi zato ker je deloma tudi feta pripravljena iz kozjega mleka. Lahko se seveda odločiš za povsem običajen jogurt, le preredek naj ne bo.
Meso sem postregla na čičerikinem pireju oziroma poenostavljenem hummusu. Tahini paste zanj tokrat nisem uporabila, in prav nič je nisem pogrešala. Hummus je nežen, rahel, zračen in kremast – točno takšen, kakršen mora biti.
Dodala sem še nekaj fete, osvežilne mete in hrustljavo slane pistacije. V zadnjem trenutku pa sem se spomnila, da že dolgo nisem jedla pesta, zato sem v terilniku na hitro strla nekaj pistacije, dodala meto, malce česna, oljčno olje in limonin sok. Uf, noro dobro!
Kombinacija vsega, kar se je znašlo na krožniku je res odlična, edino na kar te moram opozoriti je izbira mete. Prosim, pred uporabo poskusi nekaj lističev in se prepričaj, da je tista ‘prava’. Spermint variante zagotovo odpadejo, poporove mete bodo veiko boljše. Obstajajo tudi čokoladne in sadne vrste met, ki so prav tako velik ‘ne’. Če bi meto kupovala, bi ti na tem mestu z velikim veseljem zaupala, kje dobiš zares okusno. A meta, ki jo imam tako rada in jo uporabljam vse od začetka do konca njene sezone je meta, ki se je že leta nazaj sama ‘zasadila’ v našem vrtu. Boljše kot te še nisem našla. A ne skrbi, zagotovo lahko dobiš/kupiš takšno, ki bo tudi tebi tako zelo prirasla k srcu.
Vse spodaj zapisane količine so za eno osebo, oziroma za krožnik, kakršnega vidiš na fotografijah. Z malce več priloge pa za lahko večerjo lahko hummusov krožnik s piščancem, feto in pestom deliš še z nekom.
Sestavine:
za ražnjiče…
- 165 g piščančjih prsi
- 20 g gostejšega (kozjega) jogurta
- 1/2 čž limoninega soka
- 1/2 JŽ oljčnega olja
- malce sveže nastrgane limonine lupinice
- sol in sveže mlet črni poper
za hummus…
- 150 g vložene čičerike
- 25 ml oljčnega olja
- 15 ml sveže iztisnjenega limoninega soka
- 25 ml ovde (oz. po potrebi)
- sol (po okusu)
za pesto…
- 10 g oluščene slane pistacije
- 5 g svežih metinih lističev
- sol
- 25 ml oljčnega olja
- 10 ml sveže iztisnjenega limoninega soka
ter še…
- 45 g feta sira
- sveži lističi mete
- nekaj grobo sesekljanih slanih pistacij
Postopek:
predpriprava…
Piščančje prsi nareži na enako velike kocke ter stresi v skledo. Dodaj jogurt, olje, sol, poper in limonino lupinico, dobro premešaj, pokrij s folijo in postavi za kakšno uro v hladilnik.
Za vsaj 20 minut namoči lepesne paličice za nabodala, da se med peko ne zažgejo.
Pistacije za posip grobo sesekljaj.
hummus…
Čičeriko po potrebi olupi (kupljena v kozarcu je zelo mehka in lupinica zlahka spolzi iz nje)* ter jo skupaj z ostalimi sestavinimi zmiksaj v kremasto zmes. Po potrebi mešalnik nekajkrat ustavi in iz stranic potisni sestavine proti rezilu. Namaz poskusi in prilagodi svojemu okusu (limona, olje, sol…).
pesto…
V terilnik stresi oluščene slane pistacije ter jih stri. Dodaj metine lističe** (brez pecljev) in nariban strok česna ter ponovno dobro potolči. Počasi dolivaj olje in limonin sok da dobiš omakico po svojem okusu. To velja tako glede razmerij med pistacijo, meto in česnom kot med oljem in limono. Pesto je lahko še nekoliko grob ali pa povsem gladek. Lahko je gost ali pa zelo redek. Karkoli ti je ljubše, tako bo prav. Če terilnika nimaš, lahko omakico pripraviš tudi v sesekljalniku ali multipraktiku. A bo tam to lažje, če bodo količine sestavin večje.
peka mesa…
Lesene palčke obriši ter nanje nabodi koščke mesa. Ponev za žar (ali običajno ponev, če te nimaš) premaži z oljčnim oljem in dobro segrej. Z oljem rahlo pokapljaj še nabodala in jih po želji začini s še malo sveže mletega črnega popra. Nabodala položi na segreto ponev ter peci nekaj miut, nato jih obrni še na drugo stran.
postrežba…
Na krožnik naloži hummus, nanj postavi pečeno meso, potresi s feto, pistacijo in svežo meto ter pokapljaj s pripravljenim pestom.
Jed postrezi s poljubno prilogo. Toplo priporočam mlad pečen krompirček (je super za pomakanje v hummus) in skledo hrustljave zelene solate.
*kupi čičeriko vloženo v kozarcu. Sama čičeriko vedno kupim v DM-u in Muellerju. Nekaj o lupljenju stročnic pa si preberi malce nižje.
**pazljivo pri izbiri mete. Zelišče najprej poskusi, da vidiš, če imaš v rokah pravo vrsto meto. Nekaj več o tem si preberi nekaj vrstic pred objavljenim receptom.
Sama obožujem hummus. Popečeni kruhki, na debelo premazana s čičerikinim namazom ter obloženi s svežo zelenjavo so nebeško dobri. Hummus se lepo poda tudi k mesu, zato ga le poskusi. In prosim, ne kupuj že pripravljenih namazov. Verjemi, da veliko boljšega lahko narediš sam/a, saj lahko sproti prilagajaš posamezne količine sestavin in začinjenost in tako ustvariš točno takšnega po svojem okusu. Priprava je res zelo hitra in enostavna. Hummus bo še gladek, če čičeriko prej olupiš ni pa to nujno. Sploh pa ne, če imaš zmogljiv mikser. Moj je majhen in enostaven. Zanj sem odštela dobrih 10 evrov. V njem pa pripravljam čisto vse od namazov do sladolednih lučk in presnih sladic…
Vedno sem vesela vsake pošte, ki jo dobim v svoj nabiralnik. Če imaš kakršno koli vprašanje, predloge, mnenje, nasvet ali pa bi rad/a z menoj delil/a svoje mnenje, ideje in najljubše recepte, si vabljen/a da tudi ti v meniju klikneš na kontakt in… se tipkava 😉
Za konec pa še… Ne glede na letni čas in na to, koko zaposlen/a si, vzemi si čas za doma pripravljen obrok. Ni treba da zanj v kuhinji stojiš ure in ure, bo pa domača hrana zagotovo boljša (in hitrejša in cenejša!) od kakršnega koli naročila na dom. Pa še povsem po tvojem okusu bo. Verjamem, da se ti včasih pač res ne ljubi ali ti dejansko zmanjka časa, zato se ne sekiraj. Takrat pač poišči izhod v sili. V vseh ostalih primerih pa le… veselo na delo 😉
One comment