Kako zelo rada imam ribe. Nežno dušene ali hrustljavo zapečene. Majhne in malo večje, cele, pečene s kostjo ali zgolj fileje. Od sladkovodnih prisegam na postrvi, od morskih pa so moje najljubše sardelce in orade, sledijo skuše in brancin. Posebna kategorija sta losos in gamberi, ki ju naravnost obožujem. Navadno kupim zamrznjene lososove fileje (brez a s kožo), pri gamberih pa prisegam na tisti velike in že izluščene.
Na svoj račun vedno pridem na dopustu. Tam si rib zares veliko privoščim. Praktično si jih za večerjo privoščim prav vsak dan. škoda le, ker moji morski oddihi navadno trajajo le nekaj dni…
Zato pa si morske dobrote redno (sploh poleti) pripravljam tudi doma. Določene kupim, določene dobim. Imam namreč veliko srečo in za to sem zares hvaležna. Moj oče je ribič, zato imamo polno skrinjo postrvi, ker pa zadnja leta prisega na morski ribolov je zamrzovalni predal rezerviran tudi za razne mole, majhne oradice in skuše. Skuše pravzaprav lovi le zame, saj jih imam od vseh družinskih članov daleč najraje. Skuša je modra riba, polna zdravih maščob. Ima nekoliko bolj izrazit okus kot npr. orada, ki velja za eno najbolj priljubljenih morskih rib. Vseeno pa njen okus ne izstopa premočno, zato jo lahko pripraviš z najrazličnejšimi prilogami, pa okus ribe nad njimi vseeno ne bo prevladal. Skušo navadno spečem celo, na ponvi ali v pečici. Poleg ribice je kuhan krompir tisti, ki mi najbolj ustreza, pa naj bo kot topla priloga ali pripravljen v hladni krompirjevi solati.
Tu pa tam ribo filetiram. Ni težko, res ne. Verjetno bo odpada malce več kot če bi to storili profesionalni kuharji, a vse kar od ribe ostane, lahko uporabiš za ribjo juhico, če ti je ta seveda všeč. Ker večina verjetno nima te sreče, da bi skuše dobivala brez prodajnega posrednika, vseeno ni težav. Če jih namreč kupiš v ribarnici, ti tam iz njih brez problema naredijo tudi fileje, kar vse skupaj še olajša.
Pri peki rib ne kompliciram. Oljčno olje, sol. In na koncu obvezna limona, včasih tudi peteršilj. Oba poskrbita za svežino in seveda za dodatno mero okusa. K skuši se lepo poda tudi kakšna vejica rožmarina, strok česna in janeževa semena. Vse to troje sem uporabila tudi danes, za peko ribic pa zagotovo nisem potrebovala več kot dobrih pet minut.
Kar pa jed dela posebno, je priloga. Tokrat sem si namreč zaželela malce drugačno (pa čeprav sem ob ribici jedla še skledo zelene solate s toplim krompirčkom seveda 😉 ). V pečici sem skupaj s krhlji nežne rdeče čebulice popekla rezine izjemno sladke in okusne rdeče paprike, malce pozneje pa k zelenjavi stresla še dobro merico kuhane čičerike. Še malce (pravih) začimb in nastala je zelo okusna posteljica za zdrave ribje fileje, pri katerih je kožica tako fino hrustljava, da zagotovo ne bo ostala na krožniku.
Pri peki rib (in pravzaprav katerih koli jedi) je ključnega pomena prava izbira olja. Kvalitetno olje bo jed naredilo še okusnejše, medtem ko bo refenirano, ceneno olje tudi najboljši kos ribe spremenilo v ne preveč okusen obrok.
Sestavine:
- skuša (oziroma dva fileja skuše)
- sol
- oljčno olje
- vejica rožmarna
- strok česna
- janeževa semena
- 1 večja rdeča paprika
- 1 rdeča čebula
- 100 g vložene čičerike
- mleta rdeča paprika
- žlica nasekljanega rožmarina
- polovica limonine lupinice
- sok polovice limone
Postopek:
Pečico segrej na 180 stopinj.
Ribo (po potrebi) najprej filetiraj in fileje dobro zbriši s kuhinjsko papirnato brisačko. Posoli.
Rdečo papriko po dolgem prereži na pol, odstrani semena ter jo razreži na tanke trakove. Rdečo čebulo razreži na krhlje tako, da spodnji del še vedno drži skupaj njene lističe. Zelenjavo daj v skledo, prelij z malo olja, z rokami dobro premešaj, nato pa jo razporedi na pekač, obložen s peki papirjem.
Peci dobrih 10 minut, med tem časom pa v isto skledo stresi odcejeno čičeriko ter ji dodaj poljubno količino mlete rdeče paprike. Prelij z malce olja, z rokami premešaj ter po desetih minutah pečenja paprike k njej stresi še stročnico. Vse skupaj peci še dobrih pet minut. Toliko da je čičerika malce popečena, a znotraj še vedno mehka in sočna. Medtem časom nastrgaj lupinico bio limone ter nasekljaj svež peteršilj. Pečeno zelenjavo pretresi v skledo, dodaj sol in poper, limonino lupinico in sok ter sesekljan peteršilj. Premešaj.
Hkrati s peko zelenjave pa že lahko pečeš tudi ribo. Ponev segrej, dodaj olje ter na njem nekaj minut nežno segrevaj vejico rožmarina ter strt strok česna. Ko se olje odišavi, sestavini odstrani (ni pa nujno) ter povečaj ogenj. Na olje položi fileja rib, najprej s kožo navzdol. Zgornji del ribe potresi z janeževimi semeni. Peci nekaj minut, da koža postane hrustljava, hkrati pa opaziš, kako se meso tudi na zgornjem delu na robovih svetleje obarva. Takrat ugasni štedilnik, ribo pa zgolj za nekaj sekund obrni na drugo stran, da se rahlo popeče še zgornji del.
Zelenjavo naloži na krožnik, nanjo pa serviraj fileje rib. Začni z nekaj kapljicami limone ter z ekstra deviškim oljčnim oljem.
One comment