
Včasih sem imela rada le gozdne borovnice. Ameriške so se mi zdele tako prazne, povsem brez okusa. A očitno sem, ko sem jih prvič poskusila, le naletela na takšne. Gozdne imajo v sebi morda res več koristnih snovi (pa še povsem brezplačne so), a trenutno so mi ameriške ljubše. Seveda pa z veseljem uživah v obeh vrstah svežega jagodičevja.
Kot otrok sem jih s straši v bližnjem gozdičku nabirala vsako sezono, v zadnjih letih ne več. Malce tudi zaradi klopov, ki jih je res ogromno in ker poznam kar nekaj ljudi, ki imajo zaradi uboda hude posledice in različne zdravstvene težave. Zato gozdne kar lepo kupim. Ne v trgovini, kjer imajo zamrznjene le iz uvoza drugih držav, pač pa sveže, domače, slovenske borovničke. Navadno kupim tri večje košarice. Z borovnicami iz prve se nato sladkam kar nekaj dni. Samih niti ne maram tako zelo, so pa odličen dodatek kosmičev, debelim in puhastim palačinkam ter seveda domačim lučkam. Banana, borovnice, malo medu, morda žlica jogurta (ni pa nujno) in čez nekaj ur že uživam v grizjanju zdravih domačih lučk. Mimogrede, sem ena tistih, ki sladoled raje kot liže, grize 😉 Hvaležna sem, da obstajajo ljudje, ki za nekaj evrov ure in ure sklonjeni preživijo v gozdovih in nabirajo te vijoličaste sadeže zato, da lahko v njih lahko uživam tudi izven sezone. Dve košarice borovnic namreč zamrznem za zimski čas, ko ekološkega, slovenskega, svežega sadja skorajda ni.

Ameriške borovnice kupim v trgovini. Navadno imajo španske, a sama raje počakam, da na police dobijo slovenske ekološke (ameriške) borovice. In letos sem jih kupila že ogromno. Pakirane so v precej majhni embalaži in zato jih res hitro zmanjka. Zato jih je posledično potrebno kupiti več 😉 Na srečo jih ima trgovina, v kateri jih kupujem, večkrat v svoji akcijski ponudbi, če pa akcije ni, jih kupim konec tedna, ko veliko sadja znižajo tudi, če je še povsem lepo, ‘nepoškodovano’, sočno. In tudi za to sem hvaležna.
Ameriške borovnice rada vmešam v kremast grški ali kokosov jogurt. Skupaj z drugim sadjem, na primer breskvami, marelicami ali figami. Včasih dodam nasekljane oreščke ali kosmiče. Ali pa kar oboje. Če želim da je vse skupaj nekoliko slajše, že tako okusno skledo ‘začinim’ z malce medu ali pa dodam kar dobro zrelo banano. Preprosto, pa tako zelo okusno. In ker mi je zadnjič od takšne malice ostalo še nekaj borovnic, sem se lotila peke izredno preprostega kolača, ki sem ga naslednje jutro imela za kot okusen in hranljiv zajtrk. Tudi tukaj bi se lahko poigrala z zmečkano banano, zaradi katere bi bil kolač sočen in slajši. A ker mi je banan zmanjkalo, sem uporabila kar jabolko.
Sestavine:
- 140 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
- žlička pecilnega praška (vinskega kamna)
- ščepec soli
- ščep cimeta
- 1 majhno jajce
- 125 g jabolčne čežane
- 150 ml riževega napitka
- ščepec prave burbonske vanilije v prahu
- žlica utekočinjenega kokosovega olja
- 70 g jabolka, narezanega na majhne kocke
- pest ameriških borovnic
- nekaj nasekljanih brazilskih oreščkov (ali katerihkoli drugih)
*pecivo sladkaj po želji in okusu. Sladkor dodaj med suhe ali mokre sestavine, še preden jih združiš.
Postopek:
Predpriprava: olupi jabolko ter ga zgolj z nekaj kapljicami vode poduši do mehkega. Povsem zmehčanega z vilico spasiraj v pire oziroma gosto jabolčno čežano. Polovico grobih (velikih) ovsenih kosmičev v mikserju na hitro razdrobi.
Pečico segrej na 180 stopinj. Pekač obloži s peki papirjem ter ga rahlo premaži s kokosovim oljem.
V skledi zmešaj kosmiče s pecilnim praškom, ščepcem soli in cimetom.
V drugi skledi razžvrkljaj jajce z vanilijo in mlekom. Zmešaj z ohlajeno jabolčno čežano in oljem. Sestavinam nato dodaj suhe sestavine ter vanje vmešaj še koščke jabolka.
Z zmesjo nadevaj pekač ter nanjo enakomerno potresi borovice. Vsako borovico s prstom malce potopi v kosmiče.
Peci približno pol ure (odvisno od velikosti pekača in s tem višine peciva) oziroma dokler ni kolač primerno pečen.
Po koncu pečenja pecivo potresi z nasekljanimi oreščki. To lahko narediš tudi že pred peko – tako bodo ti še malce bolj hrustljavi.
S pomočjo peki papirja kolač prenesi na rešetko ter ohladi. Lahko ješ še rahlo toplega ali pa povsem hladnega. Za zajtrk skupaj z žlico hladnega jogurta ali skodelico najljubšega toplega napitka (meni v zadnjem času izredno paše matcha z riževim mlekom in Noveliusovim kolagenom), za sladico pa pecivo ponudi s kepico sladoleda 😉

